Le Pens rechts-populistische partij kiest 27-jarige partijleider
PERPIGNAN (ANP/AFP) - De Franse rechts-populistische partij Rassemblement National heeft de 27-jarige Europarlementariër Jordan Bardella gekozen als partijleider. Hij vervangt Marine Le Pen, die zelf de opvolger was van haar vader Jean-Marie.
Rassemblement National, voorheen Front National, werd in totaal vijftig jaar geleid door de familie Le Pen. Leden konden tijdens het partijcongres van zaterdag kiezen tussen Bardella en Louis Aliot, de burgemeester van Perpignan. Bardella kreeg 85 procent van de stemmen, Aliot 15 procent.
Bardella wordt gezien als een rijzende ster binnen de partij. De Europarlementariër was waarnemend voorzitter sinds Marine Le Pen in september 2021 tijdelijk terugtrad. Zij zal zich richten op het leiden van de partijfractie in het lagerhuis. De verwachting is dat de politica in 2027 voor de vierde keer zal meedoen aan de Franse presidentsverkiezingen. Bardella heeft al gezegd dat te willen.
De jonge politicus van Italiaanse afkomst stelt onderdeel te zijn van een nieuwe generatie nationalisten die weinig gemeen heeft met het racisme en antisemitisme waarmee Jean-Marie Le Pen en Front National werden geassocieerd. De partij heeft onder leiding van Marine geprobeerd daar afstand van te nemen, maar volgens critici is er nog steeds sprake van racisme en steekt zij oude ideeën in een nieuw jasje.
Meer uit Buitenland
SAINT JOHN'S (ANP) - De Britse koning Charles heeft dinsdag opnieuw zijn afschuw uitgesproken over het Britse slavernijverleden. Tijdens een toespraak op het eiland Antigua noemde hij de trans-Atlantische slavenhandel een "beschamend hoofdstuk uit de geschiedenis" dat hem vervult met afschuw en diep persoonlijk verdriet. Excuses van de koning bleven echter uit.
40 minuten geledenMADRID (ANP/RTR/DPA) - Op het spoor tussen Madrid en Sevilla rijden minder treinen na de dodelijke treinramp op het traject. Dat blijft zo totdat het veiligheidssysteem op de spoorlijn is doorgelicht en de regering de vertraagde uitrol van het Europese treinbeveiligingssysteem heeft afgerond, aldus transportminister Óscar Puente.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Als de Russische president naar de komende G20-top in de Verenigde Staten komt, moet ook de Oekraïense president een uitnodiging krijgen, suggereert Duitsland. Over Oekraïne praten kan volgens bondskanselier Friedrich Merz immers niet zonder dat land zelf.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Volgens de Poolse premier Donald Tusk is in de nacht van maandag op dinsdag mogelijk een Russische "provocatie" aan de oostgrens met de Russische exclave Kaliningrad afgeslagen. Hij zou kort na middernacht zijn ingelicht dat personen met zaklampen in het grensgebied waren gezien.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse parlement heeft de leider van de Centrumpartij, Elisabeth Thand Ringqvist, afgewezen als premierskandidaat. De regeringsformatie zit sinds de verkiezingen van afgelopen september in een patstelling. De leider van de Gematigde Uniepartij, Ulf Kristersson, en sinds 2022 premier van het land, mag als volgende proberen een kabinet te vormen volgens de parlementsvoorzitter.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten stoppen met structureel geld geven aan Israël, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een televisie-interview. Hij heeft daar naar eigen zeggen afspraken over gemaakt met de Israëlische premier Benjamin Netanjahu. Het geld was voor defensie.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De eerste twee van de vijf partijvoorzitters van de Belgische coalitie zijn dinsdag bij koning Filip langs geweest. Partijvoorzitter Yvan Verougstraete van Les Engagés heeft daar aangedrongen op het belang van eerlijke verdeling van de lasten en bijdragen naar vermogen, aldus de partijvoorzitter op X. CD&V-voorzitter Sammy Mahdi vindt vooral dat er snel een oplossing moet komen, zei hij na afloop van het gesprek tegen de pers.
3 uur geleden