Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Landen zeggen extra artilleriemunitie voor Oekraïne toe

Landen zeggen extra artilleriemunitie voor Oekraïne toe

OSLO/TOKIO (ANP) - Noorwegen en Denemarken gaan extra artilleriemunitie naar Oekraïne sturen. De landen sturen gezamenlijk 9000 granaten, waarbij de Noren de granaat zelf leveren en Denemarken onderdelen zoals de ontsteking, meldt de Noorse regering. Intussen overweegt volgens The Wall Street Journal ook Japan om Oekraïne met dit soort munitie te steunen, zij het met een omweg.

Oekraïne is bezig met een voorjaarsoffensief tegen Rusland, waardoor er grote behoefte is aan munitie. In maart schatte het ministerie van Defensie dat er zo'n 90.000 artilleriegranaten per maand verbruikt worden. Naast de 9000 granaten die Noorwegen samen met Denemarken levert, stuurt het land er zelf nog een 7000. Het gaat om granaten die onder meer gebruikt kunnen worden voor de M109-houwitser.

Ook de VS leveren munitie aan Oekraïne. Zoveel zelfs dat de voorraden van de krijgsmacht daar onder druk beginnen te staan, zegt de Amerikaanse ambassadeur in Japan Rahm Emanuel in de krant. Volgens The Wall Street Journal wordt in Tokio nu gesproken over de mogelijkheid om ook granaten voor een 155mm-kanon te leveren, maar dan aan de VS.

Verdrag

Het idee is dat dat land daardoor op zijn beurt meer steun kan leveren aan Oekraïne. Dat zou een uitzonderlijke en politiek gevoelige stap voor het land zijn. Japan steunt Oekraïne met onder meer kogelwerende vesten, maar vooralsnog niet met wapens of munitie.

Sinds de Tweede Wereldoorlog zet Japan de krijgsmacht eigenlijk alleen nog in voor de verdediging van eigen land. Dat geldt ook voor wapens en munitie, waardoor de export naar andere landen beperkt is. De steun aan Oekraïne via de VS zou mogelijk kunnen zijn dankzij een verdrag, waarin is afgesproken dat Japan en de VS onderling wel munitie kunnen delen. Volgens The Wall Street Journal zijn er in Japan ook politici die Oekraïne rechtstreeks willen steunen.

Meer uit Buitenland

Atoominspecteurs weg uit Iran

TEHERAN (ANP/AFP) - De atoominspecteurs van het internationale agentschap IAEA hebben Iran verlaten, ondanks een eerdere oproep van het agentschap om "het onmisbare toezicht te hervatten". Dat is een gevolg van het besluit van Teheran van woensdag om de samenwerking met het agentschap op te zeggen.

4 uur geleden
Rusland en Oekraïne wisselen opnieuw gevangenen uit

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben opnieuw gevangenen uitgewisseld. De uitruil maakt deel uit van de afspraken die de landen met elkaar maakten tijdens onderhandelingen in Istanbul, begin vorige maand.

5 uur geleden
Tientallen gewonden bij ontploft tankstation in Rome

ROME (ANP) - Het aantal gewonden bij het geëxplodeerde tankstation in Rome is opgelopen naar 45. Twee van hen verkeren in kritieke toestand. Volgens de president van de regio Lazio waar Rome onder valt, is de situatie nu onder controle.

5 uur geleden
VN: ruim 600 Palestijnen gedood rond hulpverlening

GENÈVE (ANP/RTR) - Bij hulpverlening in de grotendeels verwoeste Gazastrook zijn inmiddels al meer dan zeshonderd Palestijnen gedood, meldt het mensenrechtenbureau van de Verenigde Naties. Het gaat om 613 doden tot 27 juni, maar er zijn sindsdien meer incidenten geweest, benadrukt de VN-organisatie.

5 uur geleden
NAVO heeft nieuwe hoogste commandant in Europa

BERGEN (ANP) - De NAVO heeft een nieuwe hoogste commandant in Europa. De Amerikaanse generaal Alexus Grynkewich heeft de leiding over de verdediging van het bondgenootschap tegen bijvoorbeeld een Russische aanval vrijdag overgenomen.

7 uur geleden
Meerdere gewonden bij grote explosie in Rome

ROME (ANP) - Ten minste 21 mensen zijn gewond geraakt bij een grote explosie bij een benzinestation in Rome in de wijk Prenestino. Onder hen is een aantal hulpverleners, melden Italiaanse media.

9 uur geleden
Oekraïne: Russische aanval met recordaantal van 539 drones

KYIV (ANP/RTR) - Bij een grootschalige aanval op Oekraïne hebben de Russen een recordaantal van 539 drones en elf raketten ingezet, meldt de Oekraïense luchtmacht. De aanval, die vrijwel de hele nacht duurde, volgde na een telefoongesprek tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Amerikaanse president Donald Trump over de Russische oorlog tegen Oekraïne. De helft van de drones zou zijn neergehaald. Ruim tweehonderd gingen verloren.

12 uur geleden