Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Landen herdenken slachtoffers van dodelijke tsunami in 2004

Landen herdenken slachtoffers van dodelijke tsunami in 2004

JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Landen rond de Indische Oceaan herdenken donderdag de meer dan 220.000 mensen die stierven door de tsunami van twintig jaar geleden. De tragedie van 26 december 2004 geldt als een van 's werelds grootste natuurrampen.

De eerste herdenking in de regio begon in de Indonesische provincie Atjeh, waar ruim 100.000 mensen om het leven kwamen. Vanuit de Grote Moskee van Baiturrahman klonken sirenes. Er vinden herdenkingen plaats in onder meer Sri Lanka, India en Thailand, die uren later werden getroffen.

In Sri Lanka stopte de trein Ocean Queen Express, die een symbool van de tragedie is geworden, net als ieder jaar aan de zuidwestelijke kust op de plek waar in en rondom dezelfde trein meer dan duizend doden vielen. Overlevenden en nabestaanden stapten donderdagochtend in de hoofdstad Colombo op de trein, die 90 kilometer zuidelijker in Peraliya tot stilstand kwam. Omwonenden kwamen naar buiten, de spoorlijn werd gesloten en er volgde een moment van stilte.

Religieuze ceremonies

De Ocean Queen Express werd twintig jaar geleden door enorme golven geraakt, terwijl die op ruim 100 meter van de kust stond. In de trein waren naast passagiers ook lokale bewoners die er hun toevlucht hadden gezocht na de eerste golf. Sommigen zochten beschutting achter de rijtuigen. De trein werd daarna door meer golven getroffen, waardoor die loskwam van het spoor en kantelde. Veel mensen verdronken of werden verpletterd.

In Thailand werd een herdenking gehouden bij het dorp Ban Nam Khem in de provincie Phang Nga, waar religieuze ceremonies werden gehouden voor de overledenen. Ook gingen honderden mensen naar de herdenkingsmuur om hun dierbaren te eren. Phang Nga was met 5400 doden een van de zwaarst getroffen gebieden in Thailand. Onder de slachtoffers waren veel buitenlandse toeristen.

India

In Tamil Nadu, de zwaarst getroffen staat van India, werden kaarsen aangestoken en werd gebeden voor de slachtoffers van de ramp. Ook in andere delen van India vielen doden en gewonden door de tsunami, die werd veroorzaakt door een onderzeese aardbeving met een kracht van 9,1 aan de westkant van Indonesië.

Meer uit Buitenland

Kopstuk Revolutionaire Garde mogelijk gedood bij aanvallen

JERUZALEM (ANP) - Israëlische functionarissen denken dat de leider van de machtige Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) is gedood bij de aanvallen op Iran. Dat schrijft nieuwssite Times of Israel. Ook de Iraanse minister van Defensie en inlichtingenchef zouden vermoedelijk zijn gedood.

11 minuten geleden
Satellietbeelden tonen verwoesting bij woning ayatollah

TEHERAN (ANP) - Op het terrein van de woning van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei zijn meerdere gebouwen verwoest. Dat is te zien op satellietbeelden die Al Jazeera en The Times of Israel hebben gepubliceerd. Het is niet duidelijk waar de ayatollah zich nu bevindt.

25 minuten geleden
Tientallen schoolkinderen gedood bij raketinslag zuiden Iran

MINAB (ANP/DPA) - Bij een raketinslag in het zuiden van Iran zijn veertig kinderen omgekomen, melden Iraanse staatsmedia. Dat zou zijn gebeurd in Minab, een plaats bij de strategisch belangrijke Straat van Hormuz. Daar zijn meerdere marinebases in de buurt.

26 minuten geleden
Iraanse oud-kroonprins noemt aanvallen 'humanitaire interventie'

WASHINGTON (ANP) - Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran, ziet de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op zijn land als een "humanitaire interventie". Hij hoopt zo snel mogelijk naar Iran te gaan om samen met de bevolking het regime af te kunnen zetten.

56 minuten geleden
Rusland eist stopzetten aanvallen op Iran

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland dringt aan op het onmiddellijke einde van de aanvallen door de VS en Israël op Iran. Er moet volgens het Kremlin worden teruggekeerd "naar het pad van de diplomatieke en politieke regeling" van conflicten.

57 minuten geleden
Israël telt tot nu toe 35 ballistische raketten uit Iran

JERUZALEM (ANP) - Het Israëlische leger heeft tot nu toe ongeveer 35 ballistische raketten uit Iran geteld, meldt nieuwssite Times of Israel. Sommige daarvan zouden zijn onderschept door de luchtafweer, anderen zouden zijn neergekomen in open gebied.

1 uur geleden
Iran spreekt van flagrante misdaad en wil Veiligheidsraad bijeen

TEHERAN (ANP/DPA) - Iran heeft de aanvallen van Israël en de VS "een flagrante misdaad" genoemd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken moet de Veiligheidsraad van de VN met spoed bijeenkomen.

1 uur geleden