Leger des Heils wil duidelijke koers over opvang Oekraïners
DEN HAAG (ANP) - Wat de voortgang van de oorlog in Oekraïne betekent voor de opvang van gevluchte Oekraïners in Nederland moet duidelijker worden. Dat zegt Eveline Schot-Kooiman, projectmanager Oekraïne bij het Leger des Heils. De organisatie coördineert voor de overheid opvangplekken, waar het Oekraïners ook begeleidt.
Het Leger des Heils signaleert dat er ontheemden uit Oekraïne zijn die meer hulp nodig hebben. Dat gaat dan om mensen met zware problemen, zoals verstandelijke beperkingen of psychische problemen, gedragsproblemen of overmatig drankgebruik waaruit andere gedragsproblemen volgen. Dit soort problemen kan er voor zorgen dat iemand niet op zijn plek zit in een reguliere opvang, zegt Schot-Kooiman.
Als bekend is dat de opvang langer duurt, moet aandacht komen voor dit soort problemen, zegt Schot-Kooiman. "Je kunt bed, bad, brood geven maar je wil meer. Dat wordt de vraag voor de komende maanden."
Oplossingen voor problemen in de opvang
Nadat Rusland vorig jaar Oekraïne binnenviel lag de nadruk "sterk op snel actie ondernemen", schetst Schot-Kooiman. "Er was veel hectiek, iedereen kwam in de actiestand vanuit een crisisstructuur. Nu moet het besef komen dat we het nog steeds een crisis noemen en bedenken dat het veel langer kan duren."
Het Leger des Heils zegt de opvangsituatie ook te bekijken, maar dat dit in de eerste instantie bij de overheid ligt. "Dan kunnen wij weer kijken hoe we kunnen bijdragen", zegt Schot-Kooiman. Volgens het Leger des Heils is de overheid "zeker bezig" met de opvang, maar is het een "veelkoppig monster". "Denk aan het woningtekort en de weinige doorstroom van statushouders. Het is belangrijk dat Nederland hier een visie op ontwikkelt."
Soorten opvang
De grootste opvang is de gemeentelijke opvang, in zeven regio's. Per regio verschilt de grootte van de opvangplek, tussen de 35 tot 250 bedden. Vluchtelingen verblijven in bijvoorbeeld boten, hotels, kerken en kazernes.
In de particuliere opvang via RefugeeHomeNL - een samenwerking tussen het Rode Kruis, Vluchtelingenwerk, Takecarebnb en het Leger des Heils - vangen op dit moment zo'n 850 gasthuishoudens ongeveer 1600 ontheemden op. Het Leger des Heils doet huisbezoeken bij gasthuishoudens. Daarnaast zijn er nog talloze particulieren die ook Oekraïners opvangen, los van het Leger des Heils.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
39 minuten geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
5 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.
6 uur geleden