Lawaaiprotest in grootste stad Myanmar na staatsgreep
YANGON (ANP/AFP/RTR) - Inwoners van de grootste stad van Myanmar voeren op luidruchtige wijze actie tegen de militairen die de macht hebben gegrepen. Er verzamelden zich de afgelopen twee dagen 's avonds mensen op straat in Yangon om op potten en pannen te slaan en op andere manieren lawaai te maken. Automobilisten gebruiken hun claxons om mee te doen aan dat protest.
De lawaaiprotesten beginnen omstreeks 20.00 uur en duren ongeveer een uur. "Op potten en pannen slaan koelt mijn woede", legde een 50-jarige deelnemer uit. "Maar dat werkt maar kort." Een activist zei dat zo'n lawaaiactie traditioneel ook wordt gebruikt om boze geesten te verdrijven. "Mensen gebruiken deze tactiek nu om de militaire junta het land uit te jagen."
Het leger arresteerde maandag Nobelprijswinnares en feitelijk regeringsleider Aung San Suu Kyi. De militaire machtshebbers hebben inmiddels Facebook op zwart laten zetten. Aanhangers van de oppositie gebruikten die dienst om kritiek te uiten op de coupplegers.
Live beelden
De autoriteiten zeggen dat Facebook is afgesloten omdat mensen er "nepnieuws en desinformatie" verspreiden. Ondanks die maatregel kon Facebook op sommige plaatsen nog wel worden gebruikt. Betogers in de grote stad Mandalay gebruikten Facebook om videobeelden van een straatprotest live uit te zenden.
"Volksprotest tegen de militaire coup", stond op een spandoek in Mandalay, de tweede stad van het land. Zo 'n twintig mensen scandeerden: "Onze opgepakte leiders, laat ze nu gaan. Laat ze nu gaan." Betrokken organisaties zeggen dat naderhand zeker drie mensen zijn opgepakt.
"Mensen zijn boos, maar ook bang", vertelde een activist in Mandalay. Hij zei dat mensen ook in de war zijn en op sociale media tegenstrijdige informatie tegenkomen. "En het ontbreekt aan politiek leiderschap sinds de arrestatie van Aung San Suu Kyi."
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.
4 uur geledenLOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag ten minste 89 doden en 700 gewonden gevallen, meldt het Libanese Ministerie van Gezondheid. Onder de doden zouden ook twaalf hulpverleners zijn. Israël voert naar eigen zeggen de zwaarste aanvallen uit op Libanon sinds het begin van de oorlog.
7 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Er zijn volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif meldingen van schendingen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij heeft er bij de landen op aangedrongen de wapenstilstand te respecteren en terughoudend te zijn.
8 uur geleden