Lavrov: anti-Russische propaganda zet Oekraïne aan tot geweld
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov voert het Westen een "propagandacampagne" over Russische agressie tegen Oekraïne. In een telefoongesprek met zijn Amerikaanse collega Anthony Blinken zei Lavrov zaterdag dat het Westen zo Oekraïne aanzet tot een gewelddadige oplossing van het conflict in het oosten van het land, waar pro-Russische seperatisten zich hebben afgescheiden van de regering in Kiev.
Lavrov herhaalde in het gesprek dat de VS en zijn Europese bondgenoten de veiligheidsgaranties negeren die Rusland eist. Rusland wil harde garanties van de NAVO dat het bondgenootschap zich niet verder naar het oosten uitbreidt. Ook moet de NAVO wapensystemen weghalen uit landen die aan Rusland grenzen.
Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwde Blinken zijn Russische collega opnieuw dat een Russische aanval op Oekraïne op "een resoluut, grootschalig en verenigd Transatlantisch antwoord" kan rekenen. Hij zei echter ook de diplomatieke deur open te houden, maar dat Rusland concrete stappen moet nemen om de situatie te de-escaleren. Rusland heeft tienduizenden troepen verzameld aan de grens met Oekraïne en de Verenigde Staten vrezen dat elk moment een inval kan beginnen.
Naar verwachting spreken zaterdag ook de presidenten Joe Biden en Vladimir Poetin elkaar over de oplopende spanningen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Meldingen van hevige aanvallen kwamen vrijdag uit de Iraanse hoofdstad Teheran. Israël had aangekondigd "infrastructuur van het regime" aan te vallen in "een nieuwe fase" van de oorlog.
51 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft contact gezocht met de Verenigde Staten om een akkoord te sluiten. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump donderdag op een bijeenkomst met het voetbalteam Inter Miami in het Witte Huis. Trump zei dat zijn reactie was: "Jullie zijn een beetje laat."
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie verworpen om de macht van president Donald Trump te beperken om oorlog te voeren tegen Iran. De Senaat deed dat woensdag al.
6 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De spanningen in het Midden-Oosten hebben directe gevolgen voor de veiligheid in de Europese Unie, waarschuwde politiedienst Europol tegen het Spaanse persbureau EFE. Zo is er een verhoogd risico op terrorisme, georganiseerde misdaad, extremisme en cyberaanvallen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft de ballistische raketverdediging versterkt nu Iran zijn aanvallen in het Midden-Oosten opvoert, meldt woordvoerder kolonel Martin O'Donnell. Een raket was woensdag op weg naar Turkije, een NAVO-lidstaat, voordat deze werd neergehaald.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - Een door de Franse regering gecharterd Air France-vliegtuig dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten moest donderdagavond omkeren vanwege raketvuur in het gebied. Dat schrijft transportminister Philippe Tabarot op X. "Deze situatie weerspiegelt de instabiliteit in de regio en de complexiteit van repatriëringsoperaties."
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir claimt dat sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen van zaterdag zijn begonnen het grootste deel van de Iraanse luchtafweer is uitgeschakeld. Het gaat volgens hem om 80 procent van de luchtafweerinstallaties en daarnaast ook om 60 procent van de lanceerinrichtingen voor de Iraanse ballistische raketten.
11 uur geleden