Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lawinedreiging maakte reddingsactie ingewikkeld voor hulpdiensten

Lawinedreiging maakte reddingsactie ingewikkeld voor hulpdiensten

SÖLDEN (ANP) - De reddingsactie die op gang kwam nadat een groep Nederlanders donderdag in de Oostenrijkse bergen werd getroffen door een lawine was er een "op hoog niveau". Dat vertelt Christoph Silberberger van de Alpenpolitie aan het ANP. De hulpverlening werd bemoeilijkt door de constante dreiging van meer lawines en werd zelfs kort stilgelegd.

Donderdagochtend even voor 11.00 uur werd een groep van zeventien Nederlanders en vier Oostenrijkse berggidsen tijdens een tour overvallen door een lawine in het skigebied van Vent, in Tirol.

Een van de gidsen waarschuwde de hulpdiensten. Hoeveel mensen exact onder de sneeuw lagen was niet direct duidelijk. "Sommigen lagen aan de oppervlakte, slechts gedeeltelijk begraven. En vier mensen waren volledig begraven, die waren dus niet zichtbaar", zegt Silberberger.

'Levensgevaarlijk' voor reddingswerkers

Hij en zijn manschappen zijn altijd oproepbaar. Zij dragen geen normaal politie-uniform, maar een soort skipak, laat hij zien op het bureau in het naastgelegen Sölden. Ook hebben zij altijd een apparaat bij zich om te zoeken naar mensen in sneeuw, een sonde en een schep. Ze probeerden met de auto zo dicht mogelijk bij de rampplek te komen. Het laatste stukje ging per helikopter.

Daarvan zijn er bij de actie vijf ingezet. Een om de slachtoffers naar het ziekenhuis te brengen, een ander om mensen te evacueren. Aan de derde helikopter zat een reddingswerker vast met een touw. Die zocht in de sneeuw naar slachtoffers. Aan beide kanten vlogen helikopters die in de gaten hielden of er geen nieuwe lawine ontstond. "Het zou levensgevaarlijk zijn geweest voor reddingswerkers op de lawine."

Nederlandse slachtoffers

Vier Nederlanders werden uiteindelijk onder de sneeuwlaag vandaan gehaald. Drie van hen overleefden het niet. Het gaat om mannen van 33, 35 en 60 jaar oud. Het vierde slachtoffer, een 32-jarige man, werd naar het ziekenhuis gebracht. Hij was onderkoeld en mocht vrijdag weer gaan.

Na onderzoek blijkt de massa van natte sneeuw 630 meter lang en op het breedste punt 140 meter. Een kubieke meter weegt enkele honderden kilo's, vertelt Silberberger. "Het was een enorme hoeveelheid sneeuw die naar beneden kwam." De dodelijke slachtoffers lagen onder een pak sneeuw van zo tussen de 1,70 en 2 meter.

Oorzaak lawine

Silberbeger schat in dat de lawine niet veroorzaakt is door de groep, maar dat de zon op de sneeuw een rol heeft gespeeld. Ook vrijdag is er nog altijd dreiging van lawines. Aan het einde van de middag zijn verschillende wintersporters met een politiehelikopter van de berg gehaald.

Meer uit Binnenland

Spaanse gezondheidsautoriteiten aan boord gegaan van Hondius

GRANADILLA DE ABONA (ANP) - De Spaanse gezondheidsautoriteiten zijn aan boord gegaan van het Nederlandse cruiseschip Hondius, voorafgaand aan de evacuatie van de opvarenden. De passagiers en een groot deel van de bemanning worden van boord gehaald vanwege een uitbraak van het hantavirus.

12 minuten geleden
Spaans koningspaar volgt situatie Tenerife 'op de voet'

MADRID (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia "volgen de operatie op het eiland Tenerife op de voet in verband met de aankomst van het schip m/v Hondius". Dat schrijft het Spaanse hof op Instagram. Het Nederlandse cruiseschip, waar het hantavirus uitbrak, kwam zondagochtend aan bij het Spaanse eiland.

1 uur geleden
Hondius in haven van Granadilla, gaat voor anker

GRANADILLA DE ABONA (ANP) - De m/v Hondius is zondag iets voor 08.00 uur (Nederlandse tijd) de haven van Granadilla de Abona binnengevaren, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Daar zal het van wal af voor anker gaan, in afwachting van de evacuatie van de opvarenden. Zij zullen met bootjes aan land worden gebracht, vanwaar ze per bus naar het vliegveld worden overgebracht, voor een vlucht naar hun thuisland.

2 uur geleden
Hondius aangekomen bij Tenerife

GRANADILLA DE ABONA (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip de m/v Hondius is aangekomen bij de haven van Granadilla de Abona op het Spaanse eiland Tenerife.

3 uur geleden
Hondius komt zondagochtend bij Tenerife, daarna naar Rotterdam

GRANADILLA DE ABONA (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius komt zondag om 05.30 uur lokale tijd aan bij Tenerife (06.30 uur Nederlandse tijd). Het gaat voor anker in de buurt van Granadilla de Abona, aan de zuidkant van het eiland. Vanaf ongeveer 08.00 uur lokale tijd (09.00 uur in Nederland) kunnen de eerste mensen naar de wal worden gebracht. Daarna gaan ze meteen door naar het vliegveld, heeft de rederij Oceanwide Expeditions zaterdagavond laten weten.

11 uur geleden
Meer arrestaties bij demonstraties azc Ter Apel

TER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.

14 uur geleden
Meer arrestaties bij demonstraties azc Ter Apel

TER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.

15 uur geleden