'Landen oliekartel OPEC onderschatten impact coronavirus'
AMSTERDAM (ANP) - Olieproducerende landen die zijn verenigd in oliekartel OPEC zijn te optimistisch over de wereldwijde vraag naar olie. Zeker nu het nieuwe coronavirus het Chinese openbare leven goeddeels heeft platgelegd, wat de vraag naar olie drukt. Dat concluderen analisten van Bloomberg.
De marktkenners analyseerden de prognoses van grote olie-agentschappen voor de eerste maanden van dit jaar. Daaruit komt naar voren dat het Covid-19-virus zeker impact heeft op de olievraag. Maar in welke mate, dat verschilt.
Het olieverbruik van China, een van de grootste gebruikers wereldwijd, daalt sterk. Zo blijven veel fabrieken gesloten en zijn er de nodige reisbeperkingen opgelegd. In grote steden als Shanghai en Peking is er bijvoorbeeld veel minder verkeer op de wegen. Ook vertrekken er veel minder vluchten vanaf Chinese luchthavens.
De OPEC is met zijn voorspelling van een gedaalde vraag met 400.000 vaten per dag het minst negatief. Het internationale energieagentschap IEA denkt dat de impact drie keer groter zal zijn, ook omdat China vorig jaar goed was voor meer dan driekwart van de groei van de wereldwijde vraag naar olie.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA/RTR) - De oprichters van de Duitse producent van coronavaccins BioNTech gaan een nieuw biotechbedrijf beginnen en leggen daarom hun bestuursfuncties neer bij de biotechnoloog. Topman Ugur Sahin en medisch directeur Özlem Türeci gaan eind dit jaar het bedrijf verlaten wanneer hun contracten aflopen.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouworganisatie Agractie maakt zich "grote zorgen" over de explosief stijgende dieselprijzen en de gevolgen daarvan voor de Nederlandse voedselproductie. "De overheid profiteert momenteel fors van de hogere btw-inkomsten, terwijl boeren en transporteurs worden geconfronteerd met torenhoge kosten", zegt een woordvoerster.
37 minuten geledenDIEMEN (ANP) - Als de oorlog in het Midden-Oosten en de daardoor stijgende energie- en brandstofprijzen lang blijven aanhouden, leidt dat niet tot massale ontslagen in Nederland. Dit verwacht de topman van de Nederlandse tak van uitzendconcern Randstad. "Met de huidige arbeidsmarktkrapte denk ik dat het misschien wat minder krap wordt", zei topman Jeroen Tiel van Randstad Nederland dinsdag tijdens een persbijeenkomst over de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is onbekend hoeveel Nederlanders gestrand zijn die via het Midden-Oosten naar Nederland zouden reizen. Volgens een woordvoerder van de ANVR gaat het zeker om "duizenden" reizigers die door de oorlog in Iran vastzitten op hun vakantiebestemming. Exacte cijfers zijn er niet en bovendien fluctueren die per dag. "Hoe langer de oorlog duurt, hoe groter de groep wordt."
1 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een langdurige oorlog in het Midden-Oosten kan "catastrofale gevolgen" hebben voor de wereldwijde oliemarkt en het is van "cruciaal belang" dat de Straat van Hormuz wordt heropend voor de scheepvaart. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco bij de bekendmaking van jaarcijfers. Door de oorlog heeft Saudi-Arabië zijn olieproductie moeten beperken.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Het is een "strategische fout" geweest van Europa om de afgelopen decennia niet meer te investeren in kernenergie, stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Met name nu de oorlog in het Midden-Oosten aantoont hoe afhankelijk Europa is van anderen voor de invoer van olie en gas, zei ze dinsdag in een toespraak op een top over kernenergie in Parijs.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft zijn hoogste boete ooit uitgedeeld. Het gokbedrijf Novatech, bekend van gokwebsites Qbet.com en 55Bet.com, heeft een boete van bijna 25 miljoen euro gekregen voor illegaal gokaanbod. Daarnaast heeft de toezichthouder een boete van bijna 2 miljoen euro opgelegd aan Fortaprime. Dat bedrijf zit achter websites als amonbet101.com, kaasino.com en hiddenjack.com.
2 uur geleden