Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Laschet gaat na nederlaag praten met potentiële coalitiepartners

Laschet gaat na nederlaag praten met potentiële coalitiepartners

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Duitse christendemocraten van CDU/CSU gaan ondanks hun verkiezingsnederlaag de komende dagen praten met potentiële coalitiepartners. Partijleider Armin Laschet van het CDU hoopt nog steeds dat hij een regering kan vormen. Er staan nu bijeenkomsten gepland met de liberale FDP en milieupartij De Groenen.

Een bron binnen het CDU zegt dat Laschet op zondag een gesprek heeft met Christian Lindner van de FDP. De 60-jarige deelstaatpremier van Noordrijn-Westfalen wordt dan vergezeld door Markus Söder, de leider van de conservatieve zusterpartij CSU. Dat Laschet mogelijke coalitiepartners benadert, betekent volgens de ingewijde dat hij niet van plan is om zomaar op te stappen.

De partij van Laschet is verdeeld over zijn pogingen om zelf een regering te vormen. Dat bleek ook toen secretaris-generaal Paul Ziemiak van het CDU bevestigde dat zondag een gesprek staat gepland met de FDP en dinsdag met De Groenen. Premier Michael Kretschmer van Saksen vond dat verkiezingswinnaar SPD eerst de kans moet krijgen om een regering te vormen, erkende Ziemiak.

Historische nederlaag

CDU/CSU van vertrekkend bondskanselier Angela Merkel leed onder leiding van Laschet een historische nederlaag bij de parlementsverkiezingen van deze maand. De 'unie' van de conservatieve zusterpartijen kreeg ruim 24 procent van de stemmen en dat is hun slechtste resultaat uit de geschiedenis.

De sociaaldemocratische SPD van minister van Financiën Olaf Scholz kreeg 25,7 procent van de stemmen en wordt daarmee de grootste partij van Duitsland. De centrumlinkse partij heeft naar verluidt komende zondag afzonderlijke gesprekken met De Groenen en de FDP.

Jamaicacoalitie

Zowel de SPD als CDU/CSU heeft de steun van die partijen nodig als ze zonder elkaar willen regeren. De Groenen en de FDP staan ideologisch echter ver van elkaar en zijn eerst onderling in gesprek gegaan. Dat overleg wordt op vrijdag hervat. De Groenen houden op zaterdag ondertussen een speciale partijbijeenkomst om te overleggen over de situatie.

Een mogelijke samenwerking tussen CDU/CSU, De Groenen en FDP staat in Duitsland bekend als een 'Jamaicacoalitie', omdat de kleuren van de partijen overeenkomen met die van de Jamaicaanse vlag. Een samenwerkingsverband van SPD, FDP en De Groenen wordt ook wel een 'stoplichtcoalitie' genoemd.

Meer uit Buitenland

President Somalië ziet Israëlische erkenning als bedreiging

MOGADISHU (ANP/AFP) - De Somalische president Hassan Sheikh Mohamud ziet de Israëlische erkenning van Somaliland als een "bedreiging van de veiligheid en stabiliteit in de wereld en de regio". Het gebied scheidde zich in 1991 af van Somalië en wordt door geen enkel ander land erkend als onafhankelijk.

2 uur geleden
Zelensky: vrede met Rusland hangt af van onze bondgenoten

KYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky doet Kyiv er alles aan om de oorlog met Rusland te beëindigen, maar hangt het bereiken van vrede uiteindelijk af van zijn bondgenoten.

3 uur geleden
Doden en stroomuitval door storm in Noord-Europa

STOCKHOLM (ANP/AFP) - In Zweden zijn drie doden gevallen door een storm die dit weekend meerdere landen in Noord-Europa trof. De storm veroorzaakte zware windstoten, omvallende bomen, verkeershinder en stroomuitval.

4 uur geleden
Honderdduizenden huishoudens in Kyiv hebben weer stroom

KYIV (ANP/RTR) - Bijna 750.000 huishoudens in het Oekraïense Kyiv hebben weer stroom, nadat hun elektriciteit was uitgevallen door Russische aanvallen. Ook in de regio rondom de hoofdstad zijn reparaties uitgevoerd aan het beschadigde elektriciteitsnetwerk, maar niet iedereen heeft weer stroom.

5 uur geleden
Franse actrice Brigitte Bardot (91) overleden

PARIJS (ANP/AFP) - Actrice Brigitte Bardot is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de Fondation Brigitte Bardot zondag bekendgemaakt. De Française stelde onlangs haar fans nog gerust, nadat ze voor de tweede keer in korte tijd in het ziekenhuis was opgenomen.

6 uur geleden
VN: Myanmar heeft vrije en geloofwaardige verkiezingen nodig

NAYPYIDAW (ANP/AFP) - De Verenigde Naties zeggen dat Myanmar verkiezingen nodig heeft die onder meer "vrij" en "geloofwaardig" zijn. In het land worden nu voor het eerst parlementsverkiezingen gehouden sinds de militaire coup in 2021. Critici spreken van schijnverkiezingen.

8 uur geleden
Lavrov: legitiem om Europese troepen in Oekraïne aan te vallen

MOSKOU (ANP/RTR) - Europese troepen in Oekraïne zouden een legitiem doelwit zijn om aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met het Russische persbureau TASS.

9 uur geleden