Lavrov: aanval met langeafstandsraketten VS duidelijke escalatie
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Dat Oekraïne voor het eerst Amerikaanse langeafstandsraketten heeft gebruikt om Russisch grondgebied aan te vallen, is "een duidelijk signaal dat het Westen een escalatie wil". Dat zei de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov dinsdag. Volgens Lavrov betekenen de aanvallen "een nieuwe fase van een westerse oorlog".
Het Russische ministerie van Defensie meldde dinsdag dat ATACMS-raketten afgelopen nacht zijn gebruikt op de militaire faciliteit in Brjansk. Amerikaanse media meldden afgelopen weekend dat de Verenigde Staten toestemming hebben gegeven voor het gebruik daarvan.
Volgens het ministerie heeft de Russische luchtafweer vijf van de zes raketten uit de lucht geschoten. De Oekraïense nieuwssite RBC-Ukraine meldde op basis van een bron binnen de Oekraïense krijgsmacht dat het doelwit succesvol zou zijn geraakt.
De Russische president Vladimir Poetin waarschuwde in september dat de goedkeuring van het Westen voor dit soort Oekraïense aanvallen "de directe betrokkenheid van NAVO-landen, de Verenigde Staten en Europese landen, in de oorlog in Oekraïne" zou betekenen. "Zoals Poetin al eerder heeft gezegd, zonder de Amerikanen zou het onmogelijk zijn om deze hightechraketten te gebruiken", benadrukte Lavrov dinsdag.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Tientallen internationale hulporganisaties dreigen geen nieuwe vergunning van Israël te krijgen om hun werk in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever voort te zetten. Volgens Israël voldoen de ngo's, waaronder mogelijk Artsen zonder Grenzen (AzG), niet aan nieuwe strenge registratieregels. Hun huidige vergunningen lopen op 1 januari af.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De humanitaire situatie in Gaza is opnieuw verslechterd en blijft catastrofaal, melden Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk en andere landen in een gezamenlijke verklaring. Zij roepen Israël op actie te ondernemen.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten halen alle nog aanwezige troepen terug uit Jemen. Saudi-Arabië gaf de VAE eerder op de dag 24 uur de tijd om te vertrekken, maar het land zegt toch dat het beëindigen van de missie in Jemen een vrijwillige keuze was.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft een wet aangenomen die toestaat dat stellen van hetzelfde geslacht een samenlevingscontract mogen sluiten. Onder de wet kunnen deze koppels notarieel vastleggen hoe bijvoorbeeld huurcontracten, toegang tot elkaars medische gegevens en alimentatie zijn geregeld. Trouwen is voor koppels van hetzelfde geslacht nog altijd verboden in Polen.
4 uur geledenTAMPA (ANP) - De VS en hun bondgenoten hebben zo'n 25 aanhangers van Islamitische Staat (IS) gedood of gevangengenomen in Syrië sinds hun luchtaanvallen op dat land op 19 december. Dat meldt het onderdeel van de Amerikaanse strijdmacht dat toeziet op het werelddeel, CENTCOM.
5 uur geledenGELSENKIRCHEN (ANP/DPA) - Bij de inbraak in een Sparkasse-bankfiliaal in het Duitse Gelsenkirchen is naar schatting ongeveer 30 miljoen euro buitgemaakt. Er werd ingebroken in 3200 kluisjes, blijkt uit informatie van veiligheidsbronnen. Zo'n 2500 klanten raakten gedupeerd, wat het mogelijk tot een van de grootste bankovervallen in de recente Duitse geschiedenis maakt.
6 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten ontkennen dat hun recent aangekomen lading in een haven in Jemen wapens voor separatisten bevatte. Die beschuldiging kwam van de door Saudi-Arabië geleide coalitie, die dinsdag naar eigen zeggen een grote hoeveelheid wapens en gevechtstoestellen had gebombardeerd.
6 uur geleden