Leger Myanmar doodt vijftig demonstranten op militaire feestdag
NAYPYIDAW (ANP/AFP/RTR) - De militaire junta van Myanmar heeft zaterdag, op de jaarlijkse nationale dag van de strijdkrachten, verspreid over het land zeker vijftig demonstranten gedood. De prodemocratische tegenstanders van de coup hadden opgeroepen tot nieuw grootscheeps verzet tegen het bewind op de militaire feestdag.
Het leger voerde zaterdag in alle vroegte al enkele invallen uit in een poging het protest in de kiem te smoren. De machthebbers waarschuwden eerder deze week al dat troepen demonstranten door het hoofd kunnen schieten.
Terwijl troepen fakkels en vlaggen droegen en naast legervoertuigen marcheerden, verdedigde junta-leider generaal Min Aung Hlaing opnieuw de staatsgreep en beloofde hij de macht terug te geven na nieuwe verkiezingen. Hij waarschuwde dat daden van terrorisme die schadelijk kunnen zijn voor de rust en de veiligheid van de staat, onaanvaardbaar zijn. "De democratie die wij wensen zou een ongedisciplineerde democratie zijn als zij geen respect tonen voor de wet en deze overtreden", aldus Min Aung Hlaing.
Ambassades
De ambassades van de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk hebben het ingrijpen van het leger scherp veroordeeld. "Deze 76e dag van de strijdkrachten van Myanmar zal in het geheugen gegrift blijven als een dag van terreur en oneer. Het doden van ongewapende burgers, waaronder kinderen, zijn onverdedigbare daden", zei de EU-ambassade in Yangon op sociale media.
De voormalige koloniale mogendheid Groot-Brittannië zei in een veroordeling dat de veiligheidstroepen "zichzelf te schande hebben gemaakt door op ongewapende burgers te schieten".
Erkenning
De dag van de strijdkrachten, waarop het begin van het lokale verzet tegen de Japanse bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt herdacht, gaat gewoonlijk gepaard met een militaire parade, bijgewoond door buitenlandse officieren en diplomaten.
De junta heeft echter moeite om internationale erkenning te krijgen sinds ze de macht over Myanmar heeft overgenomen en zei dat acht internationale delegaties aanwezig waren bij de parade zaterdag. Daaronder zouden zich China en Rusland bevinden.
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP) - De internationale gemeenschap moet "direct ingrijpen" om verdere escalatie van Israëls huidige militaire ingrijpen op de bezette Westelijke Jordaanoever te voorkomen. Die oproep komt van de Palestijnse Autoriteit, schrijft persbureau Wafa.
59 minuten geledenBERCHTESGADEN (ANP) - Het voormalige theehuis van Adolf Hitler, het Adelaarsnest, is waarschijnlijk niet te redden, zegt een politiewoordvoerder tegen Bild. Het pand in het zuiden van Duitsland kwam vrijdagavond volledig in brand te staan en de brandweer is nog steeds ter plaatse om de vlammen te bestrijden.
2 uur geledenORLÉANS (ANP/AFP/BELGA) - De burgemeester van de Franse stad Orléans heeft een avondklok aangekondigd voor kinderen onder de 15 jaar. Zij moeten de komende twee nachten verplicht thuis blijven. De maatregel valt samen met het congres van de radicaal-rechtse partij Rassemblement National (RN) en tegendemonstraties.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense defensieminister Jevheni Chmara zegt dat de verbinding met Starlink "stabiel" is. Oekraïne maakte deze maand melding van beperkingen bij het gebruik van het satellietinternetnetwerk.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door tyfoon Champi in Taiwan is opgelopen naar vijfhonderd. Eerder was al bekend dat één persoon om het leven is gekomen. Zo'n 56.000 huishoudens zitten zonder stroom.
6 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De eerste klinische proef voor een ebolavaccin is vrijdag van start gegaan in de Democratische Republiek Congo, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie. Het Afrikaanse land wordt geteisterd door een uitbraak van het virus.
6 uur geledenBUENOS AIRES (AFP/RTR) - Een rechter heeft vrijdag de strafzaak tegen de Argentijnse president Javier Milei en zijn zus Karina Milei niet-ontvankelijk verklaard. Ze werden beschuldigd van fraude rond een cryptomunt. Volgens de rechtbank is er geen bewijs voor.
6 uur geleden