Leerdam na een jaar met coach Orie sterker dan ooit vooraf aan WK
WOLVEGA (ANP) - Jutta Leerdam is na een succesvol seizoen op de WK afstanden zaterdag de topfavoriete op de 1000 meter. De schaatsster van Jumbo-Visma heeft vrijdag op de 500 meter ook zeker medaillekansen. "Ik heb een podiumkans, dus daar ga ik zeker voor, maar ik ben vooraf niet bezig met het resultaat. Als ik goed schaats, dan kan het", zegt ze in aanloop naar de WK.
Ook voor de 1000 meter van zaterdag zegt de 24-jarige Zuid-Hollandse zich volledig op het uitvoeren van haar taken te concentreren. Na een seizoen waarin ze alle elf 1000 meters won waarop ze startte, kan goud echter het enige doel zijn. Leerdam geeft dan ook toe dat het zilver van de WK afstanden van twee jaar geleden gezien het turbulente jaar en een nieuwe ploeg voor toen even goed was, maar dat ze eigenlijk met die kleur nooit helemaal blij is. "Met goud ben ik tevreden."
De schaatsster verruilde na vorig seizoen haar eigen ploeg voor het team van coach Jac Orie en dat heeft haar tot dusverre veel succes gebracht en vooral zelfvertrouwen. "Ik voel me goed, zit goed in mijn vel en ben sterker dan ooit. Daar haal ik heel veel vertrouwen uit."
Sterker
Leerdam vertelde eerder al dat ze zich aan het begin van het seizoen van Orie niet mocht richten op afvallen en dat ze daardoor sterker is geworden en dit seizoen zo stabiel is. "Ik heb mezelf daarvoor eigenlijk wat te kort gedaan", zegt ze. "Nu is mijn basisniveau heel hoog."
De aanwijzingen van haar coach volgt Leerdam trouw op. "Omdat ik vertrouw dat hij weet wat voor mij het beste is. Ik ben heel open en ik hou van de connectie met de coach. Ik denk dat je zo alleen maar beter kan worden. Jac komt net als ik uit het Westland. We communiceren hetzelfde. Hij is heel duidelijk."
Twijfels
Het resulteerde in een seizoen waarin Leerdam heerste op de 1000 meter, medailles haalde op de 500 meter en zich plaatste voor de 1500 meter van zondag. Een bonus noemt ze dat. Ze is gefocust, maar heeft het enkele dagen voor de WK ook over twijfels die bij zo'n groot toernooi komen. Gaat zich afvragen of ze wel goed genoeg schaatst.
Maar zo zegt ze: stress en zenuwen, daar gaat ze alleen maar harder van schaatsen. "Die zenuwen komen vanzelf en ik kan ze ook oproepen. Dan zet ik een liedje op. Ik heb een vaste playlist", ze zoekt het nummer op haar telefoon. "Als er één liedje begint, dan weet ik nu moet ik straks echt rammen. Promiscuous, van Nelly Furtado, echt een super oud liedje."
Daarnaast heeft ze haar vaste rituelen; kauwgom in, haar tanden gepoetst en gezorgd dat haar make-up goed zit. "Want dat soort dingen, dat geeft mij dus echt een goed gevoel."
Meer uit Sport
REIMS (ANP/AFP) - De Tour de France start in 2028 in Reims. Dat heeft de organisatie van de grootste wielerwedstrijd ter wereld maandag bekendgemaakt in de noordoostelijk gelegen Franse stad. De edities van 2026 (Barcelona) en 2027 (Edinburgh) beginnen in het buitenland.
31 minuten geledenSHARM-EL-SHEIKH (ANP) - De internationale turnbond World Gymnastics gaat Russen en Belarussen weer toelaten bij internationale wedstrijden. Dat is de uitkomst van een vergadering van het uitvoerend bestuursorgaan van de bond in het Egyptische Sharm-el-Sheikh.
4 uur geledenROME (ANP) - Tennisser Jannik Sinner heeft zijn vijfde masterstoernooi van 2026 gewonnen. De Italiaanse nummer 1 van de wereld versloeg in Rome de Noor Casper Ruud in twee sets: 6-4 6-4.
20 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP) - Motorcoureur Fabio Di Giannantonio heeft in de MotoGP de Grote Prijs van Catalonië gewonnen. De Italiaanse Ducati-rijder bleef de Spanjaarden Joan Mir en Fermín Aldeguer voor na een chaotische race, die werd stilgelegd na een zware crash van de Spanjaard Álex Márquez, die naar het ziekenhuis moest worden gebracht.
21 uur geledenCORNO ALLE SCALE (ANP) - Wielrenner Jonas Vingegaard heeft zijn tweede etappezege geboekt in de Giro d'Italia. De Deen van Visma - Lease a Bike versloeg in de negende etappe van Cervia naar Corno Alle Scale concurrent Felix Gall uit Oostenrijk op de slotklim. Thymen Arensman eindigde als vierde vlak achter Vingegaards ploeggenoot Davide Piganzoli uit Italië.
22 uur geledenNÜRBURGRING (ANP) - Max Verstappen heeft door autoproblemen genoegen moeten nemen met de 38e plaats bij de 24 uur van de Nürburgring. De Mercedes-AMG GT3 van het team van de Nederlander ging aan de leiding met nog ruim drie uur te gaan, maar moest daarna de pits opzoeken.
1 dag geledenSAN SEBASTIÁN (ANP/BELGA) - Wielrenster Mischa Bredewold heeft de Ronde van Baskenland voor vrouwen op haar naam geschreven. De 25-jarige Nederlandse van SD Worx - Protime behield haar leidende positie in de derde en laatste etappe met start en finish in San Sebastián. De Poolse Dominika Włodarczyk won de laatste rit.
1 dag geleden