Laschet vertrekt maandag als premier en gaat naar Duits parlement
DÜSSELDORF (ANP) - De Duitse toppoliticus Armin Laschet, die eigenlijk bondskanselier Angela Merkel wilde opvolgen maar faalde, doet maandag zijn eerste stap terug. Hij vertrekt als premier van de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, wat grenst aan Nederland. De christendemocraat vervolgt zijn politieke carrière als lid van het Duitse parlement in Berlijn.
Hij gaat maandagochtend zijn ontslag indienen, meldt het Duitse persbureau DPA. Hij kan dan dinsdag worden beëdigd als volksvertegenwoordiger voor de CDU tijdens de eerste zitting van het nieuwe parlement na de verkiezingen van eind september. Die verkiezingen verliepen desastreus voor Laschet en zijn christendemocraten met het slechtste resultaat ooit.
Het CDU-kopstuk kon zijn ambitie wel vergeten om de nieuwe bondskanselier te worden, als opvolger van zijn partijgenote Merkel. Drie andere partijen zijn inmiddels begonnen aan coalitie-overleg. Zij hopen dat de sociaaldemocraat Olaf Scholz, nu nog vicekanselier, begin december het stokje kan overnemen.
Ondertussen staat de 60-jarige Laschet onder druk om het leiderschap van de CDU op te geven. Als zijn opvolger in Noordrijn-Westfalen wordt de verkeersminister daar, Hendrik Wüst, voorgedragen.
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP/AFP/RTR) - Finland zegt al enige voortgang te hebben gemaakt in het onderzoek naar de beschadigde bekabeling in de Finse Golf. De autoriteiten in dat land legden woensdag beslag op de Fitburg, een vrachtschip dat met Russisch staal onderweg was van Sint-Petersburg naar Israël, om verdenkingen van betrokkenheid bij een sabotagepoging aan de bekabeling tussen Helsinki en Tallinn. Veertien opvarenden werden gearresteerd.
1 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De brand in het Zwitserse Crans-Montana op nieuwjaarsnacht lijkt te zijn ontstaan door het afsteken van ijsfonteinen op flessen champagne, meldt het OM op een persconferentie. Deze fakkels werden te dicht bij het plafond gehouden, waardoor het vuur zich kon verspreiden.
2 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De Zwitserse wintersportplaats Crans-Montana blijft na de dodelijke brand van nieuwjaarsnacht grotendeels open voor vakantievierders, aldus het lokale toerismekantoor. Dat herhaalt ook de oproep tot voorzichtigheid om onnodige druk op de ziekenhuizen te voorkomen.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft een nieuwe stafchef aangesteld. Het gaat om Kyrylo Boedanov, hoofd van de inlichtingendienst. Afgelopen november stapte voormalig stafchef Andri Jermak op na een groot corruptieschandaal in de energiesector.
4 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft gebeden voor de slachtoffers van de nieuwjaarsbrand in Zwitserland en betuigde zijn "medeleven en solidariteit" aan hun families. Dat meldt het Vaticaan.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Als Iran vreedzame demonstranten neerschiet en "op gewelddadige wijze vermoordt", zullen de Verenigde Staten hen te hulp schieten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. "We staan paraat en zijn klaar om in actie te komen."
8 uur geledenCRANS-MONTANA/LAUSANNE (ANP/DPA) - Ongeveer 13 volwassenen en 8 minderjarigen onder de slachtoffers van de brand in het Zwitserse Crans-Montana hebben brandwonden over meer dan 60 procent van hun lichaam, heeft een arts van de universiteitskliniek in Lausanne, waar ze zijn opgenomen, tegen de Zwitserse zender RTS gezegd.
12 uur geleden