Lawinedreiging maakte reddingsactie ingewikkeld voor hulpdiensten
SÖLDEN (ANP) - De reddingsactie die op gang kwam nadat een groep Nederlanders donderdag in de Oostenrijkse bergen werd getroffen door een lawine was er een "op hoog niveau". Dat vertelt Christoph Silberberger van de Alpenpolitie aan het ANP. De hulpverlening werd bemoeilijkt door de constante dreiging van meer lawines en werd zelfs kort stilgelegd.
Donderdagochtend even voor 11.00 uur werd een groep van zeventien Nederlanders en vier Oostenrijkse berggidsen tijdens een tour overvallen door een lawine in het skigebied van Vent, in Tirol.
Een van de gidsen waarschuwde de hulpdiensten. Hoeveel mensen exact onder de sneeuw lagen was niet direct duidelijk. "Sommigen lagen aan de oppervlakte, slechts gedeeltelijk begraven. En vier mensen waren volledig begraven, die waren dus niet zichtbaar", zegt Silberberger.
'Levensgevaarlijk' voor reddingswerkers
Hij en zijn manschappen zijn altijd oproepbaar. Zij dragen geen normaal politie-uniform, maar een soort skipak, laat hij zien op het bureau in het naastgelegen Sölden. Ook hebben zij altijd een apparaat bij zich om te zoeken naar mensen in sneeuw, een sonde en een schep. Ze probeerden met de auto zo dicht mogelijk bij de rampplek te komen. Het laatste stukje ging per helikopter.
Daarvan zijn er bij de actie vijf ingezet. Een om de slachtoffers naar het ziekenhuis te brengen, een ander om mensen te evacueren. Aan de derde helikopter zat een reddingswerker vast met een touw. Die zocht in de sneeuw naar slachtoffers. Aan beide kanten vlogen helikopters die in de gaten hielden of er geen nieuwe lawine ontstond. "Het zou levensgevaarlijk zijn geweest voor reddingswerkers op de lawine."
Nederlandse slachtoffers
Vier Nederlanders werden uiteindelijk onder de sneeuwlaag vandaan gehaald. Drie van hen overleefden het niet. Het gaat om mannen van 33, 35 en 60 jaar oud. Het vierde slachtoffer, een 32-jarige man, werd naar het ziekenhuis gebracht. Hij was onderkoeld en mocht vrijdag weer gaan.
Na onderzoek blijkt de massa van natte sneeuw 630 meter lang en op het breedste punt 140 meter. Een kubieke meter weegt enkele honderden kilo's, vertelt Silberberger. "Het was een enorme hoeveelheid sneeuw die naar beneden kwam." De dodelijke slachtoffers lagen onder een pak sneeuw van zo tussen de 1,70 en 2 meter.
Oorzaak lawine
Silberbeger schat in dat de lawine niet veroorzaakt is door de groep, maar dat de zon op de sneeuw een rol heeft gespeeld. Ook vrijdag is er nog altijd dreiging van lawines. Aan het einde van de middag zijn verschillende wintersporters met een politiehelikopter van de berg gehaald.
Meer uit Binnenland
ALKMAAR (ANP) - De spelers van AZ zijn zondagavond laat uitbundig bejubeld door een grote menigte supporters. Iets voor middernacht verscheen de AZ-selectie, die eerder op de dag de bekerfinale met 5-1 van NEC won, op het bordes van het AFAS Stadion in Alkmaar. De uitzinnige fans, uitgedost met vlaggen en sjaaltjes van AZ, dansten, zongen en juichten onder dat balkon, omringd door de rook van enorme hoeveelheden afgestoken vuurwerk en brandende fakkels, zo was te zien op een livestream van NH Nieuws.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een container die zondagavond verkeerd is neergezet op een schip op de Maasvlakte bij Rotterdam, lekt een giftige, bijtende stof. Het schip zelf heeft ook schade opgelopen, vertelt een woordvoerster van de veiligheidsregio. "Er is een gat ontstaan in het dek, boven de machinekamer. De stof lekt daar naar binnen", schetst ze de situatie.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nu het kabinet excuses gaat aanbieden aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind, willen afstandsmoeders als volgende stap ook erkenning en excuses van anderen. Van psychologen, psychiaters, de Raad voor de Kinderbescherming en adoptiekenniscentrum Fiom bijvoorbeeld, maar ook van de Rooms-Katholieke Kerk en de Protestantse Kerk. Dat zegt voorzitter Ellen Venhuizen van de stichting De Nederlandse Afstandsmoeder na een bericht in Trouw.
8 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Ruim zeshonderd mensen, onder wie twee oud-gevangenen en de nabestaanden van voormalige gevangenen, hebben zondag de overdracht van Kamp Amersfoort herdacht. Dat gebeurde precies 81 jaar nadat de Duitse bezetters de controle over het straf- en doorgangskamp hadden overgedragen aan het Rode Kruis. Kort daarna, op 5 mei, volgde de Duitse capitulatie.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Belgische activist, kunstenaar en schrijfster Fleur Pierets heeft zondag de Jos Brink Prijs gekregen. Met de tweejaarlijkse prijs wil het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de lhbti-emancipatie in Nederland bevorderen. Andere genomineerden waren Pim Lammers en Splinter Chabot.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rachel Beaujean heeft zondag de Frans Banninck Cocqpenning ontvangen voor haar jarenlange inzet voor Het Nationale Ballet. De onderscheiding werd uitgereikt door locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam na afloop van de voorstelling La Bayadère in Nationale Opera & Ballet.
10 uur geleden