Leger des Heils wil duidelijke koers over opvang Oekraïners
DEN HAAG (ANP) - Wat de voortgang van de oorlog in Oekraïne betekent voor de opvang van gevluchte Oekraïners in Nederland moet duidelijker worden. Dat zegt Eveline Schot-Kooiman, projectmanager Oekraïne bij het Leger des Heils. De organisatie coördineert voor de overheid opvangplekken, waar het Oekraïners ook begeleidt.
Het Leger des Heils signaleert dat er ontheemden uit Oekraïne zijn die meer hulp nodig hebben. Dat gaat dan om mensen met zware problemen, zoals verstandelijke beperkingen of psychische problemen, gedragsproblemen of overmatig drankgebruik waaruit andere gedragsproblemen volgen. Dit soort problemen kan er voor zorgen dat iemand niet op zijn plek zit in een reguliere opvang, zegt Schot-Kooiman.
Als bekend is dat de opvang langer duurt, moet aandacht komen voor dit soort problemen, zegt Schot-Kooiman. "Je kunt bed, bad, brood geven maar je wil meer. Dat wordt de vraag voor de komende maanden."
Oplossingen voor problemen in de opvang
Nadat Rusland vorig jaar Oekraïne binnenviel lag de nadruk "sterk op snel actie ondernemen", schetst Schot-Kooiman. "Er was veel hectiek, iedereen kwam in de actiestand vanuit een crisisstructuur. Nu moet het besef komen dat we het nog steeds een crisis noemen en bedenken dat het veel langer kan duren."
Het Leger des Heils zegt de opvangsituatie ook te bekijken, maar dat dit in de eerste instantie bij de overheid ligt. "Dan kunnen wij weer kijken hoe we kunnen bijdragen", zegt Schot-Kooiman. Volgens het Leger des Heils is de overheid "zeker bezig" met de opvang, maar is het een "veelkoppig monster". "Denk aan het woningtekort en de weinige doorstroom van statushouders. Het is belangrijk dat Nederland hier een visie op ontwikkelt."
Soorten opvang
De grootste opvang is de gemeentelijke opvang, in zeven regio's. Per regio verschilt de grootte van de opvangplek, tussen de 35 tot 250 bedden. Vluchtelingen verblijven in bijvoorbeeld boten, hotels, kerken en kazernes.
In de particuliere opvang via RefugeeHomeNL - een samenwerking tussen het Rode Kruis, Vluchtelingenwerk, Takecarebnb en het Leger des Heils - vangen op dit moment zo'n 850 gasthuishoudens ongeveer 1600 ontheemden op. Het Leger des Heils doet huisbezoeken bij gasthuishoudens. Daarnaast zijn er nog talloze particulieren die ook Oekraïners opvangen, los van het Leger des Heils.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Kitty Jong wordt de nieuwe voorzitter van Progressief Nederland. De voormalige vicevoorzitter van vakbond FNV kwam als populairste kandidaat uit een stemming onder leden, heeft de partij bekendgemaakt. Zo'n 39.000 leden brachten online hun stem uit.
3 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Rijn gaat de komende twee weken dalen tot een nieuw laagterecord, volgens een prognose van Rijkswaterstaat. De organisatie verwacht dat het waterpeil van de rivier bij Lobith, waar hij Nederland binnenstroomt, daalt van de huidige 6,20 meter naar rond de 6 meter boven NAP op 8 oktober. De vrijdag ingestelde maatregel voor eenrichtingsverkeer op de IJssel blijft waarschijnlijk nog in elk geval tot die datum in stand, zegt een woordvoerder. De IJssel is een aftakking van de Rijn.
16 minuten geledenDEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - Een meerderheid van de leden van Progressief Nederland (PRO) heeft ervoor gekozen dat de partij zich in het Europees Parlement aansluit bij de Partij van de Europese Sociaaldemocraten (PES). Ruim 65 procent stemde voor aansluiting bij de PES, die in het parlement wordt vertegenwoordigd door de fractie S&D.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de NDSM-kade in Amsterdam-Noord is vrijdagmiddag een persoon gewond geraakt door een schietincident. De politie meldt dat "zowel de verdachte als het slachtoffer" is aangehouden. Hoe het met het slachtoffer gaat, zegt de politie niet.
23 minuten geledenIJMUIDEN (ANP) - Milieuorganisaties zijn overwegend blij met het nieuws dat Tata Steel en de overheid de deadline om afspraken te maken over de verduurzaming van de fabriek in de IJmond uitstellen. De overheid zou eind september besluiten over maximaal 2 miljard aan steun voor de verduurzaming van de staalfabriek, maar neemt nu tot 1 maart 2027 de tijd om daar zogeheten maatwerkafspraken over te maken.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied om de vergunningen van de twee kooksgasfabrieken van Tata Steel in te trekken, is de belangrijkste reden dat het langer duurt om met het staalbedrijf tot afspraken te komen over verduurzaming. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven kort nadat ze had bekendgemaakt dat de overheid en Tata Steel de deadline om de deal te sluiten naar maart volgend jaar schuiven.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) laat een onafhankelijk onderzoek uitvoeren naar misstanden bij donorconceptie. Onlangs kwam naar buiten dat massadonor Simon kon doorgaan met spermadonatie terwijl hij al jaren in beeld was bij instanties. Dat is slechts één voorbeeld van de misstanden die Nederland binnen donorconceptie kent.
53 minuten geleden