Langdurige vergadering VN-klimaatpanel begonnen
SURREY (ANP) - De langdurige vergadering over het derde belangrijke rapport in een jaar tijd van het VN-klimaatpanel IPCC is begonnen. Het rapport zal gaan over oplossingen en maatregelen om klimaatverandering tegen te gaan. "Het is onmogelijk om klimaatactie nog verder uit te stellen", stelde voorzitter van het IPCC Hoesung Lee tijdens de openingsceremonie.
Klimaat- en energieminister Greg Hands van het Verenigd Koninkrijk, het gastland voor de vergadering van het IPCC, wees erop dat deze "plaatsvindt onder uitzonderlijke omstandigheden". Hij doelt daarmee op de aanval van Rusland op Oekraïne. "Dat terwijl juist internationale samenwerking nodig is om de bedreiging van klimaatverandering tegen te gaan", aldus Hands.
"Het IPCC brengt geen goed nieuws", zei Patricia Espinosa van United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC). Het klimaatpanel bracht met eerdere rapporten in kaart wat de gevolgen zijn van een opwarming van 1,5 graden Celsius of meer. Het kan bijvoorbeeld zorgen voor overstromingen, droogtes en extreme regenval. "Het onderzoek is absoluut noodzakelijk. De wetenschap toont aan welke maatregelen de juiste zijn om klimaatverandering tegen te gaan."
Tijdens de vergadering gaat het voor een groot deel over de samenvatting voor beleidsmakers. Deze zal waarschijnlijk zeer uitgebreid zijn. Vertegenwoordigers van regeringen wereldwijd sluiten hierbij aan en bespreken deze samen met de auteurs. Wel hebben de wetenschappers altijd het laatste woord. Het resultaat wordt naar verwachting gepubliceerd op 4 april.
De drie verslagen vormen samen het zesde beoordelingsrapport van het IPCC. Eind september verschijnt waarschijnlijk het laatste dat alle eerdere rapporten van de verschillende werkgroepen samen moet voegen.
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova is zondag als winnaar uit de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gekomen, zo blijkt uit exitpolls. Zij kan rekenen op 35 tot 36,5 procent van de stemmen.
26 minuten geledenORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.
2 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.
2 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse presidentskandidaten Luiz Inácio 'Lula' da Silva en Flávio Bolsonaro hebben bij het uitbrengen van hun stem nog een keer een oproep gedaan aan de kiezers om op hen te stemmen. Beiden waarschuwden voor de gevolgen als de ander zondag de verkiezingen zou winnen.
4 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.
5 uur geledenMANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".
6 uur geleden