Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Landen herdenken slachtoffers van dodelijke tsunami in 2004

Landen herdenken slachtoffers van dodelijke tsunami in 2004

JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Landen rond de Indische Oceaan herdenken donderdag de meer dan 220.000 mensen die stierven door de tsunami van twintig jaar geleden. De tragedie van 26 december 2004 geldt als een van 's werelds grootste natuurrampen.

De eerste herdenking in de regio begon in de Indonesische provincie Atjeh, waar ruim 100.000 mensen om het leven kwamen. Vanuit de Grote Moskee van Baiturrahman klonken sirenes. Er vinden herdenkingen plaats in onder meer Sri Lanka, India en Thailand, die uren later werden getroffen.

In Sri Lanka stopte de trein Ocean Queen Express, die een symbool van de tragedie is geworden, net als ieder jaar aan de zuidwestelijke kust op de plek waar in en rondom dezelfde trein meer dan duizend doden vielen. Overlevenden en nabestaanden stapten donderdagochtend in de hoofdstad Colombo op de trein, die 90 kilometer zuidelijker in Peraliya tot stilstand kwam. Omwonenden kwamen naar buiten, de spoorlijn werd gesloten en er volgde een moment van stilte.

Religieuze ceremonies

De Ocean Queen Express werd twintig jaar geleden door enorme golven geraakt, terwijl die op ruim 100 meter van de kust stond. In de trein waren naast passagiers ook lokale bewoners die er hun toevlucht hadden gezocht na de eerste golf. Sommigen zochten beschutting achter de rijtuigen. De trein werd daarna door meer golven getroffen, waardoor die loskwam van het spoor en kantelde. Veel mensen verdronken of werden verpletterd.

In Thailand werd een herdenking gehouden bij het dorp Ban Nam Khem in de provincie Phang Nga, waar religieuze ceremonies werden gehouden voor de overledenen. Ook gingen honderden mensen naar de herdenkingsmuur om hun dierbaren te eren. Phang Nga was met 5400 doden een van de zwaarst getroffen gebieden in Thailand. Onder de slachtoffers waren veel buitenlandse toeristen.

India

In Tamil Nadu, de zwaarst getroffen staat van India, werden kaarsen aangestoken en werd gebeden voor de slachtoffers van de ramp. Ook in andere delen van India vielen doden en gewonden door de tsunami, die werd veroorzaakt door een onderzeese aardbeving met een kracht van 9,1 aan de westkant van Indonesië.

Meer uit Buitenland

Sebastopol op de Krim zonder stroom door Oekraïense aanvallen

SEBASTOPOL (ANP) - De stroomtoevoer in Sebastopol, op de door Rusland geannexeerde Krim, is uitgevallen na een Oekraïense aanval. Dat meldt de gouverneur van de stad, Michail Razvozjajev, op Telegram. Eerder op woensdag liet Razvozjajev weten dat de luchtafweer boven zijn stad negen drones had neergehaald.

23 minuten geleden
Oekraïne dient herziene aanvraag in voor OESO-lidmaatschap

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft een herziene aanvraag ingediend om toe te treden tot de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), meldde president Volodymyr Zelensky op Telegram. De OESO bestaat uit 38 voornamelijk ontwikkelde economieën, waaronder de Verenigde Staten, Duitsland en Japan. Ook Nederland is lid.

3 uur geleden
Treinverkeer in Duitsland hervat na communicatiestoring

BERLIJN (ANP) - In Duitsland is het treinverkeer hervat, nadat dinsdagavond landelijk al het treinverkeer was stilgelegd vanwege een radiostoring. Dat meldden Duitse media, waaronder Bild en Der Tagesspiegel.

3 uur geleden
Verzekeraar Allianz schat dat 1150 schepen vastzitten in de Golf

MÜNCHEN (ANP) - De Duitse verzekeraar Allianz schat dat er nog 1150 schepen vastzitten in de Perzische Golf, ondanks de voorlopige overeenkomst die een einde moet maken aan het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. De schepen vertegenwoordigen volgens Allianz een waarde van ongeveer 125 miljard dollar.

3 uur geleden
Senaat VS stemt tegen oorlog Iran zonder goedkeuring Congres

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft wetgeving aangenomen om de Amerikaanse oorlog tegen Iran te stoppen totdat het Congres hier toestemming voor geeft. Het Huis van Afgevaardigden stemde eerder al voor het voorstel. Het is niet meteen duidelijk welke gevolgen de stemming heeft voor het conflict in het Midden-Oosten, aangezien de VS en Iran onderhandelen over een permanent vredesakkoord.

7 uur geleden
Iraanse president: Teheran zal nooit onderhandelen over defensie

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Het Iraanse raketprogramma staat niet in het voorlopige akkoord met de Verenigde Staten en dat zal nooit veranderen, verklaart de Iraanse president Masoud Pezeshkian. Teheran zal volgens hem nooit met een ander land onderhandelen over zijn eigen defensiecapaciteiten.

9 uur geleden
Frankrijk beleeft warmste dag sinds begin metingen

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft dinsdag de warmste dag beleefd sinds het begin van de metingen in 1947, meldt de nationale weerdienst Météo France. De temperatuur liep gemiddeld op tot 29,8 graden. Die temperatuur is een gemiddelde van de dag- en nachttemperaturen van dertig weerstations verspreid over het land.

11 uur geleden