Lavrov beweert garanties te hebben voor verlenging graandeal
DENPASAR (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland heeft naar eigen zeggen garanties van de Verenigde Staten en de Europese Unie dat obstakels voor de Russische graanexport worden weggenomen. Persbureau Bloomberg meldt op basis van anonieme bronnen dat Moskou akkoord zal gaan met een verlenging van de graandeal, die deze week afloopt.
De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov had tijdens de G20-top in Indonesië een gesprek met António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Lavrov zei na de ontmoeting dat Guterres zijn best doet om het Russische deel van de graandeal te garanderen. De VN-chef zou Rusland bijvoorbeeld verzekerd hebben dat de Verenigde Staten en de Europese Unie geen sancties zullen invoeren tegen de schepen en bedrijven die betrokken zijn bij het akkoord.
De Russische schepen die graan en kunstmest vervoeren vallen niet onder de sancties, maar Rusland klaagt al maanden dat de sancties de uitvoering van de graandeal onmogelijk maken. Het akkoord werd afgelopen zomer gesloten om een grote wereldwijde voedselcrisis te voorkomen. Rusland schortte de overeenkomst een paar weken terug op uit onvrede, maar keerde een paar dagen later weer terug in het akkoord.
Lavrov zei dat hij tijdens de top ook gesprekken heeft gehad met de Franse president Emmanuel Macron en de Duitse bondskanselier Olaf Scholz over Oekraïne. Desgevraagd zei Scholz dat Lavrov inderdaad naast hem had gestaan en een paar zinnen had uitgesproken, "en dat was het gesprek". Volgens de bondskanselier is de consensus op Bali dat Ruslands agressie onacceptabel is en dat het gebruik van kernwapens onbespreekbaar is.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
2 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
4 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
5 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden Kosovaren hebben in de hoofdstad Pristina gedemonstreerd tegen de veroordeling van oud-president Hashim Thaçi. Het Kosovotribunaal legde hem woensdag 25 jaar gevangenisstraf op voor oorlogsmisdaden tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië in de jaren 90.
5 uur geleden