Latijns-Amerikaanse landen willen spoedvergadering over Venezuela
CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Negen Latijns-Amerikaanse landen eisen een spoedvergadering van de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) na de omstreden verkiezingsoverwinning van president Nicolás Maduro in Venezuela. De landen, waaronder Argentinië en Peru, zeggen ernstig bezorgd te zijn over de officiële uitslag en eisen een controle.
Meerdere Latijns-Amerikaanse leiders uitten al hun ongeloof over de uitkomst. Panama kondigde aan de diplomatieke banden te verbreken zolang de verkiezingen niet onder de loep zijn genomen.
De Verenigde Staten willen zich nog van commentaar onthouden, totdat er een nauwkeurig overzicht is van de uitgebrachte stemmen. In een eerste reactie toonde Washington zich wel "ernstig bezorgd" dat de uitslag niet correct is. Namelijk "dat het resultaat niet de wil of de stemmen van het Venezolaanse volk weerspiegelt", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken. De VS en andere westerse landen, zoals Frankrijk, dringen bij de regering van Venezuela aan op volstrekte transparantie, zodat duidelijk wordt of de verkiezingen eerlijk zijn verlopen.
Staatsgreep
De linkse Maduro, die al jaren met harde hand regeert, hekelde alle verzet tegen de uitslag als een couppoging: "Men probeert een fascistische en contrarevolutionaire staatsgreep op te leggen." Volgens de officiële resultaten won hij de presidentsverkiezingen zondag met 51,2 procent van de stemmen. Oppositiekandidaat Edmundo González Urrutia zou op 44,2 procent zijn blijven steken.
De oppositie daarentegen stelt 70 procent van de stemmen te hebben gekregen, spreekt over bedrog en claimt de overwinning. Door de uitslag kan Maduro blijven zitten tot 2031, voor een derde termijn van zes jaar.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.
2 uur geledenFEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.
2 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
3 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.
5 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.
6 uur geledenRODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.
7 uur geleden