Landen herdenken capitulatie nazi's 75 jaar geleden
BERLIJN/LONDEN (ANP) - Op diverse plaatsen is rond het middaguur vrijdag stilgestaan bij het einde van de Tweede Wereldoorlog in Europa 75 jaar geleden. Die eindigde met de capitulatie op 8 mei 1945 van nazi-Duitsland.
Onder anderen bondskanselier Angela Merkel en president Frank-Walter Steinmeier waren in Berlijn bij de Duitse herdenking. De grote bijeenkomst die aanvankelijk op het programma stond was geschrapt vanwege de coronacrisis. In plaats daarvan was er een uiterst sobere herdenking in kleine kring die rechtstreeks op televisie werd uitgezonden.
"Toen werden we bevrijd, vandaag moeten wij onszelf bevrijden" zei Steinmeier doelend op het woekerende coronavirus. "Er is een einde aan onze herinnering, er is geen oplossing voor onze geschiedenis", aldus de president over de verschrikkingen in het verleden aangericht door landgenoten, die iedere Duitser met zich mee torst.
Twee minuten stilte
In het Verenigd Koninkrijk werd twee minuten stilte gehouden. Ook hier was van grote bijeenkomsten door de coronacrisis geen sprake. Prins Charles en Camilla leidden de ceremonie door onder andere een krans te leggen. Koningin Elizabeth geeft vrijdagavond een toespraak, precies op het tijdstip dat haar vader koning George VI dat in 1945 deed. Ook in onder andere Frankrijk en België waren er herdenkingen.
De Tweede Wereldoorlog kostte naar schatting 55 tot meer dan 60 miljoen mensen het leven, onder wie ongeveer 6 miljoen Joden.
.
Meer uit Buitenland
HASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.
47 minuten geledenWISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Drie mannen zijn om het leven gekomen bij een beschieting door het Amerikaanse leger op een drugsboot in het Caribisch gebied. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.
10 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.
10 uur geledenSOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.
11 uur geleden