Landers van bedrijven uit Japan en VS onderweg naar de maan
MERRITT ISLAND (ANP/AFP) - Een raket van ruimtevaartbedrijf SpaceX met maanlanders van twee bedrijven is gelanceerd in het Kennedy Space Center in Florida. Het is ongebruikelijk dat twee commerciële maanmissies met een enkele raket naar de ruimte worden gestuurd.
Een van de toestellen aan boord van de Falcon 9-raket is de Blue Ghost van het Texaanse bedrijf Firefly Aerospace. De andere lander is de Resilience van het Japanse ispace. Dat toestel heeft ook een klein wagentje aan boord. De Amerikaanse Blue Ghost doet naar verwachting ongeveer 45 dagen over de vlucht, de Japanse Resilience neemt een andere route en heeft vier tot vijf maanden nodig. De toestellen landen op verschillende plekken op het maanoppervlak.
Maanlandingen waren voorheen voorbehouden aan nationale ruimtevaartorganisaties die worden gefinancierd door overheden. De Sovjet-Unie voerde in 1966 als eerste land een onbemande maanlanding uit. Tientallen jaren later zien ook bedrijven kansen. Het Amerikaanse Intuitive Machines kreeg het vorig jaar als eerste bedrijf voor elkaar om een lander op de maan te laten landen. ispace deed in 2023 al een poging, maar toen crashte de lander.
Meer uit Buitenland
HONGKONG (ANP/RTR) - De Hongkongse regering streeft ernaar het onafhankelijke onderzoek naar de dodelijke brand in de miljoenenstad binnen negen maanden af te ronden, zegt leider John Lee. De brand van eind november kostte zeker 160 mensen het leven.
52 minuten geledenHACHINOHE (ANP/AFP) - Het noorden van Japan is opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van 6.7, meldt het Japanse meteorologische agentschap. Er was een tsunamiwaarschuwing van kracht, maar die werd later ingetrokken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten bereiden zich voor om de komende weken meer olietankers in beslag te nemen voor de kust van Venezuela. Dat meldt persbureau Reuters op basis van zes bronnen. Een vermindering of stopzetting van de Venezolaanse olie-export zou de financiën van het Zuid-Amerikaanse land onder druk zetten. Olie is de belangrijkste bron van inkomsten voor de regering van president Nicolás Maduro.
3 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - De Thaise premier Anutin Charnvirakul, die pas drie maanden in functie is, heeft het parlement ontbonden. Dit blijkt uit een koninklijk decreet, dat de weg vrijmaakt voor algemene verkiezingen.
3 uur geledenBALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.
11 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.
13 uur geleden