Lagerhuis VS stemt voor onderzoekscommissie naar aanval Capitool
WASHINGTON (ANP) - Het Huis van Afgevaardigden, het Lagerhuis van de Verenigde Staten, heeft ingestemd met de oprichting van een onderzoekscommissie die moet uitzoeken wat er precies gebeurde op 6 januari, toen aanhangers van toenmalig president Donald Trump het Amerikaanse Capitool bestormden. 252 afgevaardigden stemden in de nacht van woensdag op donderdag (Nederlandse tijd) voor, onder wie 35 Republikeinen, en 175 stemden tegen de oprichting. Het voorstel moet nu nog door de Senaat worden goedgekeurd.
Op 6 januari bestormde een meute het parlementsgebouw waar op dat moment de verkiezingsuitslag officieel werd gemaakt. Alle leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden moesten vluchten. Er kwamen uiteindelijk vijf mensen om het leven.
Een tienkoppige commissie, waarvan de helft Democraat en de andere helft Republikein, moet met vergaande bevoegdheden een rapport gaan opstellen over de gebeurtenissen van de bestorming. Leden moeten bijvoorbeeld mensen kunnen dagvaarden. De commissie is opgezet naar het voorbeeld van een soortgelijke groep die de aanslagen van 11 september 2001 moest onderzoeken.
Of het voorstel ook door de Senaat gaat komen, is nog onzeker. Onder de zogenoemde filibuster-regel, moeten minstens 60 van de 100 senatoren het ermee eens zijn. In de huidige Senaat, die half om half is verdeeld tussen Democraten en Republikeinen, zou dat inhouden dat er vanuit beide partijen steun voor nodig is. Het voorstel kan op veel tegenstand van de Republikeinen in de Senaat rekenen en het is dus onzeker of er tien Republikeinen opstaan om voor de commissie te stemmen.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Libanon stevent tijdens de onrust in het Midden-Oosten ook af op een voedselcrisis. Daarvoor waarschuwt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties.
15 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán beschuldigt de oppositie ervan dat zij geen enkel middel schuwt om de macht in het land over te nemen. De regeringsleider beticht de oppositie er verder van "samen te zweren" met buitenlandse mogendheden en het bedreigen van kiezers met geweld.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël zegt de Zikim-grensovergang in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend. COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken, schrijft op X dat er via deze route donderdag hulpgoederen Gaza binnen zijn gebracht. De Zikim-overgang werd, net als andere toegangswegen, gesloten na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/BLOOMBERG/DPA) - In de Pakistaanse hoofdstad Islamabad worden zware veiligheidsmaatregelen getroffen in aanloop naar het verwachte vredesoverleg tussen de VS en Iran. Een troepenmacht van zo'n 10.000 militairen, agenten en paramilitairen wordt ingezet om te waken over de veiligheid.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft onlangs een nieuwe levering Patriot-luchtverdedigingsraketten ontvangen, meldt het Oekraïense persbureau Interfax op gezag van president Volodymyr Zelensky.
2 uur geledenTEL AVIV/BEIROET (ANP/AFP/DPA) - In Israël en Libanon zijn nieuwe aanvallen gemeld. In delen van Israël klonk vrijdagochtend vroeg het luchtalarm. Daar vielen voor zover bekend geen slachtoffers, maar volgens Israëlische media is zeker één projectiel neergehaald.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China zal "absoluut geen" onafhankelijkheid voor Taiwan tolereren. Dat heeft de Chinese president Xi Jinping gezegd tegen de Taiwanese oppositieleider Cheng Li-wun tijdens een zeldzame ontmoeting. Taiwan is volgens Xi "de voornaamste boosdoener in het ondermijnen van de vrede in de Straat van Taiwan". Cheng is naar eigen zeggen in China om de spanningen tussen de twee landen te verminderen.
3 uur geleden