Le Pen riskeert uitsluiting van verkiezingen door strafzaak
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Franse aanklagers hebben een jarenlange celstraf geëist tegen politica Marine Le Pen. Ook willen ze dat de leider van de rechtse partij Rassemblement national vijf jaar geen publieke functie mag bekleden. Ze wordt met medeverdachten beschuldigd van het verduisteren van geld van het Europarlement.
Als de rechter meegaat in de eis, zou dat betekenen dat Le Pen niet kan meedoen aan de volgende presidentsverkiezingen. Aanklagers willen dat het verbod meteen van kracht wordt, ook als de advocaten van Le Pen in beroep gaan.
De zaak draait om het vermeende misbruik van miljoenen euro's van het Europarlement. Geld dat was bedoeld om medewerkers van Europarlementariërs te betalen, zou zijn gebruikt om personeel te betalen dat hele andere werkzaamheden uitvoerde.
Le Pen zegt onschuldig te zijn en reageerde verontwaardigd op de strafeis. Die noemde ze schandalig. "Ik denk dat de aanklagers Fransen de mogelijkheid willen ontnemen om te stemmen op wie ze willen."
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez zegt dat zij "absoluut" bereid is vrije en eerlijke verkiezingen te houden. Het moment daarvoor moet echter worden bepaald in een "politieke dialoog", zei ze in een interview met NBC News dat donderdag werd uitgezonden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sinds de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro in januari al ruim 1 miljard dollar aan Venezolaanse olie verkocht. In de komende maanden moet daar nog eens circa 5 miljard dollar bijkomen. Dat zei de Amerikaanse minister van Energie Chris Wright in een interview met NBC News.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
6 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
6 uur geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
6 uur geleden