Laschet gaat na nederlaag praten met potentiële coalitiepartners
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Duitse christendemocraten van CDU/CSU gaan ondanks hun verkiezingsnederlaag de komende dagen praten met potentiële coalitiepartners. Partijleider Armin Laschet van het CDU hoopt nog steeds dat hij een regering kan vormen. Er staan nu bijeenkomsten gepland met de liberale FDP en milieupartij De Groenen.
Een bron binnen het CDU zegt dat Laschet op zondag een gesprek heeft met Christian Lindner van de FDP. De 60-jarige deelstaatpremier van Noordrijn-Westfalen wordt dan vergezeld door Markus Söder, de leider van de conservatieve zusterpartij CSU. Dat Laschet mogelijke coalitiepartners benadert, betekent volgens de ingewijde dat hij niet van plan is om zomaar op te stappen.
De partij van Laschet is verdeeld over zijn pogingen om zelf een regering te vormen. Dat bleek ook toen secretaris-generaal Paul Ziemiak van het CDU bevestigde dat zondag een gesprek staat gepland met de FDP en dinsdag met De Groenen. Premier Michael Kretschmer van Saksen vond dat verkiezingswinnaar SPD eerst de kans moet krijgen om een regering te vormen, erkende Ziemiak.
Historische nederlaag
CDU/CSU van vertrekkend bondskanselier Angela Merkel leed onder leiding van Laschet een historische nederlaag bij de parlementsverkiezingen van deze maand. De 'unie' van de conservatieve zusterpartijen kreeg ruim 24 procent van de stemmen en dat is hun slechtste resultaat uit de geschiedenis.
De sociaaldemocratische SPD van minister van Financiën Olaf Scholz kreeg 25,7 procent van de stemmen en wordt daarmee de grootste partij van Duitsland. De centrumlinkse partij heeft naar verluidt komende zondag afzonderlijke gesprekken met De Groenen en de FDP.
Jamaicacoalitie
Zowel de SPD als CDU/CSU heeft de steun van die partijen nodig als ze zonder elkaar willen regeren. De Groenen en de FDP staan ideologisch echter ver van elkaar en zijn eerst onderling in gesprek gegaan. Dat overleg wordt op vrijdag hervat. De Groenen houden op zaterdag ondertussen een speciale partijbijeenkomst om te overleggen over de situatie.
Een mogelijke samenwerking tussen CDU/CSU, De Groenen en FDP staat in Duitsland bekend als een 'Jamaicacoalitie', omdat de kleuren van de partijen overeenkomen met die van de Jamaicaanse vlag. Een samenwerkingsverband van SPD, FDP en De Groenen wordt ook wel een 'stoplichtcoalitie' genoemd.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/RTR) - Tientallen miljoenen mensen in de wereld kunnen worden getroffen door levensbedreigende honger als de oorlog tegen Iran zich tot juni voortsleept. Deze waarschuwing deed het Wereldvoedselprogramma van de VN (WFP).
58 minuten geledenKABUL (ANP) - De mensenrechtentak van de Verenigde Naties wil een onafhankelijk en transparant onderzoek naar een dodelijk incident bij een ziekenhuis voor verslavingszorg in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Daar vielen volgens de Afghaanse autoriteiten honderden doden na een Pakistaanse luchtaanval.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht dat binnen anderhalve maand weer olie kan stromen door de beschadigde Droezjba-pijpleiding. Dat schrijft hij in een brief aan de Europese Commissie.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De toestand in de Straat van Hormuz kan niet los worden gezien van de oorlog van Israël en de VS tegen Iran, zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi tegen VN-chef António Guterres. De minister benadrukte dat landen en instellingen die zich zorgen maken over vrede en veiligheid de aanvalsoorlog van Israël en de VS tegen Iran moeten veroordelen.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Verenigde Naties hebben een onderzoek ingesteld naar een dodelijke aanval op een meisjesschool in Iran. Die vond plaats op de eerste dag van de Amerikaans-Israëlische bombardementen.
2 uur geledenTEHERAN/JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft weer melding gemaakt van Iraanse raketaanvallen op het land. De melding volgt op de claim van minister van Defensie Israel Katz dat onder anderen Ali Larijani bij een Israëlische aanval is gedood. De strijd gaat volgens Iran onverminderd door.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De EU houdt steeds meer rekening met de onvoorspelbaarheid van de Verenigde Staten nu Donald Trump er ruim een jaar president is, aldus EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Natuurlijk zijn we bondgenoten van Amerika, maar we begrijpen hun recente acties niet helemaal", aldus Kallas.
3 uur geleden