Landen herdenken slachtoffers van dodelijke tsunami in 2004
JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Landen rond de Indische Oceaan herdenken donderdag de meer dan 220.000 mensen die stierven door de tsunami van twintig jaar geleden. De tragedie van 26 december 2004 geldt als een van 's werelds grootste natuurrampen.
De eerste herdenking in de regio begon in de Indonesische provincie Atjeh, waar ruim 100.000 mensen om het leven kwamen. Vanuit de Grote Moskee van Baiturrahman klonken sirenes. Er vinden herdenkingen plaats in onder meer Sri Lanka, India en Thailand, die uren later werden getroffen.
In Sri Lanka stopte de trein Ocean Queen Express, die een symbool van de tragedie is geworden, net als ieder jaar aan de zuidwestelijke kust op de plek waar in en rondom dezelfde trein meer dan duizend doden vielen. Overlevenden en nabestaanden stapten donderdagochtend in de hoofdstad Colombo op de trein, die 90 kilometer zuidelijker in Peraliya tot stilstand kwam. Omwonenden kwamen naar buiten, de spoorlijn werd gesloten en er volgde een moment van stilte.
Religieuze ceremonies
De Ocean Queen Express werd twintig jaar geleden door enorme golven geraakt, terwijl die op ruim 100 meter van de kust stond. In de trein waren naast passagiers ook lokale bewoners die er hun toevlucht hadden gezocht na de eerste golf. Sommigen zochten beschutting achter de rijtuigen. De trein werd daarna door meer golven getroffen, waardoor die loskwam van het spoor en kantelde. Veel mensen verdronken of werden verpletterd.
In Thailand werd een herdenking gehouden bij het dorp Ban Nam Khem in de provincie Phang Nga, waar religieuze ceremonies werden gehouden voor de overledenen. Ook gingen honderden mensen naar de herdenkingsmuur om hun dierbaren te eren. Phang Nga was met 5400 doden een van de zwaarst getroffen gebieden in Thailand. Onder de slachtoffers waren veel buitenlandse toeristen.
India
In Tamil Nadu, de zwaarst getroffen staat van India, werden kaarsen aangestoken en werd gebeden voor de slachtoffers van de ramp. Ook in andere delen van India vielen doden en gewonden door de tsunami, die werd veroorzaakt door een onderzeese aardbeving met een kracht van 9,1 aan de westkant van Indonesië.
Meer uit Buitenland
AMESBURY (ANP) - Duizenden mensen trokken zondagochtend in alle vroegte naar Stonehenge om daar de zonsopgang te aanschouwen die de kortste dag van het jaar inluidt. Volgens de Britse omroep BBC waren er meer dan 8000 mensen aanwezig bij het wereldberoemde monument.
37 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid om met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron te praten "als er wederzijdse politieke wil is". Dat meldt een woordvoerder van het Kremlin volgens het Russische staatspersbureau RIA.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een mislukte raketlancering van SpaceX afgelopen januari bracht meerdere passagiersvliegtuigen in gevaar, meldt The Wall Street Journal. De onbemande raket explodeerde tijdens een testvlucht.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Israël keurt de oprichting van negentien nieuwe nederzettingen van Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever goed. Hiermee komt het aantal goedgekeurde nederzettingen van de afgelopen drie jaar uit op 69. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn deze illegaal.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - De politie in Taiwan sluit terrorisme uit na een steekpartij in het centrum van hoofdstad Taipei vrijdag. Drie mensen kwamen daarbij om het leven, elf anderen raakten gewond.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin ontkent dat er voorbereidingen gaande zijn voor een driehoeksoverleg tussen de Verenigde Staten, Oekraïne en Rusland. "Op dit moment heeft niemand dit initiatief serieus besproken en voor zover ik weet worden er geen gesprekken voorbereid", aldus topadviseur Joeri Oesjakov.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - San Francisco is getroffen door een grote stroomstoring. Op het hoogtepunt van de storing kwamen 130.000 inwoners zonder stroom te zitten, meldt het grootste energiebedrijf van de stad. Inmiddels is de stroom voor ongeveer 90.000 mensen weer hersteld. Burgemeester Daniel Lurie riep inwoners op thuis te blijven en indien mogelijk wegen te vermijden.
4 uur geleden