Lakeman wil alsnog vervolging van voormalige ABN-bestuurder Zalm
NAARDEN (ANP) - Financieel activist Pieter Lakeman wil dat voormalig ABN AMRO-bestuurder Gerrit Zalm alsnog strafrechtelijk wordt vervolgd voor tekortkomingen in het tegengaan van witwassen bij de bank en is daarvoor naar het gerechtshof gestapt. Eind vorig jaar besloot het Openbaar Ministerie (OM) om Zalm hier niet voor te vervolgen. Lakeman vindt dit "volstrekt onacceptabel", zegt hij nu.
In 2021 trof ABN AMRO een schikking van 480 miljoen euro in een zaak rond het overtreden van de witwasregels. Vier voormalige bestuurders van de bank, onder wie Zalm, worden niet vervolgd omdat het OM onvoldoende bewijs ziet om hen persoonlijk strafrechtelijk verantwoordelijk te houden.
Maar volgens Lakeman is Zalm als topbestuurder van ABN AMRO jarenlang ernstig tekortgeschoten. "Hij heeft willens en wetens volstrekt onvoldoende gedaan om witwassen te voorkomen en liet zich weinig gelegen liggen aan de wetgeving", aldus Lakeman. "Dat het OM daar na jaren onderzoek geen zaak van maakt, vind ik onbegrijpelijk. Vandaar mijn verzoek aan het gerechtshof om alsnog vervolging af te dwingen."
Lakeman heeft zich er eerder hard voor gemaakt dat oud-ING-baas Ralph Hamers alsnog strafrechtelijk wordt vervolgd voor witwasperikelen bij ING. Maar na nader onderzoek kwam het OM tot de conclusie dat er onvoldoende bewijs was voor een strafzaak tegen de topbankier. Het OM moet nog met die conclusies naar het gerechtshof. Lakeman hoopt het hof bij de behandeling van die zaak nog van zijn gelijk te overtuigen, liet hij eerder weten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.
5 uur geledenHOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
7 uur geleden