Landbouworganisatie VN: rekening voor import voedsel naar record
ROME (ANP/BLOOMBERG) - De rekening die landen moeten betalen voor de import van voedsel zal dit jaar naar een nieuw recordniveau stijgen, aangejaagd door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO. Volgens de FAO komen de wereldwijde importkosten voor voedsel dit jaar uit op 1,81 biljoen dollar, omgerekend 1700 miljard euro. Dat is een stijging met 51 miljard dollar vergeleken met het record van vorig jaar.
Door de oorlog zijn de prijzen voor veel levensmiddelen zoals graan, tarwe, mais en zonnebloemolie hard gestegen. Oekraïne is een belangrijke producent van graan en andere landbouwgoederen, maar door de oorlog is de export ernstig verstoord. Daarnaast leiden de gestegen prijzen voor energie en kunstmest tot hogere kosten voor boeren, die dat weer opvangen met hogere verkoopprijzen. Bedrijven die actief zijn in het vervoer van voedsel kampen ook nog eens met gestegen brandstofkosten.
De FAO waarschuwt dat met name arme landen hiervan het slachtoffer kunnen worden, bijvoorbeeld door meer armoede en hongersnood. Ook vreest de organisatie dat mensen meer beperkt worden in de keuze aan levensmiddelen omdat ze zich bijvoorbeeld geen vlees meer kunnen veroorloven. Dat zorgt weer voor een minder gevarieerd dieet.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat er met de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor Europese landen die Groenland militair steunen een verkeerde weg wordt ingeslagen. Dat zei hij maandag op een persconferentie, het Verenigd Koninkrijk is een van die landen waar die heffing voor geldt. Starmer zegt ook vastberaden te zijn om de relatie met de Verenigde Staten sterk te houden.
6 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil zegt dat "Europa zich niet zal laten chanteren door de Verenigde Staten om Groenland". De regering-Trump heeft de acht Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd een importheffing van 10 procent opgelegd. De heffing gaat op 1 februari in en wordt 1 juni verhoogd tot 25 procent.
6 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure gaat de ministers van Financiën van de G7-landen bijeenroepen om te praten over handel en soevereiniteit. Dat zei hij maandag in reactie op de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor landen die Groenland militair steunen.
10 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De wereldwijde economie groeit dit jaar naar verwachting iets harder dan eerder werd gedacht. Dat heeft het Internationaal Monetair Fonds (IMF) maandag bekendgemaakt. Het fonds heeft zijn raming voor de mondiale groei licht naar boven bijgesteld. De verwachting voor de Nederlandse economie is hetzelfde gebleven ten opzichte van de vorige raming in oktober.
17 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre heeft maandag met afschuw gereageerd op de door Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor Europese landen die militairen naar Groenland sturen. Støre noemt de heffingen "onacceptabel". Noorwegen is, net als Nederland, een van de acht landen waarvoor de maatregel geldt.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met verlies begonnen en zakte bij opening onder het historische niveau van 1000 punten. Beleggers schrokken van het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. De strafheffing gaat 1 februari in en geldt voor Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Aan een te grote afhankelijkheid van kunstmatige intelligentie (AI) in het onderwijs kleven risico's. Daarvoor waarschuwt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een maandag verschenen rapport. Als er te veel wordt geleund op de technologie, kunnen studenten "passieve consumenten" worden en docenten "toezichthouders", stelt de in Parijs gevestigde denktank.
1 uur geleden