Latijns-Amerikaanse landen willen spoedvergadering over Venezuela
CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Negen Latijns-Amerikaanse landen eisen een spoedvergadering van de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) na de omstreden verkiezingsoverwinning van president Nicolás Maduro in Venezuela. De landen, waaronder Argentinië en Peru, zeggen ernstig bezorgd te zijn over de officiële uitslag en eisen een controle.
Meerdere Latijns-Amerikaanse leiders uitten al hun ongeloof over de uitkomst. Panama kondigde aan de diplomatieke banden te verbreken zolang de verkiezingen niet onder de loep zijn genomen.
De Verenigde Staten willen zich nog van commentaar onthouden, totdat er een nauwkeurig overzicht is van de uitgebrachte stemmen. In een eerste reactie toonde Washington zich wel "ernstig bezorgd" dat de uitslag niet correct is. Namelijk "dat het resultaat niet de wil of de stemmen van het Venezolaanse volk weerspiegelt", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken. De VS en andere westerse landen, zoals Frankrijk, dringen bij de regering van Venezuela aan op volstrekte transparantie, zodat duidelijk wordt of de verkiezingen eerlijk zijn verlopen.
Staatsgreep
De linkse Maduro, die al jaren met harde hand regeert, hekelde alle verzet tegen de uitslag als een couppoging: "Men probeert een fascistische en contrarevolutionaire staatsgreep op te leggen." Volgens de officiële resultaten won hij de presidentsverkiezingen zondag met 51,2 procent van de stemmen. Oppositiekandidaat Edmundo González Urrutia zou op 44,2 procent zijn blijven steken.
De oppositie daarentegen stelt 70 procent van de stemmen te hebben gekregen, spreekt over bedrog en claimt de overwinning. Door de uitslag kan Maduro blijven zitten tot 2031, voor een derde termijn van zes jaar.
Meer uit Buitenland
WEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.
45 minuten geledenWEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.
1 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het is nu aan de Verenigde Staten om te kiezen tussen diplomatie of een hervatting van de oorlog, zegt de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Het land stuurde vrijdag een nieuw vredesvoorstel naar de VS, nadat de Amerikanen niet akkoord gingen met een eerder voorstel.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.
12 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.
13 uur geleden