Lange gevangenisstraffen voor onthoofding Franse leraar
PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank heeft vrijdag zware straffen opgelegd aan meerdere mannen voor hun rol bij de jihadistische onthoofding van leraar Samuel Paty in 2020, een moord die Frankrijk diep schokte.
In oktober 2020 vermoordde een 18-jarige islamitische extremist van Tsjetsjeense afkomst, Abdoullakh Anzorov, de 47-jarige Paty nadat deze in de klas spotprenten van de profeet Mohammed had getoond. Anzorov werd destijds door de politie doodgeschoten.
Twee vrienden van Anzorov, Naim Boudaoud (22) en Azim Epsirkhanov (23), kregen gevangenisstraffen van 16 jaar voor medeplichtigheid aan de moord omdat ze Anzorov onder meer aan wapens hadden geholpen.
Twee andere verdachten, betrokken bij de haatcampagne tegen Paty voorafgaand aan zijn moord, werden veroordeeld voor lidmaatschap van een terroristische criminele organisatie.
Brahim Chnina, de 52-jarige Marokkaanse vader van een schoolmeisje dat ten onrechte beweerde dat Paty moslimleerlingen uit het klaslokaal had weggestuurd voordat hij de spotprenten toonde, werd veroordeeld tot 13 jaar gevangenisstraf.
Zijn dochter, destijds 13 jaar oud, was op dat moment niet in het klaslokaal aanwezig en bood eerder tijdens het proces haar excuses aan de familie van haar voormalige leraar aan.
Abdelhakim Sefrioui, een 65-jarige Frans-Marokkaanse islamistische activist, kreeg een gevangenisstraf van 15 jaar.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer (Labour) heeft opdracht gegeven tot een spoedonderzoek naar de banden van ex-minister Peter Mandelson en de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein. Starmer vindt dat Mandelson zijn titel als lord moet worden ontnomen en niet langer zitting mag hebben in het Hogerhuis van het parlement.
18 minuten geledenRABAT (ANP/RTR) - Meer dan 50.000 mensen zijn uit een Marokkaanse stad geëvacueerd omdat er door aanhoudende hevige regenval watersnood dreigt. Bijna de helft van de bevolking van Ksar el-Kebir in het noordwesten moest vertrekken. Niemand mag naar de stad toe, waarvan delen al zijn overstroomd.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering heeft maandagavond twee moties van wantrouwen in het parlement overleefd. Dit betekent dat premier Sébastien Lecornu succesvol een stemming in het parlement heeft omzeild om de begroting van 2026 goed te keuren. Vorig jaar vielen twee regeringen bij hun pogingen een begroting vast te stellen.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - In een periode van hoogopgelopen spanningen en forse Amerikaanse druk willen Iran en de Verenigde Staten vrijdag in Turkije hun onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma hervatten. Volgens een diplomaat doen ook vertegenwoordigers van onder meer Saudi-Arabië en Egypte mee.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/DPA) - In Vaticaanstad zijn restaurateurs begonnen met het herstelwerk van Het laatste oordeel, een groot fresco van Michelangelo in de Sixtijnse Kapel. Het werk van 180 vierkante meter wordt maandenlang opgeknapt, maar de beroemde zaal blijft in die tijd gewoon open voor publiek.
5 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby blijft ten minste vier weken vastzitten. Dat heeft een rechter in Oslo maandag besloten, meldt het Noorse persbureau NTB. Het besluit werd volgens NTB genomen zonder aanwezigheid van de verdachte. De politie van Oslo had een verzoek ingediend om Høiby vast te houden wegens kans op recidive.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis bevestigt nieuw overleg met Oekraïne en Rusland. De speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, is woensdag en donderdag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), voor gesprekken met Oekraïense en Russische delegaties.
6 uur geleden