Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Landen moeten vaccins delen, uitvoeren en investeren in productie'

'Landen moeten vaccins delen, uitvoeren en investeren in productie'

PORTO/BRUSSEL (ANP) - Het met elkaar delen van de beschikbare Covid-19-vaccins, het exporteren van geproduceerde vaccins en grondstoffen en investeren in productiecapaciteit zijn de belangrijkste elementen om zo snel mogelijk de wereldbevolking in te kunnen enten en te beschermen tegen de longvirusziekte. Volgens Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zal het vrijgeven van patenten op het Covid-19-vaccin tekorten op de korte en middellange termijn niet oplossen, zei ze in het Portugese Porto kort voor aanvang van een EU-top.

Von der Leyen roept de Verenigde Staten en andere landen waar vaccins worden geproduceerd op voorraden te exporteren naar landen waar een tekort is en niet de oplossing alleen in het vrijgeven van patenten te zoeken. De EU-leiders bespreken de kwestie van de patenten tijdens een werkdiner omdat de Verenigde Staten eerder deze week onverwacht hun steun uitspraken voor een voorstel van India en Zuid-Afrika om de coronapatenten vrij te geven.

Voor de EU-top zijn veruit de meeste leiders naar Porto gereisd, maar onder anderen premier Mark Rutte en bondskanselier Angela Merkel volgen de tweedaagse bijeenkomst vanuit eigen land online. Duitsland heeft al gezegd niks te voelen voor het vrijgeven van patenten. Nederland is wel bereid erover te praten maar coronaminister Hugo de Jonge heeft laten weten te betwijfelen of dit leidt tot een snellere vaccinproductie.

Volgens Von der Leyen heeft de EU al meer dan 200 miljoen doses naar negentig landen geëxporteerd.

Meer uit Buitenland

Leiders Congo en Rwanda ondertekenen vredesakkoord

WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.

1 uur geleden
Europese leiders wantrouwen Oekraïne-vredesgezant VS diep

DEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.

3 uur geleden
Rusland blokkeert nu ook Snapchat om terrorisme

MOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.

3 uur geleden
Britse sancties na rapport over vergiftigingen uit 2018

LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.

8 uur geleden
Ex-buitenlandchef EU treedt af als rector om fraudeonderzoek

BRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.

8 uur geleden
Irak noemt vroegtijdige publicatie terrorismelijst een 'fout'

BAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.

9 uur geleden
Ingelast gesprek Merz met EU-chef en premier België

BERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.

9 uur geleden