Leger des Heils wil duidelijke koers over opvang Oekraïners
DEN HAAG (ANP) - Wat de voortgang van de oorlog in Oekraïne betekent voor de opvang van gevluchte Oekraïners in Nederland moet duidelijker worden. Dat zegt Eveline Schot-Kooiman, projectmanager Oekraïne bij het Leger des Heils. De organisatie coördineert voor de overheid opvangplekken, waar het Oekraïners ook begeleidt.
Het Leger des Heils signaleert dat er ontheemden uit Oekraïne zijn die meer hulp nodig hebben. Dat gaat dan om mensen met zware problemen, zoals verstandelijke beperkingen of psychische problemen, gedragsproblemen of overmatig drankgebruik waaruit andere gedragsproblemen volgen. Dit soort problemen kan er voor zorgen dat iemand niet op zijn plek zit in een reguliere opvang, zegt Schot-Kooiman.
Als bekend is dat de opvang langer duurt, moet aandacht komen voor dit soort problemen, zegt Schot-Kooiman. "Je kunt bed, bad, brood geven maar je wil meer. Dat wordt de vraag voor de komende maanden."
Oplossingen voor problemen in de opvang
Nadat Rusland vorig jaar Oekraïne binnenviel lag de nadruk "sterk op snel actie ondernemen", schetst Schot-Kooiman. "Er was veel hectiek, iedereen kwam in de actiestand vanuit een crisisstructuur. Nu moet het besef komen dat we het nog steeds een crisis noemen en bedenken dat het veel langer kan duren."
Het Leger des Heils zegt de opvangsituatie ook te bekijken, maar dat dit in de eerste instantie bij de overheid ligt. "Dan kunnen wij weer kijken hoe we kunnen bijdragen", zegt Schot-Kooiman. Volgens het Leger des Heils is de overheid "zeker bezig" met de opvang, maar is het een "veelkoppig monster". "Denk aan het woningtekort en de weinige doorstroom van statushouders. Het is belangrijk dat Nederland hier een visie op ontwikkelt."
Soorten opvang
De grootste opvang is de gemeentelijke opvang, in zeven regio's. Per regio verschilt de grootte van de opvangplek, tussen de 35 tot 250 bedden. Vluchtelingen verblijven in bijvoorbeeld boten, hotels, kerken en kazernes.
In de particuliere opvang via RefugeeHomeNL - een samenwerking tussen het Rode Kruis, Vluchtelingenwerk, Takecarebnb en het Leger des Heils - vangen op dit moment zo'n 850 gasthuishoudens ongeveer 1600 ontheemden op. Het Leger des Heils doet huisbezoeken bij gasthuishoudens. Daarnaast zijn er nog talloze particulieren die ook Oekraïners opvangen, los van het Leger des Heils.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.
2 uur geledenEEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leven mee met de slachtoffers en nabestaanden van het treinongeluk nabij Urda in Spanje. In een bericht op sociale media staat het koningspaar stil bij het dodelijke ongeluk van woensdagochtend, waarbij 68 mensen om het leven kwamen.
6 uur geledenROERMOND (ANP) - Meer regie, samenwerking en investeringen zijn nodig om Nederland van voldoende zoetwater te blijven voorzien. Die oproep doen de hoogste bestuurders van twaalf waterschappen. De extreme droogte van afgelopen zomer heeft laten zien hoe kwetsbaar het watersysteem is, zeggen de dijk- en watergraven. "Droogtemaatregelen dulden geen uitstel meer."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pluimveehouders moeten per direct hun kippen binnenhouden om de verspreiding van vogelgriep zoveel mogelijk te beperken. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) heeft vanwege drie uitbraken in korte tijd per direct een landelijke ophok- en afschermplicht ingesteld. Hobbyhouders moeten hun kippen of andere vogels zoveel mogelijk beschermen tegen besmetting.
7 uur geleden