Lavrov bereid met Blinken te praten over gevangenenruil
TASJKENT (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov komt binnenkort met een datum voor een telefoongesprek met zijn Amerikaanse collega Antony Blinken. Het wordt hun eerste gesprek sinds de Russische aanval op Oekraïne op 24 februari. Belangrijkste onderwerp is een mogelijke ruil van gevangenen.
Lavrov wil ook praten over het recente akkoord dat de graanexport vanuit Oekraïne op gang moet brengen, zoals Blinken woensdag had voorgesteld. De Amerikaan zei toen dat hij zal hameren op naleving van de afspraken.
Wat betreft de ruil van gevangen gaat het om een Russische wapenhandelaar in een Amerikaanse cel en twee Amerikanen die in Rusland vastzitten. De veroordeelde Rus Viktor Bout zou dan worden vrijgelaten als basketbalspeelster Brittney Griner en de voor spionage veroordeelde Paul Whelan naar huis mogen.
Volgens Blinken is Moskou enkele weken geleden een "substantieel voorstel" voorgelegd. Volgens de Russen is er nog geen overeenstemming, maar Lavrov zal "luisteren naar wat Blinken te zeggen heeft". Lavrov is momenteel in Oezbekistan. "De komende dagen zullen we onze Amerikaanse collega's een geschikte datum voorstellen."
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
4 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
5 uur geledenTAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.
5 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.
6 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.
7 uur geleden