Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leger Israël roept ultraorthodoxe Joden op voor dienstplicht

Leger Israël roept ultraorthodoxe Joden op voor dienstplicht

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft leden van de ultraorthodoxe Joodse gemeenschap opgeroepen voor de dienstplicht. Het gaat om een eerste groep van duizend mannen, de komende weken gevolgd door nog eens 2000. De oproep is bedoeld om de gelederen van het leger te versterken, nu Israël oorlog voert in de Gazastrook.

Het Hooggerechtshof oordeelde onlangs dat het ministerie van Defensie niet langer vrijstellingen kon verlenen aan Joodse seminariestudenten voor de militaire dienst. Deze uitzondering gold sinds de oprichting van Israël in 1948, toen het aantal ultraorthodoxen nog heel klein was.

Het nieuwe beleid werd tegengewerkt door de twee religieuze partijen in de regering van premier Benjamin Netanyahu. Daardoor kwam de rechtse coalitie onder zware druk te staan, terwijl de oorlog in Gaza voortduurt.

Leiders van de snelgroeiende ultraorthodoxe gemeenschap zeggen dat het dwingen van seminariestudenten om samen met seculiere Israëli's, onder wie vrouwen, te dienen hun identiteit als religieuze Joden dreigt te vernietigen. Sommige rabbijnen hebben er bij iedereen in hun gemeenschap op aangedrongen de oproepen te verbranden.

Meer uit Buitenland

Prioriteit EU rond Groenland ligt bij dialoog en de-escalatie

BRUSSEL (ANP) - De prioriteit van de Europese Commissie en de EU ligt bij dialoog en de-escalatie van het conflict over Groenland tussen de EU en de VS, benadrukte een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De gesprekken die sinds zaterdag op alle niveaus worden gevoerd, zijn gericht op het van tafel krijgen van de extra importtarieven die de Amerikaanse president Donald Trump oplegt aan acht Europese landen, waaronder Nederland, zei de woordvoerder.

31 minuten geleden
Deense regering niet naar Davos om conflict Groenland

DAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Deense regeringsfunctionarissen hebben besloten niet aanwezig te zijn in Davos deze week, te midden van een escalerend conflict over Groenland. Dat bevestigt het World Economic Forum.

33 minuten geleden
Zoon sjah en Trump op Iraanse staatstelevisie na mogelijke hack

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse staatstelevisie lijkt gehackt te zijn. Er waren zondag korte tijd toespraken te zien van de Amerikaanse president Donald Trump en Reza Pahlavi, de zoon van de laatste Iraanse vorst.

1 uur geleden
Starmer denkt niet dat Trump militaire actie Groenland overweegt

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer denkt niet dat de Amerikaanse president Donald Trump echt militaire actie tegen Groenland overweegt. Dat zei hij bij een persconferentie over de hogere importheffingen waarmee Trump dreigt. Die zouden gelden voor de landen die vorige week een klein aantal militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder ook Nederland.

1 uur geleden
Kremlin: Poetin uitgenodigd voor vredesraad van Trump

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is uitgenodigd om toe te treden tot de vredesraad voor Gaza van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat maakte het Kremlin bekend. Rusland zou het voorstel nog bestuderen.

3 uur geleden
Spanje houdt rekening met stijging dodental treinbotsing

MADRID (ANP/AFP) - Het dodental door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is nog niet definitief. Dat liet minister van Transport Óscar Puente weten via X.

4 uur geleden
Trump koppelt bedreigen Groenland aan mislopen Nobelprijs

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump koppelt zijn uitlatingen over Groenland aan het niet winnen van de Nobelprijs voor de Vrede. Dat blijkt uit een brief aan de Noorse premier Jonas Gahr Støre die persbureau Bloomberg in handen heeft. "Gezien het feit dat uw land heeft besloten mij de Nobelprijs voor de Vrede niet toe te kennen voor het beëindigen van 8 oorlogen PLUS, voel ik me niet langer verplicht om puur aan vrede te denken."

4 uur geleden