Landen oliekartel OPEC nemen langer de tijd voor compromis
WENEN (ANP/BLOOMBERG) - De landen die zijn aangesloten bij oliekartel OPEC en hun bondgenoten (OPEC+) nemen langer de tijd om tot een compromis te komen over het al dan niet verhogen van de olieproductie. Voorbereidende gesprekken tussen olieministers van de landen, die voor woensdag gepland stonden, zijn volgens een tweetal afgevaardigden een dag uitgesteld en vinden nu op dezelfde dag plaats als de officiële OPEC-vergadering.
De OPEC-landen onder leiding van Saudi-Arabië en met bondgenoten zoals Rusland overwegen om de olieproductie weer op te voeren. Zeker nu de vraag naar olie aantrekt en veel economieën een sterk herstel uit de crisis laten zien.
Moskou zou de voorkeur hebben voor het verhogen van de productie, maar volgens Saudi-Arabië zijn de landen gebaat bij een geleidelijke aanpak. Rusland voelt anders dan de andere landen ook minder budgettaire druk om de hoge prijzen te handhaven. Het is overigens niet voor het eerst dat de standpunten van de landen afwijken van elkaar voorafgaand aan de officiële bijeenkomst.
Olieprijzen
De OPEC+ zag zich in december nog genoodzaakt besprekingen uit te stellen, toen Riyad en Moskou ook al niet op één lijn lagen. Uiteindelijk werd een compromis bereikt en werd een bescheiden productieverhoging overeengekomen. De verwachting is dat het weer tot een compromis zal komen.
Nu de olieprijzen zijn gestegen tot het hoogste niveau in ongeveer 2,5 jaar, verwachten kenners over het algemeen dat de OPEC-landen een deel van de enorme capaciteit zullen aanspreken die vorig jaar werd stilgelegd. De gemiddelde verwachting is daarom dat de landen tot een akkoord komen waarbij de productie met 550.000 vaten per dag zal worden opgevoerd. Daarmee blijft ruwweg nog 10 procent van het volume onbenut.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
12 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
15 uur geleden