Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leerdam na een jaar met coach Orie sterker dan ooit vooraf aan WK

Leerdam na een jaar met coach Orie sterker dan ooit vooraf aan WK

WOLVEGA (ANP) - Jutta Leerdam is na een succesvol seizoen op de WK afstanden zaterdag de topfavoriete op de 1000 meter. De schaatsster van Jumbo-Visma heeft vrijdag op de 500 meter ook zeker medaillekansen. "Ik heb een podiumkans, dus daar ga ik zeker voor, maar ik ben vooraf niet bezig met het resultaat. Als ik goed schaats, dan kan het", zegt ze in aanloop naar de WK.

Ook voor de 1000 meter van zaterdag zegt de 24-jarige Zuid-Hollandse zich volledig op het uitvoeren van haar taken te concentreren. Na een seizoen waarin ze alle elf 1000 meters won waarop ze startte, kan goud echter het enige doel zijn. Leerdam geeft dan ook toe dat het zilver van de WK afstanden van twee jaar geleden gezien het turbulente jaar en een nieuwe ploeg voor toen even goed was, maar dat ze eigenlijk met die kleur nooit helemaal blij is. "Met goud ben ik tevreden."

De schaatsster verruilde na vorig seizoen haar eigen ploeg voor het team van coach Jac Orie en dat heeft haar tot dusverre veel succes gebracht en vooral zelfvertrouwen. "Ik voel me goed, zit goed in mijn vel en ben sterker dan ooit. Daar haal ik heel veel vertrouwen uit."

Sterker

Leerdam vertelde eerder al dat ze zich aan het begin van het seizoen van Orie niet mocht richten op afvallen en dat ze daardoor sterker is geworden en dit seizoen zo stabiel is. "Ik heb mezelf daarvoor eigenlijk wat te kort gedaan", zegt ze. "Nu is mijn basisniveau heel hoog."

De aanwijzingen van haar coach volgt Leerdam trouw op. "Omdat ik vertrouw dat hij weet wat voor mij het beste is. Ik ben heel open en ik hou van de connectie met de coach. Ik denk dat je zo alleen maar beter kan worden. Jac komt net als ik uit het Westland. We communiceren hetzelfde. Hij is heel duidelijk."

Twijfels

Het resulteerde in een seizoen waarin Leerdam heerste op de 1000 meter, medailles haalde op de 500 meter en zich plaatste voor de 1500 meter van zondag. Een bonus noemt ze dat. Ze is gefocust, maar heeft het enkele dagen voor de WK ook over twijfels die bij zo'n groot toernooi komen. Gaat zich afvragen of ze wel goed genoeg schaatst.

Maar zo zegt ze: stress en zenuwen, daar gaat ze alleen maar harder van schaatsen. "Die zenuwen komen vanzelf en ik kan ze ook oproepen. Dan zet ik een liedje op. Ik heb een vaste playlist", ze zoekt het nummer op haar telefoon. "Als er één liedje begint, dan weet ik nu moet ik straks echt rammen. Promiscuous, van Nelly Furtado, echt een super oud liedje."

Daarnaast heeft ze haar vaste rituelen; kauwgom in, haar tanden gepoetst en gezorgd dat haar make-up goed zit. "Want dat soort dingen, dat geeft mij dus echt een goed gevoel."

Meer uit Sport

Tourwinnares Ferrand-Prévot verlengt bij Visma-Lease a Bike

DEN BOSCH (ANP) - Wielrenster Pauline Ferrand-Prévot (34) heeft haar contract bij de Nederlandse ploeg Visma-Lease a Bike verlengd. De Française won vorig jaar de Tour de France Femmes in haar debuutjaar voor de ploeg. Ze tekende bij tot 2028.

31 minuten geleden
Noren zorgen met zeventien gouden medailles voor record op Spelen

MILAAN (ANP) - Noorwegen heeft bij de Olympische Spelen in Milaan voor een record gezorgd. Biatleet Johannes Dale Skjevdal won het onderdeel 15 kilometer massastart en bezorgde zijn land daarmee de zeventiende gouden medaille.

47 minuten geleden
Wielrenner Milan sprint opnieuw naar ritzege in UAE Tour

DUBAI (ANP) - De Italiaanse wielrenner Jonathan Milan heeft zijn tweede etappezege op rij geboekt in de UAE Tour. In een vlakke etappe over 168 kilometer rond Dubai was Milan de snelste in de eindsprint.

2 uur geleden
Freestyleskiër Hess maakt 'L'-teken nadat Trump hem loser noemt

LIVIGNO (ANP/AFP) - De Amerikaanse freestyleskiër Hunter Hess heeft vrijdag gezegd dat hij "extra gemotiveerd" was nadat Donald Trump hem een "echte loser" had genoemd. Dat deed de Amerikaanse president nadat Hess had verklaard met gemengde gevoelens Amerika bij de Winterspelen te vertegenwoordigen in het huidige politieke klimaat.

2 uur geleden
Wielerploeg Tietema maakt in Giro debuut in grote ronde

MILAAN (ANP) - Unibet Rose Rockets, de wielerploeg van Bas Tietema, mag zijn debuut maken in een grote ronde. De ploeg heeft een wildcard ontvangen voor de Giro d'Italia, die op 8 mei van start gaat in Bulgarije.

4 uur geleden
Oekraïne boycot opening Paralympische Spelen door deelname Russen

KYIV (ANP) - De Oekraïense delegatie zal niet deelnemen aan de openingsceremonie van de Paralympische Winterspelen in Milaan. Ook eist het Oekraïense nationale paralympisch comité dat de Oekraïense vlag niet wordt gebruikt tijdens die ceremonie. Woensdag liet de Oekraïense overheid al weten geen regeringsfunctionarissen af te laten reizen naar Milaan voor de Paralympische Spelen.

7 uur geleden
Atlete Hodgkinson loopt 24 jaar oud wereldrecord uit de boeken

LIÉVIN (ANP) - De Britse atlete Keely Hodgkinson (23) heeft een wereldrecord gelopen op de 800 meter indoor. In het Franse Liévin liep ze naar een tijd van 1.54,87, bijna een seconde sneller dan het bijna 24 jaar oude wereldrecord van de Sloveense Jolanda Ceplak. Het record stond sinds 3 maart 2002, de geboortedag van Hodgkinson.

16 uur geleden