Lange blokkade Suezkanaal kan bevoorrading winkelketens raken
AMSTERDAM (ANP) - Grote winkelketens als Blokker, Action en HEMA kunnen problemen gaan krijgen bij de bevoorrading als de blokkade van het Suezkanaal veel langer gaat duren, met mogelijk lege schappen tot gevolg. Momenteel hebben de winkelbedrijven nog geen hinder bij de bevoorrading door de opstopping in de belangrijke vaarroute voor containerschepen tussen Europa en Azië.
"Daar gaan we zeker last van krijgen", zegt topman Michiel Witteveen van Mirage Retail Group, het moederbedrijf van winkelketens als Blokker, Intertoys en BCC. Vooralsnog zijn er volgens hem geen tekorten omdat het bedrijf vanwege de coronacrisis met grote voorraden zit. Door de opstopping door het vastgelopen containerschip de Ever Given is er een grote vloot stil komen te liggen bij de belangrijke Egyptische waterweg, waaronder schepen geladen met spullen die voor de winkels van Blokker, Intertoys en BCC zijn bedoeld.
Volgens Witteveen wordt nu uitgezocht om welke producten het precies gaat die vastzitten. Het winkelbedrijf bekijkt nu of bepaalde artikelen ingevlogen moeten worden om zo de klant te kunnen blijven bedienen. Ook als de blokkade van het Suezkanaal voorbij is denkt Witteveen dat er nog hinder zal zijn omdat de havens dan vollopen met schepen, wat weer voor opstoppingen bij het lossen van containers kan gaan zorgen.
Genoeg reserves
Een woordvoerder van Action laat weten dat alle artikelen voor de komende weken op voorraad in de distributiecentra zijn. De gevolgen op de langere termijn zijn afhankelijk van de duur van de verstopping. "Daar kunnen we nu nog niet op vooruitlopen, maar het zal alle bedrijven die gebruikmaken van vervoer via zeevracht raken." In het algemeen geldt dat ongeveer de helft van de producten die Action verkoopt uit Azië komt.
Winkelbedrijf HEMA zegt dat er nog genoeg reserves zijn om de schappen te vullen. De warenhuisketen haalt veel van zijn spullen uit Azië en is dus erg afhankelijk van bevoorrading via het Suezkanaal. "Het is geen goed nieuws voor de handel", zegt een woordvoerster dan ook over de opstopping.
Geen acuut probleem
Directeur Eus Peters van de Raad Nederlandse Detailhandel (RND) stelt dat het een "geluk bij een ongeluk" is dat door de lockdowns tegen de coronacrisis de voorraden van winkels goedgevuld zijn. "Het is nog geen acuut probleem en we kunnen nog wel even vooruit." Als de blokkade van het Suezkanaal heel lang gaat duren "hebben we wel een echt probleem", aldus Peters. Dan moeten schepen namelijk om Afrika heen varen via Kaap de Goede Hoop, wat veel langer duurt en ook extra kosten oplevert.
De leveringsproblemen dreigen niet alleen in Nederland. Meubelconcern IKEA heeft bijvoorbeeld tegen de Amerikaanse nieuwszender CNN gezegd dat er op de stilliggende schepen in het Suezkanaal ook containers vol met IKEA-producten zijn. De kwestie kan daarom ook de toelevering van de woonwarenhuizen van het Zweedse bedrijf raken. IKEA is in tal van landen in de wereld actief.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is met een nieuwe verliesbeurt het weekend ingegaan. Vrijdagochtend herstelde de belangrijkste graadmeter in Amsterdam wat van het verlies van 2,2 procent een dag eerder, maar die plus veranderde gedurende de dag in een min van 1,6 procent tot 961,62 punten. De aanhoudende zorgen over de oorlog in Iran drukten op het sentiment van beleggers wereldwijd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De topman van Pinterest heeft wereldleiders opgeroepen om sociale media te verbieden voor kinderen onder de zestien jaar. "Als zowel bestuurder als ouder geloof ik dat we eerlijk moeten zijn: sociale media zoals ze nu bestaan, zijn niet veilig voor kinderen onder de zestien", schreef Bill Ready op LinkedIn.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Shell verwacht dat het ongeveer een jaar duurt voordat zijn beschadigde energiefaciliteit in Qatar volledig is gerepareerd. Dat meldt het olie- en gasconcern vrijdag.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt de maatregelen die het Internationaal Energieagentschap (IEA) voorstelt om olie en gas te besparen "vooral voor veel andere landen relevant". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd tijdens zijn persconferentie na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij wees erop dat Nederland de afgelopen jaren al heel veel aan energiebesparing heeft gedaan.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL Groep heeft afgelopen jaar een lagere omzet geboekt, onder meer door een afname van het aantal bestellingen uit de chipsector. De winst groeide wel dankzij kostenbesparingen, bijvoorbeeld op personeel. Voor dit jaar verwacht het Eindhovense bedrijf dat zowel de winst als de omzet groeit, al is dat onder meer nog afhankelijk van het verloop van de Iranoorlog.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag opnieuw lager begonnen. De zorgen om de Iranoorlog hielden aan nadat het land verder was gegaan met het aanvallen van de Golfstaten. Dit brengt verdere onzekerheid met zich mee voor de wereldwijde energievoorziening en de economische gevolgen.
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De regering van Spanje trekt 5 miljard euro uit voor maatregelen om de economische impact van de oorlog in het Midden-Oosten te verzachten. Het gaat onder andere om een verlaging van de belasting op elektriciteit.
4 uur geleden