Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leden PvdA en GroenLinks willen één fractie in Eerste Kamer

Leden PvdA en GroenLinks willen één fractie in Eerste Kamer

UTRECHT (ANP) - De PvdA en GroenLinks kunnen volgend jaar na de verkiezingen een gezamenlijke fractie in de Eerste Kamer gaan vormen. Zaterdag werd duidelijk dat een ruime meerderheid van de leden het voorstel daartoe steunt.

Op een congres van de PvdA in Nieuwegein gaf 77 procent steun aan het samengaan van beide fracties. Even later kwam GroenLinks met de uitslag van een bindend ledenreferendum. De uitslag was ook daar duidelijk: 80 procent het fusieplan.

"Dit is de grote doorbraak voor linkse samenwerking waar we al zo lang op wachten", zei Jesse Klaver van GroenLinks. "Nu kunnen we echt de volgende stappen zetten op weg naar een heel sterke linkse beweging." Hij is voorstander om de samenwerking nog verder uit te breiden.

Urgentie

Volgens Attje Kuiken, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, betekent de uitslag "steun voor een stevige samenwerking tussen Partij van de Arbeid en GroenLinks omdat we zien dat het land dit nu nodig heeft". Het versplinterde politieke landschap vraagt ook om een bundeling van krachten, aldus Kuiken.

Al jaren praten linkse partijen over meer samenwerking, maar daar bleef het bij. De afgelopen jaren is de urgentie toegenomen. De steun voor links is bij laatste verkiezingen flink afgenomen. De PvdA heeft in de Tweede Kamer nog maar 9 zetels over, GroenLinks moet het doen met 8 volksvertegenwoordigers. In de Eerste Kamer telt de PvdA 6 senatoren en heeft GroenLinks er 8.

Prominenten

Vooral binnen de PvdA hebben prominenten zich geroerd in het debat over de fusie. Zo keerde oud-partijleider Ad Melkert zich deze week nog tegen het samengaan. In een stuk in De Volkskrant spraken onder anderen Wouter Bos, Diederik Samsom, Job Cohen en Jeroen Dijsselbloem zich weer uit voor een fusie van de fracties in de senaat.

De afgelopen tijd is de samenwerking in de Tweede Kamer al geïntensiveerd. De onlangs vertrokken PvdA-leider Lilianne Ploumen was daar een grote voorstander van. Tijdens de kabinetsformatie wilden de partijen alleen samen in een nieuw kabinet. Dat leidde tot een veto van VVD en CDA.

Vorig jaar december presenteerden beide fracties in de Tweede Kamer nog een akkoord waarin zij zich aan elkaar verbonden voor de komende regeerperiode. Ploumen stapte in april plotseling op. Zij vond dat ze niet de "ideale" partijleider was. Kuiken zet de koers van haar voorganger voort.

Meer uit Politiek

Kabinet ziet geen acute dreiging voor Aruba, Bonaire en Curaçao

DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.

20 uur geleden
Ministerraad stemt in met besluit stroomstootverbod veehouderij

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.

21 uur geleden
Heinen optimistisch over oplossing gebruik Russische tegoeden

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.

23 uur geleden
Tielen: goed dat advies er is om minder vlees te eten

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.

1 dag geleden
Stikstofrekengrens verhogen 'hele klus' voor Wiersma

DEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."

1 dag geleden
Van Marum: nieuw kabinet moet minister van Digitale Zaken krijgen

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.

1 dag geleden
Minister maakt grappen over doodsbedreigingen tegen Hoofdpiet

DEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".

1 dag geleden