Lauwe ontvangst strategieplannen Shell op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs werden de nieuwe strategieplannen van Shell woensdag lauw ontvangen door beleggers. Het olie- en gasconcern liet voorafgaand aan een beleggersdag in New York weten zijn aandeelhouders fors te gaan belonen. Naast een dividendverhoging, die dit kwartaal van kracht wordt, gaat Shell in de tweede jaarhelft voor minimaal 5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Ook worden de investeringen teruggeschroefd en de kosten verlaagd.
Shell richt zich daarbij vooral op zijn olie- en gasactiviteiten die het grootste deel van de winst van het concern genereren. Het bedrijf hield daarbij vast aan zijn zelfopgelegde klimaatdoelen, die volgens milieuorganisaties onvoldoende zijn om aan het klimaatakkoord van Parijs te voldoen. Het aandeel werd 0,1 procent lager gezet. Volgens analisten van RBC valt de dividendverhoging van het concern wat tegen.
De beurshandel staat verder vooral in het teken van het rentebesluit van de Federal Reserve, dat na sluiting van de Europese markten bekend wordt gemaakt. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank een pauze zal houden na tien renteverhogingen op rij. Dat komt doordat de inflatie in de grootste economie ter wereld in mei verder is afgekoeld.
Europese beurzen, Randstad
De AEX noteerde in de ochtendhandel vrijwel vlak op 767,76 punten. De MidKap won 0,2 procent tot 927,27 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs klommen tot 0,2 procent.
Uitzender Randstad was een opvallende daler en stond met een verlies van 3 procent onderaan in de AEX. Prosus zakte 1,5 procent na een handelsbericht. Volgens de techinvesteerder liet de e-commerceportefeuille van het bedrijf in het afgelopen boekjaar, dat eindigde in maart, een goede groei en verbetering van de winstgevendheid zien. De totale winst in de periode werd echter gedrukt door een lagere winstbijdrage van met name het grote belang in het Chinese internet- en gamesbedrijf Tencent.
Overnamenieuws ASR, euro- en oliekoers
Staalconcern ArcelorMittal en supermarktbedrijf Ahold Delhaize waren de sterkste stijgers bij de hoofdfondsen op het Damrak, met winsten van 0,5 procent. De verzekeraars Aegon en ASR wonnen 0,3 procent. ASR mag de Nederlandse tak van branchegenoot Aegon overnemen. Toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) ziet geen bezwaren.
De euro was 1,0784 dollar waard, tegen 1,0793 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,1 procent tot 69,473 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent meer op 74,45 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
4 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
10 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
11 uur geleden