Lawinedreiging maakte reddingsactie ingewikkeld voor hulpdiensten
SÖLDEN (ANP) - De reddingsactie die op gang kwam nadat een groep Nederlanders donderdag in de Oostenrijkse bergen werd getroffen door een lawine was er een "op hoog niveau". Dat vertelt Christoph Silberberger van de Alpenpolitie aan het ANP. De hulpverlening werd bemoeilijkt door de constante dreiging van meer lawines en werd zelfs kort stilgelegd.
Donderdagochtend even voor 11.00 uur werd een groep van zeventien Nederlanders en vier Oostenrijkse berggidsen tijdens een tour overvallen door een lawine in het skigebied van Vent, in Tirol.
Een van de gidsen waarschuwde de hulpdiensten. Hoeveel mensen exact onder de sneeuw lagen was niet direct duidelijk. "Sommigen lagen aan de oppervlakte, slechts gedeeltelijk begraven. En vier mensen waren volledig begraven, die waren dus niet zichtbaar", zegt Silberberger.
'Levensgevaarlijk' voor reddingswerkers
Hij en zijn manschappen zijn altijd oproepbaar. Zij dragen geen normaal politie-uniform, maar een soort skipak, laat hij zien op het bureau in het naastgelegen Sölden. Ook hebben zij altijd een apparaat bij zich om te zoeken naar mensen in sneeuw, een sonde en een schep. Ze probeerden met de auto zo dicht mogelijk bij de rampplek te komen. Het laatste stukje ging per helikopter.
Daarvan zijn er bij de actie vijf ingezet. Een om de slachtoffers naar het ziekenhuis te brengen, een ander om mensen te evacueren. Aan de derde helikopter zat een reddingswerker vast met een touw. Die zocht in de sneeuw naar slachtoffers. Aan beide kanten vlogen helikopters die in de gaten hielden of er geen nieuwe lawine ontstond. "Het zou levensgevaarlijk zijn geweest voor reddingswerkers op de lawine."
Nederlandse slachtoffers
Vier Nederlanders werden uiteindelijk onder de sneeuwlaag vandaan gehaald. Drie van hen overleefden het niet. Het gaat om mannen van 33, 35 en 60 jaar oud. Het vierde slachtoffer, een 32-jarige man, werd naar het ziekenhuis gebracht. Hij was onderkoeld en mocht vrijdag weer gaan.
Na onderzoek blijkt de massa van natte sneeuw 630 meter lang en op het breedste punt 140 meter. Een kubieke meter weegt enkele honderden kilo's, vertelt Silberberger. "Het was een enorme hoeveelheid sneeuw die naar beneden kwam." De dodelijke slachtoffers lagen onder een pak sneeuw van zo tussen de 1,70 en 2 meter.
Oorzaak lawine
Silberbeger schat in dat de lawine niet veroorzaakt is door de groep, maar dat de zon op de sneeuw een rol heeft gespeeld. Ook vrijdag is er nog altijd dreiging van lawines. Aan het einde van de middag zijn verschillende wintersporters met een politiehelikopter van de berg gehaald.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Op het Stationsplein in Den Bosch heeft in de nacht van zondag op maandag een steekincident plaatsgevonden. Rond 00.15 uur kreeg de politie een melding van een beroving, waarna een slachtoffer met steekwonden werd aangetroffen. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie Oost-Brabant.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zijn zondagavond rond 19.30 uur lokale tijd op de nationale luchthaven van Suriname aangekomen. Het koningspaar begint maandag in hoofdstad Paramaribo aan een driedaags staatsbezoek aan de voormalige Nederlandse kolonie.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De treindienst van en naar Noord-Nederland is zeker tot eind maandagochtend verstoord door een poging tot koperdiefstal. Dat meldt spoorbeheerder ProRail. In ieder geval tot eind maandagochtend rijden er geen treinen tussen 't Harde en Zwolle en tussen Zwolle en Lelystad.
3 uur geledenALMERE (ANP) - De woning aan de Swingstraat in Almere waar in de nacht van zaterdag op zondag een zware aanslag met explosieven werd uitgevoerd, is op last van de burgemeester gesloten. Bij die explosie raakte een 49-jarige man zwaargewond en er brak brand uit.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Twee leden van de actiegroep Kick Out Zwarte Piet hebben een Andreaspenning ontvangen. Ze kregen deze voor hun inzet om het sinterklaasfeest in Amsterdam inclusiever te maken. Jerry Afriyie en Raul Balai ontvingen hun penning zondag uit handen van locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het winterse weer laat nog even op zich wachten in december. Door de toevoer van zachte lucht blijft de temperatuur in de eerste helft van december naar verwachting rond de 5 tot 10 graden. Slechts in een enkele nacht is er kans op vorst. Dat laat Weeronline weten in een voorlopige maandverwachting.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de anti-immigratiedemonstratie in Den Haag zijn zaterdag 36 mensen aangehouden. Ze worden verdacht van verschillende strafbare feiten, waaronder het dragen van gezichtsbedekkende kleding, het in bezit hebben van wapens zoals steekwapens en zwaar vuurwerk, meldt de politie.
1 dag geleden