Leden PvdA en GroenLinks willen één fractie in Eerste Kamer
UTRECHT (ANP) - De PvdA en GroenLinks kunnen volgend jaar na de verkiezingen een gezamenlijke fractie in de Eerste Kamer gaan vormen. Zaterdag werd duidelijk dat een ruime meerderheid van de leden het voorstel daartoe steunt.
Op een congres van de PvdA in Nieuwegein gaf 77 procent steun aan het samengaan van beide fracties. Even later kwam GroenLinks met de uitslag van een bindend ledenreferendum. De uitslag was ook daar duidelijk: 80 procent het fusieplan.
"Dit is de grote doorbraak voor linkse samenwerking waar we al zo lang op wachten", zei Jesse Klaver van GroenLinks. "Nu kunnen we echt de volgende stappen zetten op weg naar een heel sterke linkse beweging." Hij is voorstander om de samenwerking nog verder uit te breiden.
Urgentie
Volgens Attje Kuiken, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, betekent de uitslag "steun voor een stevige samenwerking tussen Partij van de Arbeid en GroenLinks omdat we zien dat het land dit nu nodig heeft". Het versplinterde politieke landschap vraagt ook om een bundeling van krachten, aldus Kuiken.
Al jaren praten linkse partijen over meer samenwerking, maar daar bleef het bij. De afgelopen jaren is de urgentie toegenomen. De steun voor links is bij laatste verkiezingen flink afgenomen. De PvdA heeft in de Tweede Kamer nog maar 9 zetels over, GroenLinks moet het doen met 8 volksvertegenwoordigers. In de Eerste Kamer telt de PvdA 6 senatoren en heeft GroenLinks er 8.
Prominenten
Vooral binnen de PvdA hebben prominenten zich geroerd in het debat over de fusie. Zo keerde oud-partijleider Ad Melkert zich deze week nog tegen het samengaan. In een stuk in De Volkskrant spraken onder anderen Wouter Bos, Diederik Samsom, Job Cohen en Jeroen Dijsselbloem zich weer uit voor een fusie van de fracties in de senaat.
De afgelopen tijd is de samenwerking in de Tweede Kamer al geïntensiveerd. De onlangs vertrokken PvdA-leider Lilianne Ploumen was daar een grote voorstander van. Tijdens de kabinetsformatie wilden de partijen alleen samen in een nieuw kabinet. Dat leidde tot een veto van VVD en CDA.
Vorig jaar december presenteerden beide fracties in de Tweede Kamer nog een akkoord waarin zij zich aan elkaar verbonden voor de komende regeerperiode. Ploumen stapte in april plotseling op. Zij vond dat ze niet de "ideale" partijleider was. Kuiken zet de koers van haar voorganger voort.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.
8 uur geledenNICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Onderzoekers kijken de komende maanden hoe de wet onderscheid kan maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen. De resultaten zijn er na de zomer, belooft minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer. Verder somt hij vooral plannen op die al bekend waren.
1 dag geledenNICOSIA (ANP) - De standpunten van de EU-leiders over de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen volgens premier Rob Jetten nog ver uiteen. "We hebben vandaag een hele uitvoerige en soms ook verhitte discussie gehad over de meerjarenbegroting", zei Jetten voor vertrek uit Cyprus, waar de EU-leiders donderdag en vrijdag bijeen waren voor een informele top.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet draait een voorgenomen bezuiniging op de bijstand terug. Het gaat om het actief benaderen van mensen die recht hebben op een uitkering, maar daar nog geen gebruik van maken. Die regeling zou versoberd worden, dat zou zo'n 30 miljoen euro per jaar besparen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".
2 dagen geleden