Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lagere rente-inkomsten voor ABN AMRO, winst stijgt wel flink

Lagere rente-inkomsten voor ABN AMRO, winst stijgt wel flink

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft zijn rente-inkomsten afgelopen kwartaal licht zien teruglopen. Maar de winst van de bank ging wel flink vooruit. Daarbij profiteerde ABN AMRO ook van het vrijkomen van geld dat eerder apart was gezet voor leningen die mogelijk nooit meer zouden worden terugbetaald.

De nettorentebaten zakten met 4 procent vergeleken met een jaar eerder tot 1,5 miljard euro. Maar de kwartaalwinst steeg met meer dan de helft tot 545 miljoen euro. Ook de jaarwinst pakte met 2,7 miljard euro fors hoger uit dan een jaar eerder.

Eerdere kwartalen profiteerde ABN AMRO wel flink van de gestegen rente. Het financiële concern zag de laatste maanden van vorig jaar evenwel enige druk op de marges voor hypotheken en leningen aan particulieren. Ook had ABN AMRO niet meer te maken met een eenmalige post die een jaar terug nog wel speelde.

Rentetarieven

Als dat laatste buiten beschouwing wordt gelaten zouden de rente-inkomsten wel wat zijn gestegen, zegt topman Robert Swaak. Hij spreekt daarom liever van "aanhoudend hoge rentebaten". Hij verwacht dat deze inkomsten in 2024 ook grotendeels in lijn zullen zijn met die van 2023.

In de bankenwereld wordt er al rekening mee gehouden dat de Europese Centrale Bank (ECB) later dit jaar zijn rentetarieven weer gaat verlagen. De rente op bijvoorbeeld spaardeposito's, spaargeld dat voor langere tijd wordt vastgezet, is de laatste tijd ook al aan het dalen. Maar wanneer de ECB precies in actie komt, is nog niet duidelijk.

Sterk jaar

Volgens Swaak zijn de economische vooruitzichten nog onzeker. Aan de ene kant ziet hij een lichte toename van het aantal faillissementen en van het aantal bedrijven dat instroomt bij de afdeling bijzonder beheer, waar probleemgevallen worden ondergebracht. Ook is Swaak bezorgd over de aanhoudende oorlog in Oekraïne en in het Midden-Oosten. Aan de andere kant lijkt de inflatie geleidelijk af te nemen en blijft de werkloosheid in Nederland op een laag niveau, benadrukt de topman.

Swaak vindt dat ABN AMRO over de gehele linie een sterk jaar achter de rug heeft. De bank staat er volgens hem sterk genoeg voor om weer extra geld naar de aandeelhouders te laten terugvloeien. Dat doet de bank via een aandeleninkoopprogramma ter waarde van 500 miljoen euro. De Nederlandse staat, die voor dit programma stukken zal verkopen aan de bank om het staatsbelang in ABN AMRO niet te laten oplopen, levert dit naar verwachting 200 miljoen euro op.

Meer uit Financieel

Greenpeace blij met twijfels Europees Parlement over Mercosur

BRUSSEL (ANP) - Greenpeace toont zich opgelucht nu het Europees Parlement heeft besloten de zogeheten Mercosur-handelsdeal ter beoordeling voor te leggen aan het Europees Hof. Volgens de klimaatorganisatie moeten de Europese Commissie en de nationale regeringen de bezwaren serieus nemen.

11 minuten geleden
EU wil telecombedrijven makkelijker toegang geven tot netwerken

STRAATSBURG (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft een wetsvoorstel gepresenteerd dat telecombedrijven in de EU makkelijker en langduriger toegang moet geven tot glasvezel- en mobiele netwerken. Daarmee wil Brussel investeringen in sneller en betrouwbaarder internet stimuleren, de regels voor telecomaanbieders eenvoudiger maken en ze beter op elkaar afstemmen.

42 minuten geleden
Europese Commissie betreurt besluit over rechtszaak Mercosur

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie betreurt het besluit van het Europees Parlement om de vrijhandelsovereenkomst met de Mercosur-landen voor te leggen aan het Europees Hof van Justitie. Dat zei een commissiewoordvoerder woensdag.

45 minuten geleden
Europees Parlement stemt Mercosur-deal naar rechtbank

STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ervoor gestemd de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen naar het Europees Hof te sturen voor beoordeling. Zij vinden dat het proces rondom de handelsdeal niet democratisch is verlopen, omdat de Europese Commissie al een voorlopig akkoord heeft gesloten zonder instemming van het parlement en nationale parlementen.

1 uur geleden
Spaanse grootbank BBVA ziet grote mogelijkheden in Venezuela

DAVOS (ANP/RTR) - De Spaanse bank BBVA ziet grote mogelijkheden in Venezuela nu de Verenigde Staten de controle hebben genomen over de Venezolaanse olie-industrie. Dat zei BBVA-voorzitter Carlos Torres van de tweede bank van Spanje op het World Economic Forum. BBVA is de enige buitenlandse bank met een grote aanwezigheid in Venezuela.

1 uur geleden
Duitse staalproductie gedaald naar laagste niveau sinds 2009

BERLIJN (ANP/DPA) - De staalproductie in Duitsland is vorig jaar gedaald naar het laagste niveau sinds 2009, tijdens de financiële crisis. De productie werd vooral gedrukt door een zwakkere vraag en concurrentie van geïmporteerd staal in Europa. Dat meldt de Duitse staalassociatie in haar jaarverslag, dat is ingezien door persbureau dpa. Duitsland is de grootste staalproducent van Europa, met staalbedrijven als Thyssenkrupp en Salzgitter.

2 uur geleden
Baksteenfabrikanten mogen samen statiegeldsysteem opzetten

DEN HAAG (ANP) - Baksteenfabrikanten mogen samen een statiegeldsysteem opzetten om het hergebruik van pallets te stimuleren. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) ziet geen bezwaren tegen deze samenwerking. Pallets worden nu vaak eenmalig gebruikt.

3 uur geleden