Laschet gaat na nederlaag praten met potentiële coalitiepartners
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Duitse christendemocraten van CDU/CSU gaan ondanks hun verkiezingsnederlaag de komende dagen praten met potentiële coalitiepartners. Partijleider Armin Laschet van het CDU hoopt nog steeds dat hij een regering kan vormen. Er staan nu bijeenkomsten gepland met de liberale FDP en milieupartij De Groenen.
Een bron binnen het CDU zegt dat Laschet op zondag een gesprek heeft met Christian Lindner van de FDP. De 60-jarige deelstaatpremier van Noordrijn-Westfalen wordt dan vergezeld door Markus Söder, de leider van de conservatieve zusterpartij CSU. Dat Laschet mogelijke coalitiepartners benadert, betekent volgens de ingewijde dat hij niet van plan is om zomaar op te stappen.
De partij van Laschet is verdeeld over zijn pogingen om zelf een regering te vormen. Dat bleek ook toen secretaris-generaal Paul Ziemiak van het CDU bevestigde dat zondag een gesprek staat gepland met de FDP en dinsdag met De Groenen. Premier Michael Kretschmer van Saksen vond dat verkiezingswinnaar SPD eerst de kans moet krijgen om een regering te vormen, erkende Ziemiak.
Historische nederlaag
CDU/CSU van vertrekkend bondskanselier Angela Merkel leed onder leiding van Laschet een historische nederlaag bij de parlementsverkiezingen van deze maand. De 'unie' van de conservatieve zusterpartijen kreeg ruim 24 procent van de stemmen en dat is hun slechtste resultaat uit de geschiedenis.
De sociaaldemocratische SPD van minister van Financiën Olaf Scholz kreeg 25,7 procent van de stemmen en wordt daarmee de grootste partij van Duitsland. De centrumlinkse partij heeft naar verluidt komende zondag afzonderlijke gesprekken met De Groenen en de FDP.
Jamaicacoalitie
Zowel de SPD als CDU/CSU heeft de steun van die partijen nodig als ze zonder elkaar willen regeren. De Groenen en de FDP staan ideologisch echter ver van elkaar en zijn eerst onderling in gesprek gegaan. Dat overleg wordt op vrijdag hervat. De Groenen houden op zaterdag ondertussen een speciale partijbijeenkomst om te overleggen over de situatie.
Een mogelijke samenwerking tussen CDU/CSU, De Groenen en FDP staat in Duitsland bekend als een 'Jamaicacoalitie', omdat de kleuren van de partijen overeenkomen met die van de Jamaicaanse vlag. Een samenwerkingsverband van SPD, FDP en De Groenen wordt ook wel een 'stoplichtcoalitie' genoemd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn recent boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.
12 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.
3 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.
3 uur geledenNEW YORK/LONDEN (ANP/RTR) - Volgens internationale waarnemers is er momenteel geen hongersnood meer in de Gazastrook. Dit komt door de verbetering van de aanvoer van goederen sinds het bestand tussen Israël en Hamas dat 10 oktober inging. Maar de toestand blijft nog steeds kritiek. Bij hervatting van de vijandelijkheden kan het risico op hongersnood half april weer terug zijn.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - In de Gazastrook zijn in de afgelopen anderhalf jaar meer dan duizend mensen overleden die in afwachting waren van een medische evacuatie, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) op X. Topman Tedros Adhanom Ghebreyesus roept meer landen op om "hun deuren te openen voor de patiënten uit Gaza".
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst een schip van de Russische schaduwvloot aangevallen op de Middellandse Zee, meldt een bron van de Oekraïense veiligheidsdienst SBOe. Het vaartuig zou flinke schade hebben opgelopen, maar leeg zijn geweest op het moment van de droneaanval.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Bij boerenprotesten zijn donderdag dertien mensen aangehouden in Brussel, meldt de politie daar. In zeven gevallen gaat het om een aanhouding waarbij de demonstranten ook strafrechtelijk kunnen worden vervolgd. Vier agenten raakten gewond.
6 uur geleden