Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Laks klimaatbeleid schendt mensenrechten, oordeelt Europees hof

Laks klimaatbeleid schendt mensenrechten, oordeelt Europees hof

STRAATSBURG (ANP) - De Zwitserse regering heeft met tekortschietend klimaatbeleid mensenrechten geschonden, oordeelt het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Het hof in Straatsburg gaf Zwitserse ouderen die daarover klaagden dinsdag gelijk. Twee andere klimaatzaken, van Portugese jongeren en een Franse burgemeester, wijst het hof af zonder aan de inhoud toe te komen. Zo hadden de jongeren eerst bij een nationale rechter moeten aankloppen. Het is voor het eerst dat het EHRM zich uitspreekt over klimaatbeleid.

De Zwitserse 'Klimaseniorinnen" zoals ze zichzelf noemen, hadden hun overheid onder meer aangeklaagd omdat oplopende temperaturen en toenemende hittegolven hun gezondheid ernstig in gevaar kunnen brengen. De Grote Kamer van het mensenrechtenhof is het met hen eens dat de Zwitserse overheid te weinig actie heeft ondernomen tegen de opwarming van de aarde. Dat is volgens de rechters in strijd met artikel 8 van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens, dat gaat over het respecteren van het privé- en familieleven. Ook het recht op een eerlijke rechtsgang is geschonden, oordelen de rechters in Straatsburg.

Twee andere zaken voldeden niet aan de eisen om in behandeling te worden genomen. Zo vinden de zeventien rechters van het EHRM het problematisch dat de zes Portugese jongeren hun klimaatzaak direct naar Straatsburg brachten. Dat zou een "radicale" breuk zijn met de normale gang van zaken. De jongeren hadden 32 Europese landen aangeklaagd, waaronder Nederland. Ook de oud-burgemeester van het Franse Grande-Synthe werd niet-ontvankelijk verklaard. De zaak ging om overstromingsgevaar voor de kustgemeente, maar de man woont er al jaren niet meer.

Nationale rechtspraak

Uitspraken van het EHRM zijn bindend, beroep is niet mogelijk. De overwegingen van het hof kunnen vanaf nu een rol gaan spelen in nationale rechtspraak. Nationale rechters in Nederland en bijna alle andere Europese landen volgen uitspraken van het hof.

In het arrest over Zwitserland stellen de rechters duidelijk vast dat staten verplicht zijn "afdoende maatregelen" te nemen tegen klimaatverandering. Voor het hof levert de wetenschap "voldoende betrouwbare indicaties" om aan te nemen dat door mensen veroorzaakte klimaatverandering een "serieuze bedreiging" is voor de mensenrechten.

In Nederland legde de Hoge Raad in 2019 al het verband tussen mensenrechten en klimaatverandering. In het zogeheten Urgenda-arrest dwongen de rechters de Staat tot meer maatregelen om de uitstoot van broeikasgassen te verlagen.

Meer uit Buitenland

Dodental Venezuela gestegen naar 1943

CARACAS (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de zware aardbevingen van vorige week in Venezuela is gestegen naar 1943. Dat meldde parlementsvoorzitter Jorge RodrĂ­guez, die ook sprak over ruim tienduizend gewonden door het natuurgeweld.

1 uur geleden
Trump: verlies rond geboorterecht jammer, Congres moet erop door

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept het Congres op alsnog te regelen dat het geboorterecht in het land beperkt wordt. Hij doet dat nadat hij een zaak bij het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten heeft verloren.

2 uur geleden
Motie van wantrouwen tegen Franse regering om aanpak hittegolf

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse Groene partij is van plan een motie van wantrouwen in te dienen tegen de regering vanwege de vermeend gebrekkige aanpak van de hitte deze maand, meldt Politico. Volgens partijleider Cyrielle Chatelain is de regering medeverantwoordelijk voor alle doden die er zijn gevallen tijdens de elf dagen durende hittegolf, waarin de warmste dag ooit werd gemeten.

3 uur geleden
NYT: Oman presenteert plan voor servicekosten Straat van Hormuz

MUSCAT (ANP) - Oman heeft een plan gemaakt voor het heffen van servicekosten in de Straat van Hormuz, meldt The New York Times op basis van ingewijden. Oman zou daarover zelfs al een officieel voorstel hebben ingediend bij de Verenigde Staten, die sterk tegen betalingen in de zeestraat zijn.

4 uur geleden
VN slaat alarm over situatie Venezuela na aardbeving

CARACAS (ANP) - De Verenigde Naties waarschuwen dat de nood in Venezuela bijna een week na de verwoestende aardbevingen nog altijd hoog is. Honderdduizenden mensen raakten ontheemd en besmettelijke ziektes dreigen om zich heen te grijpen, stelt VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR.

5 uur geleden
Hoogste hof VS verwerpt poging Trump om geboorterecht te beperken

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een gevoelige nederlaag geleden bij het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten. De hoogste federale rechters blokkeerden een poging van de president om de automatische toekenning te beperken van de Amerikaanse nationaliteit aan kinderen van buitenlanders die in de VS worden geboren. Die praktijk staat bekend als birthright citizenship.

5 uur geleden
Iran stuurt delegatie naar Qatar om over tegoeden te praten

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran stuurt woensdag "beslist" een delegatie naar Qatar om er te praten over de bevroren Iraanse tegoeden. Dit zei de woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Er is volgens het ministerie geen ontmoeting met Amerikanen gepland.

7 uur geleden