Lagere rente-inkomsten voor ABN AMRO, winst stijgt wel flink
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft zijn rente-inkomsten afgelopen kwartaal licht zien teruglopen. Maar de winst van de bank ging wel flink vooruit. Daarbij profiteerde ABN AMRO ook van het vrijkomen van geld dat eerder apart was gezet voor leningen die mogelijk nooit meer zouden worden terugbetaald.
De nettorentebaten zakten met 4 procent vergeleken met een jaar eerder tot 1,5 miljard euro. Maar de kwartaalwinst steeg met meer dan de helft tot 545 miljoen euro. Ook de jaarwinst pakte met 2,7 miljard euro fors hoger uit dan een jaar eerder.
Eerdere kwartalen profiteerde ABN AMRO wel flink van de gestegen rente. Het financiële concern zag de laatste maanden van vorig jaar evenwel enige druk op de marges voor hypotheken en leningen aan particulieren. Ook had ABN AMRO niet meer te maken met een eenmalige post die een jaar terug nog wel speelde.
Rentetarieven
Als dat laatste buiten beschouwing wordt gelaten zouden de rente-inkomsten wel wat zijn gestegen, zegt topman Robert Swaak. Hij spreekt daarom liever van "aanhoudend hoge rentebaten". Hij verwacht dat deze inkomsten in 2024 ook grotendeels in lijn zullen zijn met die van 2023.
In de bankenwereld wordt er al rekening mee gehouden dat de Europese Centrale Bank (ECB) later dit jaar zijn rentetarieven weer gaat verlagen. De rente op bijvoorbeeld spaardeposito's, spaargeld dat voor langere tijd wordt vastgezet, is de laatste tijd ook al aan het dalen. Maar wanneer de ECB precies in actie komt, is nog niet duidelijk.
Sterk jaar
Volgens Swaak zijn de economische vooruitzichten nog onzeker. Aan de ene kant ziet hij een lichte toename van het aantal faillissementen en van het aantal bedrijven dat instroomt bij de afdeling bijzonder beheer, waar probleemgevallen worden ondergebracht. Ook is Swaak bezorgd over de aanhoudende oorlog in Oekraïne en in het Midden-Oosten. Aan de andere kant lijkt de inflatie geleidelijk af te nemen en blijft de werkloosheid in Nederland op een laag niveau, benadrukt de topman.
Swaak vindt dat ABN AMRO over de gehele linie een sterk jaar achter de rug heeft. De bank staat er volgens hem sterk genoeg voor om weer extra geld naar de aandeelhouders te laten terugvloeien. Dat doet de bank via een aandeleninkoopprogramma ter waarde van 500 miljoen euro. De Nederlandse staat, die voor dit programma stukken zal verkopen aan de bank om het staatsbelang in ABN AMRO niet te laten oplopen, levert dit naar verwachting 200 miljoen euro op.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in december gemiddeld 2,8 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie daalde daarmee licht vergeleken met de 2,9 procent in november.
4 minuten geledenDE MEERN (ANP) - De Nederlandse hypotheekmarkt heeft in 2025 een nieuw record bereikt. Dat komt naar voren uit cijfers van het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Het merendeel van alle hypotheekaanvragen loopt via HDN. In 2025 werden ruim 563.500 hypotheekaanvragen via HDN gedaan. Dat is een groei van 16,5 procent ten opzichte van het jaar ervoor.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Flix, het moederbedrijf van FlixBus, neemt een Luxemburgse aanbieder van shuttlebussen naar Europese luchthavens over. Flix kondigt dinsdag aan een meerderheidsbelang te nemen in platform Flibco.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.
10 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.
11 uur geleden