Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Landers van bedrijven uit Japan en VS onderweg naar de maan

Landers van bedrijven uit Japan en VS onderweg naar de maan

MERRITT ISLAND (ANP/AFP) - Een raket van ruimtevaartbedrijf SpaceX met maanlanders van twee bedrijven is gelanceerd in het Kennedy Space Center in Florida. Het is ongebruikelijk dat twee commerciële maanmissies met een enkele raket naar de ruimte worden gestuurd.

Een van de toestellen aan boord van de Falcon 9-raket is de Blue Ghost van het Texaanse bedrijf Firefly Aerospace. De andere lander is de Resilience van het Japanse ispace. Dat toestel heeft ook een klein wagentje aan boord. De Amerikaanse Blue Ghost doet naar verwachting ongeveer 45 dagen over de vlucht, de Japanse Resilience neemt een andere route en heeft vier tot vijf maanden nodig. De toestellen landen op verschillende plekken op het maanoppervlak.

Maanlandingen waren voorheen voorbehouden aan nationale ruimtevaartorganisaties die worden gefinancierd door overheden. De Sovjet-Unie voerde in 1966 als eerste land een onbemande maanlanding uit. Tientallen jaren later zien ook bedrijven kansen. Het Amerikaanse Intuitive Machines kreeg het vorig jaar als eerste bedrijf voor elkaar om een lander op de maan te laten landen. ispace deed in 2023 al een poging, maar toen crashte de lander.

Meer uit Buitenland

Trump: internationale vredesraad voor Gazastrook is gevormd

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.

1 uur geleden
Machado: heb Trump mijn Nobelprijs aangeboden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.

4 uur geleden
Venezuela: niet bang voor diplomatieke confrontatie met VS

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.

4 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado vol lof over ontmoeting met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.

5 uur geleden
VS blijven azen op Groenland ondanks Europese militairen

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.

6 uur geleden
Witte Huis: Iran schort 800 executies op onder druk van Trump

WASHINGTON (ANP/AFP) - Iran heeft onder druk van de Amerikaanse president Donald Trump 800 executies opgeschort, meldt het Witte Huis. Trump waarschuwde Iran eerder voor "ernstige gevolgen" als het regime zou doorgaan met het doden van demonstranten.

6 uur geleden
NY Times: Israël ontmoedigde Amerikaanse aanval op Iran

WASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd eventuele plannen voor een Amerikaanse aanval op Iran uit te stellen. Dat bericht de krant The New York Times, die zich baseert op informatie van een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunctionaris.

6 uur geleden