Landen herdenken slachtoffers van dodelijke tsunami in 2004
JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Landen rond de Indische Oceaan herdenken donderdag de meer dan 220.000 mensen die stierven door de tsunami van twintig jaar geleden. De tragedie van 26 december 2004 geldt als een van 's werelds grootste natuurrampen.
De eerste herdenking in de regio begon in de Indonesische provincie Atjeh, waar ruim 100.000 mensen om het leven kwamen. Vanuit de Grote Moskee van Baiturrahman klonken sirenes. Er vinden herdenkingen plaats in onder meer Sri Lanka, India en Thailand, die uren later werden getroffen.
In Sri Lanka stopte de trein Ocean Queen Express, die een symbool van de tragedie is geworden, net als ieder jaar aan de zuidwestelijke kust op de plek waar in en rondom dezelfde trein meer dan duizend doden vielen. Overlevenden en nabestaanden stapten donderdagochtend in de hoofdstad Colombo op de trein, die 90 kilometer zuidelijker in Peraliya tot stilstand kwam. Omwonenden kwamen naar buiten, de spoorlijn werd gesloten en er volgde een moment van stilte.
Religieuze ceremonies
De Ocean Queen Express werd twintig jaar geleden door enorme golven geraakt, terwijl die op ruim 100 meter van de kust stond. In de trein waren naast passagiers ook lokale bewoners die er hun toevlucht hadden gezocht na de eerste golf. Sommigen zochten beschutting achter de rijtuigen. De trein werd daarna door meer golven getroffen, waardoor die loskwam van het spoor en kantelde. Veel mensen verdronken of werden verpletterd.
In Thailand werd een herdenking gehouden bij het dorp Ban Nam Khem in de provincie Phang Nga, waar religieuze ceremonies werden gehouden voor de overledenen. Ook gingen honderden mensen naar de herdenkingsmuur om hun dierbaren te eren. Phang Nga was met 5400 doden een van de zwaarst getroffen gebieden in Thailand. Onder de slachtoffers waren veel buitenlandse toeristen.
India
In Tamil Nadu, de zwaarst getroffen staat van India, werden kaarsen aangestoken en werd gebeden voor de slachtoffers van de ramp. Ook in andere delen van India vielen doden en gewonden door de tsunami, die werd veroorzaakt door een onderzeese aardbeving met een kracht van 9,1 aan de westkant van Indonesië.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land. De ballonnen leiden onder meer tot problemen voor de luchtvaart. De noodsituatie geeft de krijgsmacht meer flexibiliteit om op te treden, in samenwerking met de politie of onafhankelijk.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
2 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
6 uur geleden