Latijns-Amerikaanse landen willen spoedvergadering over Venezuela
CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Negen Latijns-Amerikaanse landen eisen een spoedvergadering van de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) na de omstreden verkiezingsoverwinning van president Nicolás Maduro in Venezuela. De landen, waaronder Argentinië en Peru, zeggen ernstig bezorgd te zijn over de officiële uitslag en eisen een controle.
Meerdere Latijns-Amerikaanse leiders uitten al hun ongeloof over de uitkomst. Panama kondigde aan de diplomatieke banden te verbreken zolang de verkiezingen niet onder de loep zijn genomen.
De Verenigde Staten willen zich nog van commentaar onthouden, totdat er een nauwkeurig overzicht is van de uitgebrachte stemmen. In een eerste reactie toonde Washington zich wel "ernstig bezorgd" dat de uitslag niet correct is. Namelijk "dat het resultaat niet de wil of de stemmen van het Venezolaanse volk weerspiegelt", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken. De VS en andere westerse landen, zoals Frankrijk, dringen bij de regering van Venezuela aan op volstrekte transparantie, zodat duidelijk wordt of de verkiezingen eerlijk zijn verlopen.
Staatsgreep
De linkse Maduro, die al jaren met harde hand regeert, hekelde alle verzet tegen de uitslag als een couppoging: "Men probeert een fascistische en contrarevolutionaire staatsgreep op te leggen." Volgens de officiële resultaten won hij de presidentsverkiezingen zondag met 51,2 procent van de stemmen. Oppositiekandidaat Edmundo González Urrutia zou op 44,2 procent zijn blijven steken.
De oppositie daarentegen stelt 70 procent van de stemmen te hebben gekregen, spreekt over bedrog en claimt de overwinning. Door de uitslag kan Maduro blijven zitten tot 2031, voor een derde termijn van zes jaar.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.
46 minuten geledenALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de veiligheidstroepen opdracht gegeven geen actie te ondernemen tegen vreedzame betogers. Volgens mensenrechtenactivisten zijn minstens 36 doden gevallen bij protesten tegen de slechte economische situatie in Iran.
1 uur geledenPRAAG (ANP/DPA) - Een belangrijk aankoopprogramma voor munitie voor Oekraïne gaat toch door. Tsjechië blijft ook onder de minder Oekraïnegezinde nieuwe regering de levering van artilleriegranaten coördineren, zegt premier Andrej Babiš.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Het winterse weer leidt niet alleen in Nederland tot problemen. Ook Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk kampen met overlast door een sneeuwstorm, die door de Franse weerdienst de naam Goretti heeft gekregen.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Alle woningen en bedrijven zijn na een dagenlange stroomstoring in Berlijn weer aangesloten op het net. Er is een tijdelijke kabel aangelegd en in gebruik genomen, meldt netbeheerder Stromnetz Berlin. In de loop van woensdag krijgen alle adressen geleidelijk weer stroom.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft Israël beschuldigd van apartheid op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens hem worden de Palestijnen in dat gebied systematisch gediscrimineerd.
4 uur geleden