Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lagerhuis VS stemt voor onderzoekscommissie naar aanval Capitool

Lagerhuis VS stemt voor onderzoekscommissie naar aanval Capitool

WASHINGTON (ANP) - Het Huis van Afgevaardigden, het Lagerhuis van de Verenigde Staten, heeft ingestemd met de oprichting van een onderzoekscommissie die moet uitzoeken wat er precies gebeurde op 6 januari, toen aanhangers van toenmalig president Donald Trump het Amerikaanse Capitool bestormden. 252 afgevaardigden stemden in de nacht van woensdag op donderdag (Nederlandse tijd) voor, onder wie 35 Republikeinen, en 175 stemden tegen de oprichting. Het voorstel moet nu nog door de Senaat worden goedgekeurd.

Op 6 januari bestormde een meute het parlementsgebouw waar op dat moment de verkiezingsuitslag officieel werd gemaakt. Alle leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden moesten vluchten. Er kwamen uiteindelijk vijf mensen om het leven.

Een tienkoppige commissie, waarvan de helft Democraat en de andere helft Republikein, moet met vergaande bevoegdheden een rapport gaan opstellen over de gebeurtenissen van de bestorming. Leden moeten bijvoorbeeld mensen kunnen dagvaarden. De commissie is opgezet naar het voorbeeld van een soortgelijke groep die de aanslagen van 11 september 2001 moest onderzoeken.

Of het voorstel ook door de Senaat gaat komen, is nog onzeker. Onder de zogenoemde filibuster-regel, moeten minstens 60 van de 100 senatoren het ermee eens zijn. In de huidige Senaat, die half om half is verdeeld tussen Democraten en Republikeinen, zou dat inhouden dat er vanuit beide partijen steun voor nodig is. Het voorstel kan op veel tegenstand van de Republikeinen in de Senaat rekenen en het is dus onzeker of er tien Republikeinen opstaan om voor de commissie te stemmen.

Meer uit Buitenland

Italië legt beslag op waardevolle bezittingen dode maffiabaas

ROME (ANP/AFP) - Italië legt beslag op meer dan 200 miljoen euro aan bezittingen van de overleden beruchte maffiabaas Matteo Messina Denaro. Hij was jarenlang de meest gezochte maffioso in Italië voor hij in 2023 werd gearresteerd en datzelfde jaar in de gevangenis overleed.

12 minuten geleden
Ambassade VS in Kyiv blijft open na Russische oproep tot vertrek

KYIV (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Kyiv zegt open te blijven na een Russische oproep aan buitenlanders en diplomaten om de Oekraïense hoofdstad te verlaten wegens geplande aanvallen. "Er zijn geen wijzigingen in onze werkzaamheden en berichten die het tegendeel beweren zijn onjuist", aldus de ambassade op X.

34 minuten geleden
Kallas: niet in val Rusland trappen om naam EU-gezant te noemen

LIMASSOL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas vindt dat de EU niet in de val van Rusland moet trappen door nu een gezant aan te wijzen voor de onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. "Onderhandelen is altijd teamwork. Je hebt een 'good cop' en een 'bad cop' en je hebt een strategie. De inhoud is veel belangrijker dan de persoon", zei Kallas voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Cyprus.

1 uur geleden
Trump eist weer miljardenvergoeding van Amerikaanse zakenkrant

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump klaagt zakenkrant Wall Street Journal weer aan. Hij eist minstens 10 miljard dollar aan compensatie vanwege berichtgeving over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.

2 uur geleden
Doden door brand bij kostschool in Kenia

NAIROBI (ANP/RTR/AFP) - Een Keniaanse kostschool is getroffen door een dodelijke brand in een slaapzaal. Er zijn volgens een politiebron zestien doden gevallen, vooral kinderen. Daarnaast zouden 73 gewonden naar een ziekenhuis zijn gebracht.

2 uur geleden
Honderden goudstaven gevonden in huis voormalige CIA-functionaris

RICHMOND (ANP) - Een ex-functionaris van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA is opgepakt na de vondst van 303 goudstaven in zijn huis. Hij zou het goud met een waarde van ruim 40 miljoen dollar (circa 34,5 miljoen euro) van zijn werk mee naar huis hebben genomen, melden Amerikaanse media.

2 uur geleden
Iraanse Revolutionaire Garde meldt aanval op Amerikaanse basis

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft donderdag laten weten dat ze een Amerikaanse luchtmachtbasis heeft aangevallen. Staatspersbureau Tasnim meldt dat dit zou zijn gebeurd naar aanleiding van een Amerikaanse aanval in de buurt van de zuidelijke stad Bandar Abbas.

4 uur geleden