Langdurige vergadering VN-klimaatpanel begonnen
SURREY (ANP) - De langdurige vergadering over het derde belangrijke rapport in een jaar tijd van het VN-klimaatpanel IPCC is begonnen. Het rapport zal gaan over oplossingen en maatregelen om klimaatverandering tegen te gaan. "Het is onmogelijk om klimaatactie nog verder uit te stellen", stelde voorzitter van het IPCC Hoesung Lee tijdens de openingsceremonie.
Klimaat- en energieminister Greg Hands van het Verenigd Koninkrijk, het gastland voor de vergadering van het IPCC, wees erop dat deze "plaatsvindt onder uitzonderlijke omstandigheden". Hij doelt daarmee op de aanval van Rusland op Oekraïne. "Dat terwijl juist internationale samenwerking nodig is om de bedreiging van klimaatverandering tegen te gaan", aldus Hands.
"Het IPCC brengt geen goed nieuws", zei Patricia Espinosa van United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC). Het klimaatpanel bracht met eerdere rapporten in kaart wat de gevolgen zijn van een opwarming van 1,5 graden Celsius of meer. Het kan bijvoorbeeld zorgen voor overstromingen, droogtes en extreme regenval. "Het onderzoek is absoluut noodzakelijk. De wetenschap toont aan welke maatregelen de juiste zijn om klimaatverandering tegen te gaan."
Tijdens de vergadering gaat het voor een groot deel over de samenvatting voor beleidsmakers. Deze zal waarschijnlijk zeer uitgebreid zijn. Vertegenwoordigers van regeringen wereldwijd sluiten hierbij aan en bespreken deze samen met de auteurs. Wel hebben de wetenschappers altijd het laatste woord. Het resultaat wordt naar verwachting gepubliceerd op 4 april.
De drie verslagen vormen samen het zesde beoordelingsrapport van het IPCC. Eind september verschijnt waarschijnlijk het laatste dat alle eerdere rapporten van de verschillende werkgroepen samen moet voegen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De druk op de Britse premier Keir Starmer om af te treden neemt verder toe. Het aantal partijgenoten dat oproept tot zijn vertrek, is toegenomen tot circa negentig. Intussen heeft hij een kort overleg gehad met een potentiële uitdager, de minister van Volksgezondheid Wes Streeting.
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO houdt voor het eerst een militaire oefening met Servië. De verstandhouding tussen het bondgenootschap en een van de weinige Europese landen die nog niet bij de NAVO of de EU horen is vaak moeizaam. Tijdens de Kosovo-oorlog in 1999 bombardeerde de NAVO Servië.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
10 uur geledenWENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
12 uur geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
12 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
13 uur geleden