Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leden Oath Keepers schuldig aan opruiing bij Capitoolbestorming

Leden Oath Keepers schuldig aan opruiing bij Capitoolbestorming

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft vier leden van de militiegroep Oath Keepers schuldig bevonden aan 'opruiende samenzwering' tijdens de bestorming van het Capitool twee jaar geleden. Ze kunnen tot twintig jaar gevangenisstraf krijgen.

In november besloot een jury al dat de leider van de Oath Keepers, Stewart Rhodes schuldig was aan opruiende samenzwering. Dat is een aanklacht die zelden wordt gebruikt in de Verenigde Staten en nog minder vaak worden mensen er schuldig aan bevonden. De wet stamt uit de Amerikaanse burgeroorlog en verbiedt het beramen van een staatsgreep. Er loopt nog een zaak met dezelfde aanklacht tegen vijf leden van de Proud Boys, een andere rechtse militiegroep.

Rhodes, een aan de Yale Law School opgeleide voormalige legerparachutist en een geroyeerd advocaat, richtte in 2009 de Oath Keepers op, een militiegroep bestaande ​​uit huidige en voormalige Amerikaanse militairen, wetshandhavers en hulpverleners. De eed ('oath') die de leden hebben gezworen is de Amerikaanse grondwet te beschermen. De leden verschijnen vaak zwaarbewapend bij protesten en politieke evenementen, waaronder de demonstraties voor rassenrechtvaardigheid na de moord op de zwarte George Floyd door een blanke politieagent in Minneapolis.

Op de dag van de bestorming traden de Oath Keepers die nu veroordeeld zijn, gewapend het Amerikaanse parlementsgebouw binnen en kwamen gewelddadig in botsing met de politie. Ze probeerden de verkiezingsoverwinning van Joe Biden terug te draaien en hun kandidaat Donald Trump aan de macht te houden.

Meer uit Buitenland

Poolse premier wijst op gevaar Russische provocatie van de NAVO

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.

18 minuten geleden
Trump schijnbaar op de foto met afbeelding sloop Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.

54 minuten geleden
Venezuela herstelt toegang tot geblokkeerde nieuwssites

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.

1 uur geleden
Zweedse verkiezingswinnaar wil land in nieuwe richting leiden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.

3 uur geleden
Nederlandse EP'ers positief over innige samenwerking EU-Canada

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".

4 uur geleden
Ierland doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival

DUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.

5 uur geleden
Oppositie wint Zweedse verkiezingen, premier Kristersson stapt op

STOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.

5 uur geleden