Landen moeten niet overdrijven met energiesteun, vindt Lagarde
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Eurolanden moeten niet overdrijven met het helpen van burgers om de stijging van de energieprijzen het hoofd te bieden. Met die waarschuwing is president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) donderdag gekomen na het nieuwe ECB-rentebesluit. "Elke budgettaire reactie op de energieprijsschok moet tijdelijk, gericht en op maat zijn", stelde de Française.
Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de energie- en brandstofprijzen flink gestegen. Italië greep al in door tijdelijk de accijnzen op benzine en diesel te verlagen. Ook in Nederland wordt gekeken naar mogelijke maatregelen. Wel zei het kabinet maandag nu nog niet in te grijpen.
Lagardes opmerkingen lijken een herhaling van eerdere pleidooien van de centrale bank. Toen de energieprijzen hard opliepen na de Russische inval in Oekraïne in 2022 drong de ECB ook al aan op terughoudendheid en het beperken van steunmaatregelen. Te uitbundige overheidshulp zou de inflatie extra kunnen aanjagen.
Consumenten
Lagarde erkende donderdag wel dat de flinke toename van de energieprijzen consumenten treft. Ze merkte daarbij op dat het "drukt op de reële inkomens en het vertrouwen" en mogelijk nog meer schade zal aanrichten als bepaalde scenario's die de ECB heeft opgesteld werkelijkheid zouden worden.
"De huidige energiecrisis onderstreept de noodzaak om de afhankelijkheid van fossiele brandstoffen verder te verminderen", zei Lagarde verder. Ook onderstreepte ze dat het voltooien van de spaar- en investeringsunie in Europa essentieel is om innovatie te financieren en zowel verduurzaming als verdere digitalisering te ondersteunen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt verder en staat op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs nu op bijna 100 euro per megawattuur. De prijs klom woensdag ongeveer 3,5 procent tot 99,50 euro. Veel huishoudens zullen de hogere gasprijs gaan merken in de energierekening nu de vraag stijgt om woningen te verwarmen door de dalende temperaturen.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Søren Abildgaard treedt terug als topman van Odido. Abildgaard was bijna tien jaar topman van het telecombedrijf en begeleidde onder meer de overgang van T-Mobile Nederland naar Odido. Hij wordt opgevolgd door Tisha van Lammeren. Zij werkt al ruim twintig jaar bij Odido en haar voorgangers en had daar al een hoge bestuursfunctie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Booking.com mag zijn medewerkers verplichten om minstens 40 procent van de werktijd op kantoor te zijn. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald in een zaak tussen het boekingsplatform en de ondernemingsraad (or) over het nieuwe thuiswerkbeleid.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever-topman Fernando Fernandez kan nog niet zeggen wat er met het rookworsten- en soepenmerk Unox gebeurt, nu concurrentiewaakhond ACM de verkoop aan het bedrijf Zwanenberg heeft afgekeurd. "We zijn teleurgesteld over het besluit. We hadden gehoopt op een uitkomst waarbij we niet alleen het merk en de productie in Nederland konden behouden, maar ook de mogelijkheid zouden krijgen om de productie in Oss verder te versterken en uit te breiden", zei de bestuursvoorzitter woensdag tijdens een toelichting op de resultaten.
2 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - De havens van Vlissingen, Terneuzen en Gent hebben in het derde kwartaal hun goederenoverslag via de zeevaart zien stijgen. Dat meldt havenuitbater North Sea Port. De droogte had een beperkt effect op de overslag via de zeevaart, aldus het havenbedrijf.
3 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het personeel van uitkeringsinstantie UWV in Zwolle gaat donderdag actievoeren uit onvrede over het cao-eindbod van de werkgever, meldt De Unie. Volgens de vakbond is de onvrede onder het personeel momenteel zeer groot.
3 uur geledenTOKIO (ANP) - Bandai Namco Entertainment, een grote Japanse uitgever van videogames, is slachtoffer geworden van een datalek. Een partij waarmee het bedrijf achter bekende spelseries als Pac-Man, Tekken en Digimon samenwerkt, heeft te maken gehad met ongeautoriseerde toegang. Daardoor zijn volgens het Japanse persbureau Kyodo ongeveer 346.000 gegevens gelekt, waaronder e-mailadressen.
3 uur geleden