Lancering bemande raket naar ISS op laatste moment afgeblazen
BAJKONOER (ANP) - Een lancering van een bemande Russische raket is donderdag op het laatste moment afgeblazen. Mogelijk was er een probleem met de raketmotoren.
De eerstvolgende mogelijkheid om naar het internationale ruimtestation ISS te vertrekken is komende zaterdag. Het is niet duidelijk of de lancering dan door kan gaan. Later donderdag moet een onbemand Amerikaans vrachtschip met voorraden gelanceerd worden. Dat zou dan zaterdag aankomen bij het ISS.
De Sojoez-raket stond klaar op het lanceerplatform van de Russische ruimtebasis Bajkonoer in Kazachstan. Met twintig seconden op de aftelklok besloot de vluchtleiding om de lancering niet door te laten gaan. Mogelijk lukte het niet om de raketmotoren te starten. Het is niet duidelijk waardoor dat werd veroorzaakt. De bemanning is in orde.
Een van de drie ruimtevaarders aan boord is de 33-jarige Marina Vasilevskaja uit Belarus. Zij moet de eerste kosmonaut uit haar land worden. In 2022 werd ze geselecteerd. Op dat moment werkte ze als stewardess voor de nationale luchtvaartmaatschappij van Belarus. Haar reisgenoot is Oleg Novitski, een Rus die is geboren in Belarus. Bij zijn vorige missie speelde hij een belangrijke rol in een Russische film die deels in het ISS is opgenomen. Vasilevskaja en Novitski moeten ongeveer twee weken na aankomst in het ruimtestation terugkeren naar de aarde.
De derde inzittende is de Amerikaanse Tracy Caldwell-Dyson (54). Zij blijft tot september in het ISS. Daar zitten nu vier Amerikaanse astronauten en drie Russische kosmonauten.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.
2 uur geledenTOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op een flinke winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens exitpolls van de Japanse publieke omroep NHK haalt de coalitie 302 tot 366 zetels van de 465 te verdelen zetels.
2 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.
6 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.
7 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.
10 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.
10 uur geleden