Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lange celstraffen voor Chinese mensenrechtenadvocaten

Lange celstraffen voor Chinese mensenrechtenadvocaten

BEIJING (ANP/RTR) - Twee prominente mensenrechtenadvocaten zijn in China veroordeeld tot lange celstraffen, melden familie en mensenrechtenorganisaties. De mannen stonden volgens familieleden terecht voor het ondermijnen van de staat.

De rechtszaken tegen Xu Zhiyong (50) en Ding Jiaxi (55) begonnen in juni vorig jaar en vonden plaats in de noordoostelijke provincie Shandong. Zij zijn veroordeeld tot respectievelijk veertien en twaalf jaar cel. Beiden waren leidende figuren binnen de burgerrechtenorganisatie Beweging van Nieuwe Burgers.

Ding werd in december 2019 aangehouden na een bijeenkomst met ongeveer twintig andere mensenrechtenadvocaten en -activisten. Xu, een goede vriend van Ding, riep president Xi Jinping in een kritische openbare brief op tot aftreden. Hij dook onder, maar werd in februari 202 alsnog opgepakt. Hun advocaten mogen van de autoriteiten geen contact hebben met buitenlandse media, wat vaker voorkomt bij dit soort rechtszaken.

Sinds president Xi in 2012 aan de macht kwam, treedt China steeds harder op tegen mensenrechtenadvocaten en anderen die als dissidenten worden beschouwd. Beijing verwerpt de kritiek op de mensenrechtensituatie en zegt dat het land een rechtsstaat is en dat gevangen mensenrechtenadvocaten- en activisten criminelen zijn die de wet hebben overtreden.

Meer uit Buitenland

Nederlandse EP'ers positief over innige samenwerking EU-Canada

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".

20 minuten geleden
Ierland doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival

DUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.

1 uur geleden
Oppositie wint Zweedse verkiezingen, premier Kristersson stapt op

STOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.

1 uur geleden
EP: EU-buitengrens moet beter beschermd, sluit hekken niet uit

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept de Europese Commissie en de EU-lidstaten op de Europese buitengrenzen beter te beschermen, door onder meer extra geld vrij te maken voor infrastructuur aan de buitengrenzen. Daarbij kan aan hekken worden gedacht. Daarnaast moet de EU-grensbewakingsdienst Frontex meer capaciteit krijgen, stelt het parlement in een verklaring die donderdag met 339 stemmen voor en 225 tegen is aangenomen.

1 uur geleden
Rusland: nieuwe sancties VS maken vredesdeal Oekraïne lastiger

MOSKOU (ANP/RTR) - Nieuwe Amerikaanse sancties tegen Rusland gaan het lastiger maken om tot een vredesakkoord in Oekraïne te komen, meldt het Kremlin. De Verenigde Staten namen woensdag een ingrijpend sanctiepakket tegen Rusland aan. "Het valt in de categorie onvriendelijke daden", aldus woordvoerder Dmitri Peskov.

2 uur geleden
Canadese premier verwelkomt idee van geassocieerd lidmaatschap EU

STRAATSBURG (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen verwelkomd om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de Europese Unie te maken. Hij zei tijdens een toespraak in het Europees Parlement dat Canada en de EU samen sterker staan en van elkaar kunnen profiteren.

2 uur geleden
Palestijnse Autoriteit: weigering VS-visum aan Abbas ongegrond

RAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse Autoriteit heeft felle kritiek geuit op het besluit van de VS om geen visa te verlenen aan haar functionarissen. De Palestijnse president Mahmoud Abbas en andere functionarissen kunnen hierdoor niet aanwezig zijn bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York volgende week.

3 uur geleden