Leger Israël roept burgers op tot vertrek uit oosten van Rafah
RAFAH (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische strijdkrachten (IDF) zeggen burgers in het oosten van Rafah "aan te moedigen" naar een nabijgelegen "humanitair gebied" te vertrekken. De stap komt mogelijk voorafgaand aan een grootschalig grondoffensief in de zuidelijke stad in de Gazastrook.
De Palestijnen worden opgeroepen in de noordelijke richting te reizen, naar Khan Younis en Al Mawasi. Israëlische media melden dat het leger flyers dropt, sms'jes verstuurt en belt met Palestijnen om instructies te geven. De strijdkrachten benadrukken dat ze Hamas zullen blijven "achtervolgen" totdat alle gijzelaars zijn vrijgelaten.
Een legerwoordvoerder meldt dat is begonnen met "het tijdelijk evacueren van inwoners in het oostelijke deel van Rafah" en dat het om "een operatie van beperkte omvang" gaat. De oproep zou zijn gericht aan ongeveer 100.000 Palestijnen en komt op een moment waarop de onderhandelingen over een staakt-het-vuren lijken te zijn vastgelopen.
1,4 miljoen burgers
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu verklaart al maanden dat burgers uit Rafah moeten worden gehaald, voorafgaand aan een aanval op de stad. Zijn plan is om in Rafah Hamas uit te schakelen. Dit is zeer controversieel omdat 1,4 miljoen burgers in de stad verblijven. De meeste mensen zijn de afgelopen maanden gevlucht voor Israëlische luchtaanvallen. Zij werden eerder door Israël opgeroepen naar het zuiden te gaan.
Rafah is de laatste maanden geregeld het doelwit van luchtaanvallen. Van zondag op maandag vonden in de nacht ook meerdere Israëlische aanvallen plaats op huizen in Rafah. Daarbij zijn volgens nieuwszender Al Jazeera zeker 22 doden gevallen. Hamas heeft zondag drie Israëlische militairen gedood met een raketaanval op de grensovergang Kerem Shalom.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
7 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
10 uur geleden