Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lege straten Samoa door actie tegen mazelen

Lege straten Samoa door actie tegen mazelen

APIA (ANP/AFP) - Het openbaar leven op Samoa komt twee dagen tot stilstand vanwege de strijd tegen de mazelen. Honderden vaccinatieteams gaan in de afgelegen eilandenstaat op pad om mensen in te enten. Inwoners krijgen het verzoek thuis te blijven, overheidsdiensten en bedrijven hebben de deuren gesloten en veerboten tussen de eilanden varen niet.

In het centrum van hoofdstad Apia reed donderdag nauwelijks verkeer. Ook bleven de kraampjes dicht waar toeristen doorgaans souvenirs kopen. "Het is heel erg stil hier. Ik hoor alleen een paar blaffende honden. De straten zijn leeg. Er zijn geen auto's", zei de regionale UNICEF-chef Sheldon Yett. "Mensen blijven thuis en wachten op de vaccinatiecampagne."

De uitbraak van de mazelen heeft inmiddels het leven gekost aan 62 mensen in het land met circa 200.000 inwoners. De meeste slachtoffers zijn jonge kinderen. De vaccinatiegraad in Samoa was voor de epidemie ongeveer 30 procent. Daardoor kon de besmettelijke ziekte, die ook in Nederland voorkomt, snel om zich heen grijpen. Er liggen nog negentien kinderen in kritieke toestand in het ziekenhuis.

Rode vlaggen

Inwoners moeten nu rode vlaggen ophangen buiten hun huis als daar mensen gevaccineerd moeten worden. Zo weten vaccinatieteams waar ze heen moeten. Zo'n vlag was donderdag onder meer te zien bij de woning van premier Tuilaepa Sailele Malielegaoi. Hij stelde dat onlangs een neef was aangekomen vanuit Australië. Die moest ook nog ingeënt worden.

Malielegaoi reageerde boos op berichten dat sommige ouders hun kinderen aanmoedigen zich te verstoppen voor de vaccinatieteams. "De enige genezing hiervoor is vaccinatie", beklemtoonde de minister-president.

In totaal zijn sinds midden oktober ruim 4200 besmettingen gemeld in het land. Samoa krijgt inmiddels internationale hulp bij het bestrijden van de epidemie. De mazelen bereikten ook de omliggende landen Fiji en Tonga, maar daar is de vaccinatiegraad hoger en vielen voor zover bekend geen doden.

Meer uit Buitenland

VN: Gaza heeft 71,4 miljard dollar nodig voor herstel

GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.

25 minuten geleden
Amerikaanse arbeidsminister stapt op na beschuldigingen wangedrag

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.

2 uur geleden
Iran: geen onderhandelingen met VS onder druk

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.

3 uur geleden
Erdogan belooft strengere vuurwapenregels na schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.

6 uur geleden
Starmer ontkent misleiden parlement na suggestie Downing Street

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.

7 uur geleden
Magyar nodigt Netanyahu uit, maar wil hem wel laten arresteren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.

9 uur geleden
Starmer misleidde Brits parlement 'per ongeluk' over Mandelson

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.

9 uur geleden