Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Landelijk bestuur CDA stapt op naar aanleiding van 'hard' rapport

Landelijk bestuur CDA stapt op naar aanleiding van 'hard' rapport

ZEIST (ANP) - Alle leden van het landelijk bestuur van het CDA zijn opgestapt naar aanleiding van het rapport van de commissie-Spies, die het verkiezingsverlies heeft onderzocht. Interim-voorzitter Marnix van Rij blijft voorlopig aan, zei hij zaterdag na de presentatie van het rapport.

Liesbeth Spies zei dat het rapport een "harde conclusie" is over de gang van zaken binnen het CDA, in de aanloop naar de slecht afgelopen verkiezingen in maart. Volgens Van Rij betekent het vertrek van het landelijk bestuur niet dat zij de schuldigen zijn van de interne strijd en het gebrek aan vertrouwen en leiderschap, maar wel dat zij de verantwoordelijkheid hebben genomen. De vorige voorzitter Rutger Ploum trad vlak na de verkiezingen daar ook om al af.

Het CDA organiseert op 11 september een congres, dat wordt gehouden na druk van CDA-afdelingen, waarin het rapport van de commissie wordt besproken. Van Rij zei dat hij daar verantwoording zal gaan afleggen over de gebeurtenissen en over wat het bestuur heeft gedaan. Daarnaast zal het vooral gaan over de aanbevelingen van Spies en de manier waarop die kunnen worden uitgevoerd.

Goed leiderschap

Zo moet er volgens de commissie nu goed leiderschap komen. Er moet een duidelijke structuur in de organisatie zijn en het landelijk bestuur moet de regie nemen. De fractie in de Tweede Kamer en de fractievoorzitter maken de dagelijkse politieke keuzes. De politiek leider, Wopke Hoekstra, moet verder groeien in zijn rol en moet kunnen rekenen op de steun van allen binnen de partij", schrijft de commissie.

Ook de ontwikkelingen na 18 maart, waar Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt een hoofdrol in speelde, worden tijdens het congres besproken. Van Rij zei dat hij niet van plan is opnieuw een commissie in te stellen die deze periode onder de loep moet nemen. "We zijn een democratische partij" en er zal "serieus worden ingegaan" op alle vragen die de leden stellen over wat er is gebeurd, aldus Van Rij.

Meer uit Politiek

Boekholt over interview: had woorden zorgvuldiger moeten kiezen

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."

1 uur geleden
Kabinet kan nog niet zeggen wanneer het energiemaatregelen treft

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.

14 uur geleden
Partijen vallen FVD aan op vriendelijke houding Iran en Rusland

DEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.

15 uur geleden
Minister Sjoerdsma gaat op handelsmissie naar China

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.

16 uur geleden
Defensie geeft excuses en compensatie na aanval op Mosul

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.

17 uur geleden
Linkse partijen willen dat olieconcerns betalen voor energiesteun

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.

19 uur geleden
Interesse D66 en CDA voor maximumprijs, VVD wil lagere accijnzen

DEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.

19 uur geleden