Landbouwminister snapt chaos rondom mestdebat ook niet helemaal
DEN HAAG (ANP) - Ook de nieuwe landbouwminister Femke Wiersma begrijpt niet helemaal waarom er in de Tweede Kamer zo veel verwarring en chaos was rondom het geschrapte mestdebat. De Kamer zou woensdagavond over de dreigende mestcrisis debatteren met Wiersma, maar coalitiepartijen blokkeerden dat op het laatste moment. Tijdens het debat over de regeringsverklaring, dat tegelijkertijd gaande was, leidde de verwarring tot rumoer en chaos. BBB-leider Caroline van der Plas, die het debat wilde uitstellen, werd door de oppositie hard aangepakt.
Wiersma had begrepen dat zij de hele dag bij het debat over de regeringsverklaring in 'vak K' moest zijn, zegt ze na afloop. Maar haar collega's Ruben Brekelmans (Defensie) en Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) lieten ook verstek gaan vanwege een debat over de NAVO. Oppositiepartijen vonden daarom dat ook Wiersma zonder moeite naar haar andere debat had gekund. Coalitiebronnen leggen uit dat het NAVO-debat niet op een ander moment kon, en het mestdebat wel: volgende week is een NAVO-raad, waarvoor de Kamer punten wil meegeven aan het kabinet.
De landbouwminister zegt zelf dat zij voorbereid was op het mestdebat. "Als het had plaatsgevonden, had ik daar gewoon aan deelgenomen." Van der Plas zei eerder juist dat Wiersma pas net één dag ambtelijke ondersteuning heeft, en enkele drukke dagen achter de rug heeft. Mede daarom wilde zij niet dat het mestdebat nu al zou plaatsvinden.
Wiersma hekelt dat er nu "allemaal verwarring" en "ophef" is, "en dat is natuurlijk ook niet de bedoeling".
Achter de schermen probeerden oppositiepartijen meermaals om alsnog het mestdebat voor het zomerreces te houden. Donderdag is de laatste Kamerdag en pas op 2 september keert de Kamer terug. Partijen willen nog voordat het uitrijdseizoen afloopt weten hoe de minister een mestcrisis wil afwenden. Mest mag uiterlijk tot en met half september worden uitgereden.
De coalitiepartijen blokkeerden ook de andere pogingen. Een debat op maandag zou voor de coalitie acceptabel zijn geweest, maar dat wilde de oppositie niet: omdat de Kamer dan al met reces is, zou het erg moeilijk worden om te stemmen over voorstellen. Een coalitievoorstel om het debat op maandag te houden, is er niet gekomen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De onderhandelende partijen D66, VVD en CDA zijn "echt heel ver" met de afspraken over de financiën, meldt D66-leider Rob Jetten na onderhandelingen die tot in de nacht duurden. "Maar het is helaas nog niet helemaal af." CDA-leider Henri Bontenbal had goede hoop dat het zaterdag zou lukken. Dat lukte niet, maar hij denkt dat zondag mogelijk is.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat Nederlandse militairen hebben gedaan in Afghanistan, na 9/11, "verdient erkenning, geen ontkenning. Geen bagatellisering. Geen herschrijving van de werkelijkheid achteraf". Dat schrijft Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim op Facebook als reactie op uitspraken van Donald Trump. De Amerikaanse president zei eerder deze week dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Groningen is code oranje vanwege gladheid door ijzel voorbij, meldt het KNMI. In de provincie gold de weerwaarschuwing tot 17.00 uur. Eerder was ook in Overijssel en Drenthe code oranje van kracht.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een pro-Koerdische demonstratie in Amsterdam heeft een opstootje plaatsgevonden. Op het Rokin raakten mensen kort slaags met elkaar, zag een ANP-verslaggever.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de Noord-Zuidlijn in Amsterdam door te trekken naar Schiphol en Hoofddorp, is nog 3 tot 6 miljard euro nodig. Dat staat in een overzicht van financiële problemen op het gebied van infrastructuur en waterstaat dat het kabinet met de Tweede Kamer heeft gedeeld.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jan Nico Scholten is afgelopen woensdag op 93-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie zaterdag in een overlijdensbericht in NRC. Hij is burgemeester geweest van verschillende gemeenten, zat in de jaren zeventig en tachtig in de Tweede Kamer en eind jaren negentig in de Eerste Kamer. Hij was lid van de ARP en na de partijfusie van het CDA. In 1983 verliet hij de christendemocratische partij om later de overstap naar de PvdA te maken.
15 uur geledenWAALWIJK (ANP) - In Waalwijk is vrijdagavond een man (25) met de Angolese nationaliteit aangehouden die werd gezocht voor medeplichtigheid aan moord en gewelddadige ordeverstoring in het Verenigd Koninkrijk, meldt de politie. Het zou gaan om de moord op een 16-jarige jongen in Manchester op 5 november 2020.
15 uur geleden