'Leeftijdsdiscriminatie bij tienduizenden vacatures'
UTRECHT (ANP) - In tienduizenden vacatureteksten uit 2019 was sprake van leeftijdsdiscriminatie. Dat is extra zorgelijk met het oog op de toenemende werkloosheid door de coronacrisis, stelt het College voor de Rechten van de Mens.
Onderzoekers bekeken 3,1 miljoen vacatures. Tussen de 70.000 en 100.000 vacatures bevatten teksten waarbij direct of indirect onderscheid werd gemaakt op basis van leeftijd. In verreweg de meeste gevallen werden oudere werknemers uitgesloten. Dit is niet alleen in strijd met de wet, het betekent ook dat een groot arbeidspotentieel niet wordt benut, aldus het instituut.
Vergeleken met een vorige onderzoek in 2017 nam de totale omvang van vacatureteksten met leeftijdsdiscriminatie met een tiende af. Desondanks gaat het nog steeds om duizenden wetsovertredingen, aldus de mensenrechtenorganisatie.
Oudere werkzoekenden
Ze benaderde na het vorige onderzoek twaalf grote bedrijven die het grootste aantal overtredingen maakten. Uit de nieuwe meting blijkt dat de meeste bedrijven nu beter letten op de vacatureteksten. Het college nam ook deze keer contact op met ondernemingen die enkele honderden tot duizenden vacatures met elementen van leeftijdsdiscriminatie plaatsten.
"De meeste werkgevers zullen niet bewust discrimineren, maar duidelijk is dat het aan kennis en bewustzijn van wetgeving en stereotype denkbeelden nog wel eens schort", aldus voorzitter Adriana van Dooijeweert van het College voor de Rechten van de Mens. Ze maakt zich met name zorgen over oudere werkzoekenden. "Er wordt een enorme toename in werkloosheid verwacht als gevolg van de coronacrisis. Hierdoor zullen vooral oudere werkzoekenden straks weer achter in de rij moeten aansluiten."
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Een dag nadat websites van Albert Heijn, Etos en Gall & Gall uit de lucht werden gehaald, is er nog altijd veel onduidelijk over de storing bij de bedrijven. Albert Heijn maakte maandagochtend bekend dat de sites sinds zondag kampen met een "IT-incident", waardoor een aantal systemen uit voorzorg zijn uitgeschakeld.
5 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn voorzichtig begonnen aan de nieuwe handelsweek. Beleggers zijn in afwachting van kwartaalcijfers van grote banken als JP Morgan Chase, Citigroup en Morgan Stanley deze week. Er zijn ook belangrijke cijfers uit de chipsector op komst. Zowel chipmachinemaker ASML als de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC delen hoe het afgelopen kwartaal is verlopen.
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Boodschappenbezorger Picnic ziet sinds maandagmorgen een toename in het aantal bestellingen voor dinsdag en heeft de bezorgcapaciteit daarom opgeschaald. Dat laat een woordvoerder desgevraagd weten. Bij Albert Heijn kunnen er online geen boodschappen worden besteld door een "cybersecurity incident", meldde de supermarktketen maandag.
2 uur geledenRUNGIS (ANP/AFP) - Twee grote Franse supermarktketens zijn getroffen door een cyberaanval, waardoor koelinstallaties zijn gaan ontdooien. Dat bevestigen Intermarché en Coopérative U aan het Franse persbureau AFP.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV willen dat Shell duidelijkheid geeft over de toekomst van zijn grote chemiecomplex in Moerdijk. De naar schatting 1400 medewerkers worden volgens de bonden in het ongewisse gelaten, terwijl "inmiddels openlijk wordt gespeculeerd over toekomstscenario's die uiteenlopen van verkoop en opknippen tot sanering of zelfs sluiting".
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rabobank verhoogt de rente op de meeste spaarrekeningen woensdag met 0,1 procentpunt. Het is volgens een woordvoerder de tweede renteverhoging in drie maanden. Daarvoor was de laatste wijziging meer dan een jaar geleden.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/DPA/RTR/AFP) - De Nobelprijs voor de Economie gaat dit jaar naar twee Amerikanen. De academici Robert Hall en Michael Woodford krijgen de prijs voor hun onderzoek naar de manier waarop monetair en fiscaal beleid kunnen helpen om schommelingen in de economie te dempen.
4 uur geleden