Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lap grond voor teelt sojabonen verdubbelt in omvang

Lap grond voor teelt sojabonen verdubbelt in omvang

DEN HAAG (ANP) - De lap grond in Nederland waarop sojabonen worden verbouwd is vorig jaar meer dan verdubbeld in omvang. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) staat het gewas volop in de belangstelling omdat het goed kan dienen als grondstof voor vleesvervangers.

Het oppervlak dat gebruikt wordt voor de teelt van sojabonen is met 185 hectare nog wel erg beperkt vergeleken met de grond voor andere eiwitrijke gewassen. Dan gaat het bijvoorbeeld ook om luzerne en veldbonen. Voor alle eiwitrijke gewassen bij elkaar was vorig jaar 9500 hectare gereserveerd, wat goed is voor ongeveer 0,5 procent van het totale Nederlandse landbouwareaal.

Sojabonen en lupinebonen worden in Nederland vooral verbouwd voor menselijke consumptie, terwijl de teelt van veldbonen en voedererwten zich richt op de productie van veevoer. In Europa zijn het vooral Italië, Frankrijk en Roemenië waar het meeste soja wordt verbouwd. Maar een groot deel van de soja die we hier eten komt nog steeds van buiten Europa.

De Europese Unie streeft ernaar de afhankelijkheid van ingevoerde soja te verkleinen door onder andere zelf meer sojabonen te gaan verbouwen. Vorig jaar was er op dit vlak alleen weinig vordering. In de EU als geheel is de grondoppervlak voor de sojabonenteelt nauwelijks gewijzigd.

Meer uit Financieel

Aantal annuleringen Schiphol al rond 450 en aantal loopt nog op

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn maandag al zo'n 450 vluchten geannuleerd in verband met de sneeuwval. De verwachting is dat er nog meer annuleringen bijkomen, laat Schiphol maandagochtend weten. Dat is een veel groter aantal dan zondag bleek. KLM liet zondag al weten maandag zeker 124 vluchten te schrappen.

15 minuten geleden
VEB naar Ondernemingskamer om plannen kunstmestmaker OCI

AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) stapt naar de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam om de fusieplannen van kunstmestproducent OCI te laten blokkeren. Volgens de beleggersclub is deze stap nodig omdat het aan de beurs in Amsterdam genoteerde bedrijf geen gehoor geeft aan oproepen van beleggers om de omstreden plannen te staken.

25 minuten geleden
Detailhandel zet bijna 4 procent meer om, ook volume stijgt

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in november meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,9 procent, na een stijging van 3,3 procent in oktober. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 2,6 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd bijna 6 procent meer omgezet dan een jaar eerder.

38 minuten geleden
Recordbedrag voor jaarlijks geveilde blauwvintonijn in Tokio

TOKIO (ANP/AFP) - Een blauwvintonijn van 243 kilo is op de vismarkt in Tokio voor een recordbedrag van 510,3 miljoen yen (bijna 2,8 miljoen euro) verkocht. De vis, die werd gevangen voor de kust van Japan, is gekocht door Kiyoshi Kimura, de eigenaar van de restaurantketen Sushi Zanmai.

2 uur geleden
'Superzondag' voor luchthaven Aruba: 78 vluchten gepland

ORANJESTAD (ANP) - De luchthaven van Aruba beleeft een "superzondag". Er worden naar verwachting meer dan 16.000 passagiers verwerkt. Naast de 68 aankomende en vertrekkende vluchten zijn er tien extra vluchten uit Amerika aangekondigd om passagiers te helpen die vast kwamen te zitten nadat zaterdag alle vluchten uit de VS waren geannuleerd, na de Amerikaanse aanval op Venezuela.

14 uur geleden
Vliegverkeer Griekenland hervat na urenlange opschorting

ATHENE (ANP/RTR) - Het vliegverkeer in Griekenland lijkt zondagmiddag langzaam weer op gang te komen, na een urenlange opschorting van alle aankomende en vertrekkende vluchten op Griekse luchthavens. Er was sprake van uitval van radiofrequenties, wat de gebruikelijke communicatie in het luchtverkeer lamlegde.

15 uur geleden
Ook Corendon zet extra vlucht in voor gestrande reizigers Curaçao

SCHIPHOL (ANP) - Ook Corendon zet een extra vlucht in om passagiers naar Amsterdam te vliegen die zaterdag op Curaçao zijn gestrand. Deze vertrekt maandag. De maatschappij verwacht dat alle passagiers die langer op het eiland hebben moeten blijven, mee aan boord kunnen.

15 uur geleden