Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Landen op klimaattop houden elkaar nog in houdgreep over geld

Landen op klimaattop houden elkaar nog in houdgreep over geld

BAKOE (ANP) - Na een week van onderhandelingen lijken landen op de klimaattop elkaar nog altijd in een houdgreep te houden. In Bakoe moeten afspraken worden gemaakt over een bedrag dat arme landen krijgen van rijke landen om te kunnen verduurzamen en gevolgen van klimaatverandering tegen te gaan. Er is nog altijd geen overeenstemming over de hoogte van het bedrag, wie dat gaat betalen en om wat voor financiering het gaat.

Rijke landen, waaronder de EU, willen nog geen bedrag voor het zogenoemde klimaatfinancieringsdoel noemen, omdat ze willen dat andere vermogende landen, zoals China, ook bijdragen. Tegelijkertijd trappen ontwikkelingslanden op de rem "want zij willen meer zekerheid dat ze financiële ondersteuning kunnen verwachten bij het herstellen van klimaatschade en de transities die ze moeten maken", aldus Hilde Stroot van Oxfam Novib. Ze vindt het terecht dat de ontwikkelingslanden deze zekerheid willen. "De vraag is waar nu beweging gaat plaatsvinden."

Stientje van Veldhoven, vicevoorzitter van het World Resources Institute, merkt dat deze klimaattop anders is dan voorgaande omdat het maar over één onderwerp gaat: geld. "Op dit moment is er nog geen grote doorbraak op dat punt." Het is bijvoorbeeld nog onduidelijk uit wat voor financiering het bedrag zal bestaan. Ontwikkelingslanden willen dat een deel van het bedrag een gift is van rijke landen, die sinds de industriële revolutie de meeste uitstoot hebben en daarmee de meeste verantwoordelijkheid dragen voor klimaatverandering.

Vaart

Volgens Van Veldhoven laten de berekeningen van het WRI duidelijk zien dat de VS, de EU en China de grootste uitstoters zijn. Ook andere landen in Azië en de Golfstaten stoten steeds meer uit, dus daar moet ook rekening mee worden gehouden. Momenteel hoeven deze landen nog niets verplicht bij te dragen aan klimaatfinanciering. Wel geeft China op vrijwillige basis geld. Van Veldhoven ziet enige ruimte bij landen als China om hun ondersteuning uit te breiden. "Maar daar zullen rijke landen wel wat voor terug moeten geven. Als zij een laag bedrag op tafel leggen, zal dat geen 'goodwill' creëren."

Maandag nemen de politieke delegaties, zoals klimaatministers, de onderhandelingen over. Waarnemers verwachten dat er daarmee weer vaart komt in het onderhandelingsproces.

Meer uit Buitenland

Thaise oud-premier vrijgelaten uit gevangenis

BANGKOK (ANP/AFP/RTR) - De Thaise oud-premier Thaksin Shinawatra is maandag vervroegd vrijgelaten uit de gevangenis, melden verslaggevers buiten het gebouw. Shinawatra werd in september 2025 veroordeeld tot een jaar cel voor corruptie en machtsmisbruik tijdens zijn tijd als premier van 2001 tot 2006.

13 minuten geleden
Lichaam vermiste Amerikaanse militair gevonden voor kust Marokko

TAN TAN (ANP/AFP/RTR) - Voor de kust van Marokko is dit weekend het lichaam gevonden van een van de twee Amerikaanse militairen die daar ruim een week geleden vermist raakten tijdens een militaire oefening. Reddingswerkers troffen het lichaam in zee bij Tan Tan in het zuiden van Marokko zaterdagochtend aan, vlak bij de plek waar het 27-jarige slachtoffer vermist raakte, meldden het Marokkaanse en Amerikaanse leger.

49 minuten geleden
Britse minister dankt Nederland na repatriatie passagiers Hondius

LONDEN (ANP) - Twintig Britse passagiers van de m/v Hondius zijn zondagavond vanuit Tenerife teruggekeerd in Groot-Brittannië. De repatriëringsvlucht landde in Manchester, waarna de passagiers zijn overgebracht naar het ziekenhuis Arrowe Park even buiten Liverpool, meldt Sky News. Die medische faciliteit werd begin 2020 ook gebruikt om besmette coronapassagiers vanuit China te behandelen.

2 uur geleden
Trump noemt Iraans vredesvoorstel volkomen onacceptabel

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het Iraanse voorstel aan de Verenigde Staten "volkomen onacceptabel". "Ik heb zojuist de reactie gelezen van de zogenaamde 'vertegenwoordigers' van Iran. Ik vind het niets - volkomen onacceptabel!" schrijft hij deels in hoofdletters op Truth Social. De president lichtte zijn oordeel niet toe.

4 uur geleden
Iraans voorstel aan VS eist einde oorlog en opheffing sancties

TEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraans voorstel, dat via bemiddelaar Pakistan naar de Verenigde Staten is gestuurd, benadrukt de noodzaak van een einde aan de oorlog op alle fronten en de opheffing van de sancties tegen Teheran. Dat meldde het semi-officiële Iraanse persbureau Tasnim, onder verwijzing naar een ingewijde bron.

4 uur geleden
Netanyahu: oorlog met Iran pas voorbij als uranium weg is

TEL AVIV (ANP/AFP) - De Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran is pas voorbij als de Iraanse voorraad verrijkt uranium is "verwijderd". Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een fragment van het Amerikaanse programma 60 Minutes van CBS. "Het is nog niet voorbij, want er is nog steeds nucleair materiaal", benadrukt Netanyahu.

7 uur geleden
Iran stuurt reactie op Amerikaans vredesvoorstel naar Pakistan

TEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.

11 uur geleden