Leger Israël blijft langer dan afgesproken in Libanon
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische regering heeft bevestigd dat de Israëlische troepen zich niet binnen de afgesproken termijn volledig terugtrekken uit Libanon. Donderdag meldden Israëlische media al dat zondag niet alle troepen terugkeren en dat daarover werd overlegd met de Amerikaanse regering.
Volgens het wapenstilstandsakkoord met Hezbollah van eind november moeten de Israëli's zondag het Libanese grondgebied verlaten en moeten Hezbollahstrijders zich ten noorden van de rivier de Litani hebben teruggetrokken. Zondag eindigt het bestand van zestig dagen voor de terugtrekkingen.
Dan zouden beide partijen aan de afspraken moeten voldoen. Het bestand kwam tot stand dankzij bemiddeling van vooral de Verenigde Staten en Frankrijk. Het Libanese leger en de VN-vredesmacht zouden vanaf zondag de enige gewapende groepen in het zuiden van Libanon zijn.
Israël stelt dat de terugtrekking langer dan zestig dagen gaat duren, zonder aan te geven hoe lang er troepen op Libanees grondgebied blijven. De Israëlische minister van Defensie Yisrael Katz betoogde donderdag al dat Israël in een bufferzone langs de grens moet blijven, omdat Hezbollah nog niet alle afspraken is nagekomen.
Meer uit Buitenland
SANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.
1 uur geledenHERAKLION (ANP) - Het is niet duidelijk of er schepen van de Gaza-flotilla die in de buurt van Griekenland varen zijn geënterd en zo ja, door wie. Dat zei de Nederlandse Jesse van Schaik (21), die op een van de ruim 50 schepen vaart, desgevraagd tegen het ANP. De flotilla probeert nu de Griekse territoriale wateren te bereiken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.
3 uur geledenATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.
6 uur geleden