Leeftijdsgrens voor fatbikes juridisch niet mogelijk
DEN HAAG (ANP) - Het is juridisch niet mogelijk om alleen vanaf een bepaalde leeftijd toe te staan om op een fatbike te rijden, zeggen onderzoekers van Sweco. In een rapport dat is opgesteld in opdracht van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat schrijft het adviesbureau dat het moeilijk is om juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere e-bikes.
Een fatbike is een elektrische fiets met extra brede banden, die oorspronkelijk is bedoeld als alternatief voor een mountainbike. Het heeft volgens de onderzoekers geen zin om extra regels te verbinden aan elektrische fietsen met dikke banden. Het is namelijk niet aan te tonen dat dikkere banden leiden tot een onveiliger voertuig of weggedrag. Het zou bovendien makkelijk zijn om zulke regels te omzeilen door kleine aanpassingen te doen aan de fiets.
Een minimumleeftijd instellen voor alle e-bikes is ook niet aan te raden, zeggen de auteurs van het rapport. Dat benadeelt namelijk een groep van circa 32.000 leerlingen in landelijk gebied, die ver van school wonen en weinig alternatieven hebben om daar te komen. Daarnaast zouden 28.500 leerlingen in stedelijke gebieden worden geraakt door zo'n verbod.
Maatregelen
"Deze groep zou dan moeten lijden onder de aanpak van overlast van een kleine groep fatbikegebruikers", zegt adviseur Hans Drolenga van Sweco. Hij vindt het een voordeel dat scholieren zich meer fysiek moeten inspannen als ze niet meer op e-bikes mogen rijden. Maar dat weegt wat hem betreft niet op tegen de nadelen.
Het ministerie heeft het onderzoek in gang gezet naar aanleiding van een oproep van de Tweede Kamer. Die heeft in een motie gevraagd om maatregelen te nemen tegen overlast van fatbikes, zoals een leeftijdsgrens. Veilig Verkeer Nederland is ook voorstander van die laatstgenoemde maatregel. Eerder deze week werd bekend dat het kabinet opvoersetjes voor e-bikes wil verbieden op de openbare weg.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De Wereldhavendagen in Rotterdam hebben meer dan 380.000 bezoekers getrokken. De organisatie van het driedaagse maritieme evenement spreekt van grote drukte, met volle tribunes en volgeboekte excursies. De show op zaterdagavond, die vaak als hoogtepunt wordt gezien, trok tienduizenden bezoekers. Op het programma stonden daar onder meer een verlichte schepenparade, diverse optredens vanaf een vrachtschip en een vuurwerkshow.
1 uur geledenHITZACKER (ANP) - Koning Willem-Alexander, prinses Beatrix en prins Constantijn hebben zondag een bezoek gebracht aan Hitzacker, de geboorteplaats van prins Claus. Het bezoek aan Duitsland was ter gelegenheid van de 100e geboortedag van de in 2002 overleden prins. Het drietal poseerde onder meer voor een borstbeeld van Claus, dat in 2005 werd onthuld door toenmalig koningin Beatrix.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn zondagmiddag de slachtoffers herdacht van de ramp in Nepal. De organisatie van de herdenkingsbijeenkomst is tevreden over de opkomst. Tussen de 200 en 300 mensen waren aanwezig bij de herdenking op de Dam, zegt organisator Shashi Paudyal. "Het is een ramp die zijn weerga niet kent en die diepe sporen nalaat." Bezoekers uit de Nederlandse en de Nepalese gemeenschap kwamen volgens hem hun solidariteit betuigen.
5 uur geledenMIDDENBEEMSTER (ANP) - De politie heeft zaterdagavond in Middenbeemster een 65-jarige dode vrouw gevonden in een woning aan de Loeffendijk. Een 29-jarige man uit Middenbeemster is aangehouden, meldt de politie.
7 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Voor het grove geweld eerder deze week in het Gelderse Overasselt is een nieuwe aanhouding verricht. Het gaat om een 26-jarige Belg, meldt de politie. Hij is vrijdag aangehouden in Amsterdam.
9 uur geledenZAANDAM (ANP) - In Zaandam is zondagochtend opnieuw een explosief afgegaan. De ontploffing vond in de nacht van zaterdag op zondag even voor 02.00 uur plaats bij een woning aan de Rode Zee. De politie vermoedt dat de dader een jongen is die op een bromfiets is weggevlucht.
9 uur geledenNIJMEGEN/OVERASSELT (ANP) - De herdenking zondag in Nijmegen van de beveiliger die afgelopen week werd doodgeschoten in Overasselt gaat niet door. Studentenvereniging Carolus Magnus, die de bijeenkomst wilde organiseren, zegt dat de afgelasting is "vanwege veiligheidsoverwegingen".
10 uur geleden