Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Landers van bedrijven uit Japan en VS onderweg naar de maan

Landers van bedrijven uit Japan en VS onderweg naar de maan

MERRITT ISLAND (ANP/AFP) - Een raket van ruimtevaartbedrijf SpaceX met maanlanders van twee bedrijven is gelanceerd in het Kennedy Space Center in Florida. Het is ongebruikelijk dat twee commerciƫle maanmissies met een enkele raket naar de ruimte worden gestuurd.

Een van de toestellen aan boord van de Falcon 9-raket is de Blue Ghost van het Texaanse bedrijf Firefly Aerospace. De andere lander is de Resilience van het Japanse ispace. Dat toestel heeft ook een klein wagentje aan boord. De Amerikaanse Blue Ghost doet naar verwachting ongeveer 45 dagen over de vlucht, de Japanse Resilience neemt een andere route en heeft vier tot vijf maanden nodig. De toestellen landen op verschillende plekken op het maanoppervlak.

Maanlandingen waren voorheen voorbehouden aan nationale ruimtevaartorganisaties die worden gefinancierd door overheden. De Sovjet-Unie voerde in 1966 als eerste land een onbemande maanlanding uit. Tientallen jaren later zien ook bedrijven kansen. Het Amerikaanse Intuitive Machines kreeg het vorig jaar als eerste bedrijf voor elkaar om een lander op de maan te laten landen. ispace deed in 2023 al een poging, maar toen crashte de lander.

Meer uit Buitenland

Acteur Chuck Norris (86) overleden

HONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.

44 minuten geleden
Trump noemt bondgenoten 'lafaards' om Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."

45 minuten geleden
Rusland wil inzet leger in buitenland bij vervolging Russen

MOSKOU (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Rusland wil het mogelijk maken om de krijgsmacht in te zetten om burgers te helpen die in het buitenland te maken krijgen met vervolging. Parlementsvoorzitter Vjatsjeslav Volodin zegt dat het voorstel versneld zal worden behandeld.

50 minuten geleden
Beschadigde Russische olietanker drijft richting Libische kust

TRIPOLI (ANP/RTR) - Een beschadigde Russische olietanker die al meer dan twee weken onbemand op de Middellandse Zee drijft, dreigt een ecologische ramp te veroorzaken. Het schip bevindt zich op vier tot zes dagen varen van de Libische kust, meldt een Italiaanse functionaris. Dat zou op minder dan 100 kilometer afstand zijn van hoofdstad Tripoli.

52 minuten geleden
Trainingsmissie NAVO in Irak tijdelijk gestopt

BAGDAD (ANP/AFP) - Een missie van de NAVO voor trainingen in Irak (NMI) is tijdelijk stilgelegd. De circa zeshonderd leden van de NAVO-missie ter plaatse zijn of worden om veiligheidsredenen teruggehaald. De aanval van Israƫl en de VS heeft ook in Irak tot veel spanningen geleid en tot beschietingen door pro-Iraanse sjiitische milities. De NAVO heeft bevestigd dat "de missie is aangepast".

1 uur geleden
Zeelieden rantsoeneren eten en water door Iraanse blokkade Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP) - Scheepsbemanningen in de Perzische Golf zeggen begonnen te zijn met het rantsoeneren van voedsel en water. Door de Iraanse blokkade kunnen vrijwel geen schepen door de Straat van Hormuz. Volgens de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN zitten zo'n 20.000 zeelieden vast op ongeveer 3200 schepen.

1 uur geleden
Zwitserland stopt wapenleveranties aan VS om Iranoorlog

BERN (ANP/RTR) - De Zwitserse regering geeft geen toestemming meer voor de export van wapens naar de VS vanwege de oorlog die dat land voert in Iran. Ze baseert zich op het beginsel van de neutraliteit: "De export van oorlogswapens naar landen die zijn betrokken bij een internationaal gewapend conflict, kan niet worden toegestaan gedurende dat conflict."

2 uur geleden