Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Landbouwminister snapt chaos rondom mestdebat ook niet helemaal

Landbouwminister snapt chaos rondom mestdebat ook niet helemaal

DEN HAAG (ANP) - Ook de nieuwe landbouwminister Femke Wiersma begrijpt niet helemaal waarom er in de Tweede Kamer zo veel verwarring en chaos was rondom het geschrapte mestdebat. De Kamer zou woensdagavond over de dreigende mestcrisis debatteren met Wiersma, maar coalitiepartijen blokkeerden dat op het laatste moment. Tijdens het debat over de regeringsverklaring, dat tegelijkertijd gaande was, leidde de verwarring tot rumoer en chaos. BBB-leider Caroline van der Plas, die het debat wilde uitstellen, werd door de oppositie hard aangepakt.

Wiersma had begrepen dat zij de hele dag bij het debat over de regeringsverklaring in 'vak K' moest zijn, zegt ze na afloop. Maar haar collega's Ruben Brekelmans (Defensie) en Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) lieten ook verstek gaan vanwege een debat over de NAVO. Oppositiepartijen vonden daarom dat ook Wiersma zonder moeite naar haar andere debat had gekund. Coalitiebronnen leggen uit dat het NAVO-debat niet op een ander moment kon, en het mestdebat wel: volgende week is een NAVO-raad, waarvoor de Kamer punten wil meegeven aan het kabinet.

De landbouwminister zegt zelf dat zij voorbereid was op het mestdebat. "Als het had plaatsgevonden, had ik daar gewoon aan deelgenomen." Van der Plas zei eerder juist dat Wiersma pas net één dag ambtelijke ondersteuning heeft, en enkele drukke dagen achter de rug heeft. Mede daarom wilde zij niet dat het mestdebat nu al zou plaatsvinden.

Wiersma hekelt dat er nu "allemaal verwarring" en "ophef" is, "en dat is natuurlijk ook niet de bedoeling".

Achter de schermen probeerden oppositiepartijen meermaals om alsnog het mestdebat voor het zomerreces te houden. Donderdag is de laatste Kamerdag en pas op 2 september keert de Kamer terug. Partijen willen nog voordat het uitrijdseizoen afloopt weten hoe de minister een mestcrisis wil afwenden. Mest mag uiterlijk tot en met half september worden uitgereden.

De coalitiepartijen blokkeerden ook de andere pogingen. Een debat op maandag zou voor de coalitie acceptabel zijn geweest, maar dat wilde de oppositie niet: omdat de Kamer dan al met reces is, zou het erg moeilijk worden om te stemmen over voorstellen. Een coalitievoorstel om het debat op maandag te houden, is er niet gekomen.

Meer uit Binnenland

NPO respecteert besluit AVROTROS om songfestival te mijden

HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.

1 uur geleden
Vijf verdachten in soevereinenproces blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.

1 uur geleden
Nederland volgend jaar niet naar Eurovisie Songfestival

HILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israël erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".

1 uur geleden
Vader krijgt tbs met dwangverpleging voor doden zoon Gianny-Davey

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.

4 uur geleden
Nederland vraagt met 15 EU-landen om Europese regels voor e-steps

DEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.

5 uur geleden
Drie verdachten in soevereinenproces willen op vrije voeten komen

LEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.

6 uur geleden
Programmamakers kritisch over bezuinigingen publieke omroep

HILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.

6 uur geleden