Landelijke cijfers laten zien: criminelen zijn niet steeds jonger
DEN HAAG (ANP) - Verdachten en daders van crimineel gedrag zijn niet steeds jonger, meldt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) op basis van landelijke cijfers. Ook zijn jongeren volgens het centrum niet vaker verdachte of dader van ernstige geweldsincidenten. Het percentage jongeren dat zelf zegt een misdaad te hebben begaan, is wel ongeveer tien keer zo hoog als wat door de politie wordt geregistreerd.
Uithalers - mensen die drugs uit containers in havengebieden halen - zijn geregeld minderjarig. Ook verdachten van het plaatsen van explosieven zijn vaak jong. Toch kan volgens het WODC "het beeld dat er sprake is van een steeds jongere leeftijd van verdachten en daders" in de cijfers niet worden teruggevonden als een algemene ontwikkeling. "Dit sluit echter niet uit dat er geen verjonging kan zijn bij bepaalde soorten misdrijven of in specifieke regio's."
De jeugdcriminaliteit die door de politie wordt geregistreerd is geconcentreerd in een klein aantal buurten in vooral de grote steden. De cijfers van de politie duiden op verschillen tussen bevolkingsgroepen en regio's, maar in zelfrapportages zijn die verschillen kleiner of helemaal afwezig. Sowieso wijkt het percentage jongeren dat zelf aangeeft iets crimineels te hebben gedaan dus af van de politieregistraties. "Hoewel het dan vooral gaat om lichte vergrijpen die meestal niet tot vervolging zullen leiden, geeft het zicht op een deel van de delicten dat niet of beperkt in beeld is bij politie of justitie", stelt het WODC hierover.
Ontwikkelingen in de jeugdcriminaliteit worden eens in de zoveel tijd onderzocht door het WODC en het Centraal Bureau voor de Statistiek. De geregistreerde criminaliteit onder jongeren in Nederland nam de afgelopen twintig jaar af.
Meer uit Binnenland
DUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.
1 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
3 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
5 uur geleden