Lege straten Samoa door actie tegen mazelen
APIA (ANP/AFP) - Het openbaar leven op Samoa komt twee dagen tot stilstand vanwege de strijd tegen de mazelen. Honderden vaccinatieteams gaan in de afgelegen eilandenstaat op pad om mensen in te enten. Inwoners krijgen het verzoek thuis te blijven, overheidsdiensten en bedrijven hebben de deuren gesloten en veerboten tussen de eilanden varen niet.
In het centrum van hoofdstad Apia reed donderdag nauwelijks verkeer. Ook bleven de kraampjes dicht waar toeristen doorgaans souvenirs kopen. "Het is heel erg stil hier. Ik hoor alleen een paar blaffende honden. De straten zijn leeg. Er zijn geen auto's", zei de regionale UNICEF-chef Sheldon Yett. "Mensen blijven thuis en wachten op de vaccinatiecampagne."
De uitbraak van de mazelen heeft inmiddels het leven gekost aan 62 mensen in het land met circa 200.000 inwoners. De meeste slachtoffers zijn jonge kinderen. De vaccinatiegraad in Samoa was voor de epidemie ongeveer 30 procent. Daardoor kon de besmettelijke ziekte, die ook in Nederland voorkomt, snel om zich heen grijpen. Er liggen nog negentien kinderen in kritieke toestand in het ziekenhuis.
Rode vlaggen
Inwoners moeten nu rode vlaggen ophangen buiten hun huis als daar mensen gevaccineerd moeten worden. Zo weten vaccinatieteams waar ze heen moeten. Zo'n vlag was donderdag onder meer te zien bij de woning van premier Tuilaepa Sailele Malielegaoi. Hij stelde dat onlangs een neef was aangekomen vanuit Australië. Die moest ook nog ingeënt worden.
Malielegaoi reageerde boos op berichten dat sommige ouders hun kinderen aanmoedigen zich te verstoppen voor de vaccinatieteams. "De enige genezing hiervoor is vaccinatie", beklemtoonde de minister-president.
In totaal zijn sinds midden oktober ruim 4200 besmettingen gemeld in het land. Samoa krijgt inmiddels internationale hulp bij het bestrijden van de epidemie. De mazelen bereikten ook de omliggende landen Fiji en Tonga, maar daar is de vaccinatiegraad hoger en vielen voor zover bekend geen doden.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
52 minuten geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
53 minuten geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
56 minuten geledenTAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen in Nigeria zijn in de nacht van donderdag op vrijdag niet alleen strijders van Islamitische Staat (IS) getroffen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump verkondigde. Volgens een woordvoerder van de Nigeriaanse president zijn ook kleinere groepen geraakt.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Vlaamse dichter, vertaler en dagboekschrijver Leonard Nolens is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld aan persbureau Belga. De dichter was al een tijdje ziek.
8 uur geledenKYIV (ANP) - Ongeveer een derde van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zit zonder verwarming na Russische aanvallen in de nacht van vrijdag op zaterdag, aldus minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha. Ook in de regio rondom de stad zijn dergelijke problemen ontstaan.
9 uur geleden