
Leger Belarus stond op scherp tijdens opstand Wagner
MINSK (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko had zijn troepen opdracht gegeven gevechtsklaar te zijn tijdens de Wagnermuiterij in buurland Rusland. "Ik gaf bevel om het leger in de hoogste staat van paraatheid te brengen", zei de president volgens staatsmedia.
De 68-jarige Loekasjenko zei tijdens een plechtigheid in Minsk met hoge militairen dat instabiliteit in Rusland ook een bedreiging is voor het kleinere Belarus. "Als Rusland instort, worden wij begraven onder het puin", voorspelde Loekasjenko. "Dan gaan we er allemaal aan."
De Belarussische leider speelde een bemiddelende rol toen het huurlingenleger van Jevgeni Prigozjin oprukte naar Moskou. Er kwamen na zijn tussenkomst veiligheidsgaranties voor Wagnerstrijders en Prigozjin mocht vertrekken naar Belarus. In dat Oost-Europese land worden volgens sommige berichten grote kampen gebouwd waar manschappen van Wagner gelegerd kunnen worden.
Bondgenoot
Belarus kan volgens Loekasjenko profiteren van de komst van Wagner-troepen. Die kunnen de ervaringen gaan delen die ze hebben opgedaan op het slagveld, aldus de president. Hij benadrukte dat Belarus niets heeft te vrezen van de Wagner Groep, die heeft gevochten in landen als Oekraïne en Syrië. "We gaan ze goed in de gaten houden."
Loekasjenko wordt gezien als de belangrijkste bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin in Europa. De Belarussische dictator geldt in het Westen als een paria en is steeds afhankelijker geworden van het grote buurland Rusland. Moskou kon Belarus gebruiken als springplank bij de invasie van Oekraïne en mag er tactische kernwapens plaatsen.
Strategisch probleem
Het is nog de vraag hoeveel baat Loekasjenko uiteindelijk heeft bij de aanwezigheid van Prigozjin. Experts hebben geopperd dat Loekasjenko de Wagnerstrijders mogelijk kan inzetten tegen dissidenten in eigen land. Het is nog onduidelijk of Poetin druk op zijn ambtgenoot heeft uitgeoefend om de huurlingenleider op te nemen.
De Belarussische oud-minister Pavel Latoesjko waarschuwde afgelopen weekend dat de komst van Prigozjin "geen cadeau" is voor Belarus. Het oppositielid voorspelde dat Poetin de huurlingenleider niet gaat vergeven. "Dit is een hele kleine en oppervlakkige tactische overwinning voor Loekasjenko dat uiteindelijk een strategisch probleem voor hem kan worden."
Meer uit Buitenland
FLORENCE (ANP/DPA) - In meerdere Italiaanse steden is de stroom uitgevallen door de extreme hitte. In het centrum van de toeristenstad Florence zaten tal van winkels tijdelijk zonder stroom, meldde het Italiaanse persbureau Ansa. Geldautomaten en roltrappen werkten niet.
4 uur geledenMOSKOU/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron hebben voor het eerst in jaren weer met elkaar gebeld. De laatste keer dat ze met elkaar spraken was in september 2022, ruim een halfjaar nadat Rusland aan een grootschalig offensief in Oekraïne was begonnen.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Een Russische rechter heeft de voormalige onderminister van Defensie Timoer Ivanov veroordeeld tot dertien jaar opsluiting in een strafkolonie vanwege corruptie. Het is de zwaarste straf die tot dusver is opgelegd in een serie fraudezaken tegen hoge defensieambtenaren.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse meerderheid in de Senaat van het Amerikaanse parlement heeft na een marathonzitting ingestemd met de belangrijkste uitgavenwet van de Republikeinse president Donald Trump. De Democraten uitten felle kritiek op de bezuinigingen op sociale welzijnsprogramma's en omdat de staatsschuld gigantisch stijgt.
7 uur geledenWERCHTER (ANP) - Het Belgische festival Rock Werchter neemt maatregelen in verband met de verwachte hitte op woensdag. Het muziekfestival begint donderdag, maar de camping gaat al op woensdag open. Ook in België worden temperaturen ruim boven de 30 graden verwacht en daarom verloopt de check-in anders dan voorgaande jaren, laat het festival weten.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zinspeelt op de deportatie van Tesla-baas Elon Musk, die in Zuid-Afrika is geboren. Het is de jongste escalatie in het conflict tussen de voormalige bondgenoten.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Bijna 20.000 migranten zijn de afgelopen zes maanden in kleine bootjes het Kanaal overgestoken naar het Verenigd Koninkrijk. Dat is een record voor de eerste helft van een jaar.
9 uur geleden