Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leger Israël roept burgers op tot vertrek uit oosten van Rafah

Leger Israël roept burgers op tot vertrek uit oosten van Rafah

RAFAH (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische strijdkrachten (IDF) zeggen burgers in het oosten van Rafah "aan te moedigen" naar een nabijgelegen "humanitair gebied" te vertrekken. De stap komt mogelijk voorafgaand aan een grootschalig grondoffensief in de zuidelijke stad in de Gazastrook.

De Palestijnen worden opgeroepen in de noordelijke richting te reizen, naar Khan Younis en Al Mawasi. Israëlische media melden dat het leger flyers dropt, sms'jes verstuurt en belt met Palestijnen om instructies te geven. De strijdkrachten benadrukken dat ze Hamas zullen blijven "achtervolgen" totdat alle gijzelaars zijn vrijgelaten.

Een legerwoordvoerder meldt dat is begonnen met "het tijdelijk evacueren van inwoners in het oostelijke deel van Rafah" en dat het om "een operatie van beperkte omvang" gaat. De oproep zou zijn gericht aan ongeveer 100.000 Palestijnen en komt op een moment waarop de onderhandelingen over een staakt-het-vuren lijken te zijn vastgelopen.

1,4 miljoen burgers

De Israëlische premier Benjamin Netanyahu verklaart al maanden dat burgers uit Rafah moeten worden gehaald, voorafgaand aan een aanval op de stad. Zijn plan is om in Rafah Hamas uit te schakelen. Dit is zeer controversieel omdat 1,4 miljoen burgers in de stad verblijven. De meeste mensen zijn de afgelopen maanden gevlucht voor Israëlische luchtaanvallen. Zij werden eerder door Israël opgeroepen naar het zuiden te gaan.

Rafah is de laatste maanden geregeld het doelwit van luchtaanvallen. Van zondag op maandag vonden in de nacht ook meerdere Israëlische aanvallen plaats op huizen in Rafah. Daarbij zijn volgens nieuwszender Al Jazeera zeker 22 doden gevallen. Hamas heeft zondag drie Israëlische militairen gedood met een raketaanval op de grensovergang Kerem Shalom.

Meer uit Buitenland

Trump: NAVO moet VS helpen bij het verkrijgen van Groenland

WASHINGTON (ANP) - De NAVO zou de Verenigde Staten eigenlijk moeten helpen bij het verkrijgen van Groenland, zegt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Alleen de VS zijn in staat om het gebied te verdedigen tegen Rusland en China, en dat is essentieel voor de veiligheid van de VS, aldus Trump. Hij noemt iedere andere uitkomst vlak voor Amerikaans overleg met Groenland en Denemarken "onaanvaardbaar".

32 minuten geleden
Lavrov: onderhandelingen over bestand pas na vredesakkoord

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid te onderhandelen over vrede in Oekraïne, al zijn gesprekken over een staakt-het-vuren niet serieus te nemen voordat er een vredesakkoord ligt. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tijdens een persconferentie. Het zou daarbij helpen, zei Lavrov, als de VS het Kremlin op de hoogte houden van de vredesvoorstellen zoals die nu besproken worden.

34 minuten geleden
Oekraïens parlement stemt voor Fedorov als minister van Defensie

KYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met de benoeming van Mychajlo Fedorov als nieuwe minister van Defensie. De 34-jarige was vicepremier en minister van Digitale Transformatie. Hij speelde een rol bij technische innovaties in de oorlog tegen Rusland.

41 minuten geleden
Macron waarschuwt voor gevolgen bij Amerikaanse inname Groenland

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt voor "ongekende gevolgen" als de Verenigde Staten Groenland innemen. Het eiland hoort bij Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil het bij de VS voegen omdat dat volgens hem "nodig is voor de nationale veiligheid".

54 minuten geleden
Dodental treinongeluk Thailand loopt op

BANGKOK (ANP/AFP) - Het dodental na een treinongeluk in het noordoosten van Thailand is opgelopen naar 31, meldt het ministerie van Gezondheid. Het ongeluk vond woensdagochtend plaats toen een bouwkraan op rijtuigen van een trein viel. De trein, die onderweg was naar hoofdstad Bangkok, ontspoorde en stond korte tijd in brand.

55 minuten geleden
Coalitiepartner Japan: premier ontbindt Lagerhuis komende week

TOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier is van plan binnen afzienbare tijd het Lagerhuis te ontbinden. Dat zegt de partijleider van coalitiepartner de Japanse Innovatiepartij. Daarmee maakt de coalitie van premier Sanae Takaichi de weg vrij voor vervroegde verkiezingen, in wat volgens verschillende media een poging is om een steviger mandaat te krijgen.

1 uur geleden
Oekraïne moet zoveel mogelijk defensiemateriaal in Europa kopen

BRUSSEL (ANP) - 60 van de 90 miljard euro van de EU-lening voor Oekraïne voor 2026 en 2027 is bedoeld voor aankoop van militair materiaal, heeft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie woensdag bekendgemaakt. Dat moet vooral in Europa worden gekocht. Alleen als het benodigde materiaal niet in Europa te koop is of niet op tijd kan worden geleverd, kan het buiten Europa worden aangeschaft.

1 uur geleden