Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lange levertijden zorgen voor minder autoverkopen

Lange levertijden zorgen voor minder autoverkopen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal verkochte nieuwe auto’s is dit jaar tot nu toe lager dan in dezelfde periode vorig jaar, toen de verkopen ook al "bijna een dieptepunt beleefden". Volgens brancheorganisatie RAI Vereniging willen zowel bedrijven als particulieren nu wel weer een nieuwe auto kopen, maar zijn de voertuigen vooral door wereldwijde chiptekorten niet snel beschikbaar.

"De showrooms worden goed bezocht, ook vanuit leasemaatschappijen", zegt een woordvoerder. Daar horen zij echter dat auto's waarvan de levertijd normaal gesproken drie of vier maanden is, nu soms oploopt tot een halfjaar. Dit is wel sterk per model en merk verschillend, maar in de hele autosector kunnen leveringen maanden langer duren door het chiptekort.

Tijdens de coronapandemie nam de vraag naar chips vanuit de autosector sterk af, terwijl die juist sterk toenam vanuit de techsector, bijvoorbeeld voor smartphones en laptops voor thuiswerken. Nu de vraag vanuit de autosector weer sterk stijgt, hebben chipbedrijven moeite om daar aan te voldoen. Dat heeft dus tekorten tot gevolg.

Verwachting

Door de leveringsproblemen werden in de eerste acht maanden van dit jaar ruim 211.000 nieuwe auto’s op kenteken gezet. Dat is 3,4 procent minder dan tijdens dezelfde periode in 2020, blijkt uit de verkoopcijfers van RAI en brancheorganisatie BOVAG. In augustus lagen de verkopen bijna 17 procent lager dan een jaar eerder. De RAI Vereniging ziet tegelijkertijd dat de markt voor tweedehands auto’s groeit.

Waar vorig jaar de beperkende maatregelen en de economische onzekerheid door de coronacrisis zorgden voor een slecht jaar, is er nu aan vraag geen gebrek. RAI Vereniging rekent er nog op dat de achterstand voor het einde van het jaar is ingelopen. De verwachting is een totale verkoop van 400.000 nieuwe auto’s, tegenover ruim 356.000 vorig jaar.

Dat is wel van veel verschillende factoren afhankelijk, bijvoorbeeld mogelijk veranderende regels voor de bijtelling op elektrische auto’s en de beschikbaarheid van voertuigen de rest van het jaar. "We zien licht aan het einde van de tunnel, maar de tunnel is wel donker", aldus de RAI Vereniging.

Meer uit Financieel

Greenpeace: droogte en hitte kosten Duitse economie 36 miljard

BERLIJN (ANP/DPA) - De extreme hitte en droogte van de afgelopen tijd hebben de Duitse economie een schade bezorgd van minstens 36 miljard euro, stelt milieuorganisatie Greenpeace. Het gaat dan bijvoorbeeld om schade aan land- en tuinbouw, schade door natuurbranden en lagere productiviteit van werknemers die leden onder de hitte.

25 minuten geleden
Verzekeraars krijgen minder klachten, wel meer over schade

AMSTERDAM (ANP) - Verzekeraars hebben vorig jaar opnieuw minder klachten ontvangen. Dat blijkt uit cijfers die de Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft gekregen van 170 aanbieders. Wel klaagden consumenten vaker over schadeverzekeringen.

33 minuten geleden
Hongaarse kerncentrale gaat weer op volle capaciteit produceren

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De energieproductie bij de enige kerncentrale van Hongarije gaat deze week weer naar volledige capaciteit. Dat heeft de Hongaarse premier Peter Magyar gezegd. De centrale moest eerder deze maand bijna volledig stilgelegd worden door het sterk gedaalde waterpeil van de Donau, waardoor er onvoldoende koelwater was.

1 uur geleden
AEX-index begint voorzichtig aan belangrijke beursweek

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een klein verlies begonnen. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van belangrijke gebeurtenissen later deze week. Zo komt Nvidia, de grootste verkoper van AI-chips ter wereld, woensdag met resultaten. De kwartaalcijfers van het meest waardevolle bedrijf ter wereld vormen een nieuwe test voor de torenhoge verwachtingen rond kunstmatige intelligentie en de hoge koerswaarderingen van AI-bedrijven.

2 uur geleden
Brouwers: steeds meer Nederlanders kopen bier over de grens

DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders kopen hun bier over de grens. Die conclusie trekt brancheorganisatie Nederlandse Brouwers uit een studie van onderzoeksbureau Circana. Volgens het onderzoek dalen de bierverkopen in grensregio's sterker dan in de rest van Nederland.

2 uur geleden
Goudprijs naar hoogste niveau in meer dan drie maanden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - De goudprijs is maandag gestegen naar het hoogste niveau in meer dan drie maanden. Dat heeft te maken met de aangekondigde ingreep van het Amerikaanse ministerie van Financiën op de markt voor staatsobligaties.

2 uur geleden
Thuisbezorgd-oprichter investeert in bestelplatform Butlaroo

EINDHOVEN (ANP) - Thuisbezorgd-oprichter Jitse Groen heeft een miljoeneninvestering gedaan in het Eindhovense technologiebedrijf Butlaroo. Groen wordt daardoor minderheidsaandeelhouder in het snelgroeiende bedrijf, dat bekend is van het met een QR-code bestellen in de horeca.

3 uur geleden