Landers van bedrijven uit Japan en VS onderweg naar de maan
MERRITT ISLAND (ANP/AFP) - Een raket van ruimtevaartbedrijf SpaceX met maanlanders van twee bedrijven is gelanceerd in het Kennedy Space Center in Florida. Het is ongebruikelijk dat twee commerciële maanmissies met een enkele raket naar de ruimte worden gestuurd.
Een van de toestellen aan boord van de Falcon 9-raket is de Blue Ghost van het Texaanse bedrijf Firefly Aerospace. De andere lander is de Resilience van het Japanse ispace. Dat toestel heeft ook een klein wagentje aan boord. De Amerikaanse Blue Ghost doet naar verwachting ongeveer 45 dagen over de vlucht, de Japanse Resilience neemt een andere route en heeft vier tot vijf maanden nodig. De toestellen landen op verschillende plekken op het maanoppervlak.
Maanlandingen waren voorheen voorbehouden aan nationale ruimtevaartorganisaties die worden gefinancierd door overheden. De Sovjet-Unie voerde in 1966 als eerste land een onbemande maanlanding uit. Tientallen jaren later zien ook bedrijven kansen. Het Amerikaanse Intuitive Machines kreeg het vorig jaar als eerste bedrijf voor elkaar om een lander op de maan te laten landen. ispace deed in 2023 al een poging, maar toen crashte de lander.
Meer uit Buitenland
DHAKA (ANP/RTR) - In Bangladesh zijn zeker 24 mensen om het leven gekomen nadat een passagiersbus met ongeveer veertig inzittenden in de rivier de Padma was gestort. Het incident gebeurde toen de bus probeerde aan boord van een veerboot te gaan, aldus de hulpdiensten.
19 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De gezondheidssituatie in Cuba is "diep verontrustend", schreef directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) woensdag op X.
3 uur geledenGAVIÃO PEIXOTO (ANP/RTR) - Brazilië is het eerste Latijns-Amerikaanse land geworden dat een supersonische straaljager bouwt. Woensdag onthulde Brasília namelijk de eerste Gripen die in eigen land is geassembleerd. De Gripen is een door het Zweedse Saab ontworpen toestel. "Dit is de eerste keer sinds de oprichting van Saab dat een straaljager buiten Zweden wordt geproduceerd", aldus Saab-CEO Micael Johansson.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.
10 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.
10 uur geleden