Leger Azerbeidzjan trekt tweede teruggegeven district binnen
BAKOE (ANP) - De regering van Azerbeidzjan zegt dat het leger een tweede van drie districten bij de regio Nagorno-Karabach binnentrekt die door Armenië zijn teruggegeven. Dat deed Armenië in een overeenkomst met Azerbeidzjan en Rusland, waarmee een eind kwam aan wekenlange gevechten in de bergregio Nagorno-Karabach.
Het district Kalbajar, dat tussen Armenië en de voormalige enclave Nagorno-Karabach in ligt, zou aanvankelijk al op 15 november zijn overgedragen, maar die deadline werd om humanitaire redenen verschoven. Het Azerbeidjaanse ministerie van Defensie stelt dat er het nodige ingenieurswerk verzet moest worden om de wegen in het onherbergzame gebied meer begaanbaar en mijnenvrij te maken.
Armenië heeft in het akkoord beloofd om drie districten Aghdam, Kalbajar en Lachin, rond Nagorno-Karabach, terug te geven aan Azerbeidzjan. Het eerste van die drie districten werd vrijdag overgedragen. Het laatste is 1 december aan de beurt.
In de dagen voor de overdracht probeerden inwoners van Kalbajar vrijwel alles in te pakken voor vertrek om zo niks achter te laten voor het leger van de aartsvijand. Verslaggevers van het Franse persagentschap AFP zagen hoe mensen elektriciteitskabels en andere onderdelen van een waterkrachtcentrale in een vrachtwagen laadden, en zelfs bomen omhakten voor hun vertrek.
Azeri's die de regio bijna dertig jaar geleden ontvluchtten keren naar verwachting terug. Een etnisch Armeense metselaar zegt dat de Armeniërs niets voor hen willen achterlaten. "Dus zet men de huizen in brand, hakt men de bomen om en nemen de mensen alles mee", aldus de 43- jarige man. "Azerbeidzjanen en Armeniërs zullen nooit samen kunnen leven", zegt een 53-jarige bouwvakker, ook een Armeniër.
Eind september laaide het decennialange conflict tussen de twee oud-Sovjetrepublieken om de regio Nagorno-Karabach opnieuw op. De enclave met een etnisch Armeense meerderheid scheidde zich in de jaren negentig af van Bakoe en verklaarde zich onafhankelijk, wat overigens door vrijwel geen enkel land werd erkend. Azerbeidzjan heeft sindsdien meermaals geprobeerd het gebied terug onder controle te krijgen.
Na zes weken vechten dit najaar was het Azerbeidjaanse leger aan de winnende hand. Armenië wist de opmars tot stilstand te brengen door knarsetandend akkoord te gaan met een door Rusland bemiddeld vredesakkoord. Onder dat akkoord moet Armenië zeven regio's die in de jaren negentig werden ingenomen weer teruggeven aan Azerbeidzjan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gesproken over het produceren van Patriot-raketten in Oekraïne. Trump zei tijdens de NAVO-top begin deze maand dat Kyiv mogelijk een licentie krijgt om zelf die wapens te maken. Die zijn belangrijk voor de Oekraïense luchtverdediging.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de overleden senator Lindsey Graham tijdens een herdenkingsceremonie geprezen als "krachtige beschermer van Oekraïne". Graham stond bekend als een van de Republikeinen die het meest lobbyde bij het Witte Huis voor meer militaire steun aan Oekraïne.
28 minuten geledenORANGE (ANP/AFP/RTR) - De Franse politie zegt een moordonderzoek te hebben geopend naar aanleiding van de vondst van stoffelijke resten van pasgeboren baby's in de zuidelijke plaats Orange. Het gaat om de overblijfselen van vermoedelijk vijf baby's die werden gevonden in kartonnen dozen.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu is aangekomen bij het Witte Huis voor een gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Het is de eerste keer dat de twee leiders elkaar in het echt spreken sinds het begin van de oorlog met Iran eind februari.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is aangekomen bij het Witte Huis voor een gesprek met president Donald Trump. Het is zijn eerste bezoek aan de Amerikaanse presidentswoning sinds de twee leiders daar voor het oog van de camera's met elkaar ruzie maakten.
1 uur geledenKUMAMOTO (ANP) - Na een explosie in een winkelcentrum in de Japanse zuidelijke regio Kumamoto zijn mogelijk nog twintig tot dertig mensen in het gebouw aanwezig. Volgens de Japanse staatsomroep NHK zijn zij onbereikbaar. Eerder op dinsdag vond er een zware aardbeving plaats in het gebied.
2 uur geledenKAMPALA (ANP/RTR) - De Oegandese minister van Gezondheid zegt dat de ebola-uitbraak in het land voorbij is. Door een grote uitbraak in buurland Democratische Republiek Congo (DRC) raakten ook in Oeganda twintig mensen besmet, van wie er twee overleden. De laatste besmetting is inmiddels ruim een maand geleden.
4 uur geleden