Lagere rente-inkomsten voor ABN AMRO, winst stijgt wel flink
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft zijn rente-inkomsten afgelopen kwartaal licht zien teruglopen. Maar de winst van de bank ging wel flink vooruit. Daarbij profiteerde ABN AMRO ook van het vrijkomen van geld dat eerder apart was gezet voor leningen die mogelijk nooit meer zouden worden terugbetaald.
De nettorentebaten zakten met 4 procent vergeleken met een jaar eerder tot 1,5 miljard euro. Maar de kwartaalwinst steeg met meer dan de helft tot 545 miljoen euro. Ook de jaarwinst pakte met 2,7 miljard euro fors hoger uit dan een jaar eerder.
Eerdere kwartalen profiteerde ABN AMRO wel flink van de gestegen rente. Het financiële concern zag de laatste maanden van vorig jaar evenwel enige druk op de marges voor hypotheken en leningen aan particulieren. Ook had ABN AMRO niet meer te maken met een eenmalige post die een jaar terug nog wel speelde.
Rentetarieven
Als dat laatste buiten beschouwing wordt gelaten zouden de rente-inkomsten wel wat zijn gestegen, zegt topman Robert Swaak. Hij spreekt daarom liever van "aanhoudend hoge rentebaten". Hij verwacht dat deze inkomsten in 2024 ook grotendeels in lijn zullen zijn met die van 2023.
In de bankenwereld wordt er al rekening mee gehouden dat de Europese Centrale Bank (ECB) later dit jaar zijn rentetarieven weer gaat verlagen. De rente op bijvoorbeeld spaardeposito's, spaargeld dat voor langere tijd wordt vastgezet, is de laatste tijd ook al aan het dalen. Maar wanneer de ECB precies in actie komt, is nog niet duidelijk.
Sterk jaar
Volgens Swaak zijn de economische vooruitzichten nog onzeker. Aan de ene kant ziet hij een lichte toename van het aantal faillissementen en van het aantal bedrijven dat instroomt bij de afdeling bijzonder beheer, waar probleemgevallen worden ondergebracht. Ook is Swaak bezorgd over de aanhoudende oorlog in Oekraïne en in het Midden-Oosten. Aan de andere kant lijkt de inflatie geleidelijk af te nemen en blijft de werkloosheid in Nederland op een laag niveau, benadrukt de topman.
Swaak vindt dat ABN AMRO over de gehele linie een sterk jaar achter de rug heeft. De bank staat er volgens hem sterk genoeg voor om weer extra geld naar de aandeelhouders te laten terugvloeien. Dat doet de bank via een aandeleninkoopprogramma ter waarde van 500 miljoen euro. De Nederlandse staat, die voor dit programma stukken zal verkopen aan de bank om het staatsbelang in ABN AMRO niet te laten oplopen, levert dit naar verwachting 200 miljoen euro op.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben tot nu toe iets minder aankopen gedaan in aanloop naar Black Friday en Cyber Monday dan vorig jaar. Dit meldt iDEAL, dat de cijfers rond het koopjesfestijn dagelijks bijhoudt.
20 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Reizigers in België ondervinden woensdag opnieuw veel hinder van een nationale stakingsdag. Op luchthaven Brussels Airport zijn alle vertrekkende en veel aankomende vluchten geschrapt. Treinreizigers hebben dinsdag al te maken met treinuitval door stakingen. Maandag zorgden acties ook al voor overlast.
46 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In Nederland opstappende passagiers op Schiphol worden benadeeld ten opzichte van overstappers op de luchthaven, vindt easyJet-directeur William Vet. De landendirecteur voor Nederland wijst op de sterk gestegen kosten voor het gebruik van de luchthaven en de Nederlandse vliegbelastingen. Die drukken zwaarder op vluchten voor vertrekkers vanuit Nederland.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbond FNV noemt het grote banenverlies bij ABN AMRO "ronduit schokkend". Ook is het volgens FNV-bestuurder Arne Gorter "onbegrijpelijk dat een bank die jaar op jaar miljardenwinst boekt opnieuw op zo'n grote schaal in haar personeel wil snijden".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO trakteert de werknemers op een "onaangename verrassing" met de mededeling dat de komende jaren duizenden banen worden geschrapt. Dat zegt onderhandelaar Arthur Bot van vakbond CNV. "Een massa-ontslag, vooral gedreven door winstgroei."
3 uur geledenLONDEN (ANP) - EasyJet heeft in het afgelopen boekjaar de omzet en winst verhoogd. Daarbij profiteerde de budgetluchtvaartmaatschappij van zijn snelgroeiende divisie die complete vakanties aanbiedt. Die presteerde zo goed dat easyJet zijn winstdoel voor dit onderdeel in 2030 heeft verhoogd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Topvrouw Marguerite Bérard van ABN AMRO denkt dat kunstmatige intelligentie (AI) werk van medewerkers kan overnemen. Volgens haar treft de grote reorganisatie die de bank dinsdag aankondigde daarom vooral ondersteunend personeel, over de gehele breedte van de bank. Bij de klantenservice, de operationele afdeling en het team dat controleert op mogelijk witwassen, wordt de werkgelegenheid met zo'n 35 procent ingekrompen.
4 uur geleden