Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Leeftijdsdiscriminatie bij tienduizenden vacatures'

'Leeftijdsdiscriminatie bij tienduizenden vacatures'

UTRECHT (ANP) - In tienduizenden vacatureteksten uit 2019 was sprake van leeftijdsdiscriminatie. Dat is extra zorgelijk met het oog op de toenemende werkloosheid door de coronacrisis, stelt het College voor de Rechten van de Mens.

Onderzoekers bekeken 3,1 miljoen vacatures. Tussen de 70.000 en 100.000 vacatures bevatten teksten waarbij direct of indirect onderscheid werd gemaakt op basis van leeftijd. In verreweg de meeste gevallen werden oudere werknemers uitgesloten. Dit is niet alleen in strijd met de wet, het betekent ook dat een groot arbeidspotentieel niet wordt benut, aldus het instituut.

Vergeleken met een vorige onderzoek in 2017 nam de totale omvang van vacatureteksten met leeftijdsdiscriminatie met een tiende af. Desondanks gaat het nog steeds om duizenden wetsovertredingen, aldus de mensenrechtenorganisatie.

Oudere werkzoekenden

Ze benaderde na het vorige onderzoek twaalf grote bedrijven die het grootste aantal overtredingen maakten. Uit de nieuwe meting blijkt dat de meeste bedrijven nu beter letten op de vacatureteksten. Het college nam ook deze keer contact op met ondernemingen die enkele honderden tot duizenden vacatures met elementen van leeftijdsdiscriminatie plaatsten.

"De meeste werkgevers zullen niet bewust discrimineren, maar duidelijk is dat het aan kennis en bewustzijn van wetgeving en stereotype denkbeelden nog wel eens schort", aldus voorzitter Adriana van Dooijeweert van het College voor de Rechten van de Mens. Ze maakt zich met name zorgen over oudere werkzoekenden. "Er wordt een enorme toename in werkloosheid verwacht als gevolg van de coronacrisis. Hierdoor zullen vooral oudere werkzoekenden straks weer achter in de rij moeten aansluiten."

Meer uit Financieel

Accountants onzeker over Tata Steel door risico kooksgasfabrieken

IJMUIDEN (ANP) - Het plan om vergunningen voor twee fabrieken op het terrein van Tata Steel Nederland bij IJmuiden in te trekken, zorgt voor onzekerheid over het voortbestaan van de staalfabrikant. Dat schrijven accountants van PwC in het jaarverslag van de Nederlandse tak van Tata Steel.

50 minuten geleden
Advocaat-generaal: ondernemingskamer handelde juist bij Nexperia

DEN HAAG (ANP) - De ondernemingskamer heeft op juridisch juiste gronden gehandeld toen deze in oktober vorig jaar ingreep bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia. Dat stelt de advocaat-generaal in een advies aan de Hoge Raad. De Hoge Raad buigt zich over klachten van onder meer de Chinese topman die werd geschorst door de ondernemingskamer. De advocaat-generaal adviseert om het cassatieberoep van de Chinees te verwerpen.

1 uur geleden
NAM krijgt gelijk in zaak tegen Staat over compensatie Groningen

GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) hoeft voorlopig niet mee te betalen aan de compensatie voor in waarde gedaalde woningen in het aardbevingsgebied in Groningen die nog niet zijn verkocht. Het ministerie van Binnenlandse Zaken bracht voor die compensatie uit 2020 en 2021 het jaar daarna ongeveer een half miljard euro in rekening bij NAM, maar dat was volgens de rechtbank in Groningen onterecht.

1 uur geleden
Kansspelautoriteit spreekt TOTO aan op inzetten voetballers

DEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) spreekt TOTO Online aan op het gebruik van rolmodellen om mensen aan te zetten tot gokken. Online kansspelaanbieders mogen geen gebruikmaken van BN'ers, influencers of in dit geval (oud-)profvoetballers. Deze regels zijn bedoeld om kwetsbare doelgroepen, zoals jongeren en risico- en probleemspelers, te beschermen tegen de aantrekkingskracht van kansspelreclame.

3 uur geleden
DNB: Iranoorlog drukt op economie, maar veel minder dan in 2022

AMSTERDAM (ANP) - De economische groei van Nederland valt dit jaar terug van een eerder verwachte 1,2 procent naar 0,8 procent. Dat komt volgens De Nederlandsche Bank (DNB) door de haperende wereldhandel als gevolg van de Iranoorlog. Ook de prijzen gaan harder omhoog dan eerder gedacht, onder aanvoering van duurdere olie. Maar de gevolgen voor Nederland zijn vooralsnog minder groot dan tijdens de energiecrisis van 2022.

3 uur geleden
Begrotingstekort dit jaar boven EU-norm door haperende economie

AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse begrotingstekort komt dit jaar uit boven de norm vanuit de Europese Unie van 3 procent, verwacht De Nederlandsche Bank (DNB). Dat zou voor het eerst zijn sinds coronajaar 2020 en pas voor de tweede keer sinds 2012. Het begrotingstekort is groter dan eerder gedacht door de afnemende economische groei als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.

3 uur geleden
NS wil zes keer per dag trein van Amsterdam naar Rhein-Ruhrgebied

UTRECHT (ANP) - De NS kijkt samen met Deutsche Bahn of een nieuwe treindienst tussen Nederland en Duitsland mogelijk is. De spoorvervoerder wil vanaf 2028 tussen Amsterdam en het Rhein-Ruhrgebied een nieuwe passagiersdienst aanbieden.

4 uur geleden