Lagere rente-inkomsten voor ABN AMRO, winst stijgt wel flink
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft zijn rente-inkomsten afgelopen kwartaal licht zien teruglopen. Maar de winst van de bank ging wel flink vooruit. Daarbij profiteerde ABN AMRO ook van het vrijkomen van geld dat eerder apart was gezet voor leningen die mogelijk nooit meer zouden worden terugbetaald.
De nettorentebaten zakten met 4 procent vergeleken met een jaar eerder tot 1,5 miljard euro. Maar de kwartaalwinst steeg met meer dan de helft tot 545 miljoen euro. Ook de jaarwinst pakte met 2,7 miljard euro fors hoger uit dan een jaar eerder.
Eerdere kwartalen profiteerde ABN AMRO wel flink van de gestegen rente. Het financiële concern zag de laatste maanden van vorig jaar evenwel enige druk op de marges voor hypotheken en leningen aan particulieren. Ook had ABN AMRO niet meer te maken met een eenmalige post die een jaar terug nog wel speelde.
Rentetarieven
Als dat laatste buiten beschouwing wordt gelaten zouden de rente-inkomsten wel wat zijn gestegen, zegt topman Robert Swaak. Hij spreekt daarom liever van "aanhoudend hoge rentebaten". Hij verwacht dat deze inkomsten in 2024 ook grotendeels in lijn zullen zijn met die van 2023.
In de bankenwereld wordt er al rekening mee gehouden dat de Europese Centrale Bank (ECB) later dit jaar zijn rentetarieven weer gaat verlagen. De rente op bijvoorbeeld spaardeposito's, spaargeld dat voor langere tijd wordt vastgezet, is de laatste tijd ook al aan het dalen. Maar wanneer de ECB precies in actie komt, is nog niet duidelijk.
Sterk jaar
Volgens Swaak zijn de economische vooruitzichten nog onzeker. Aan de ene kant ziet hij een lichte toename van het aantal faillissementen en van het aantal bedrijven dat instroomt bij de afdeling bijzonder beheer, waar probleemgevallen worden ondergebracht. Ook is Swaak bezorgd over de aanhoudende oorlog in Oekraïne en in het Midden-Oosten. Aan de andere kant lijkt de inflatie geleidelijk af te nemen en blijft de werkloosheid in Nederland op een laag niveau, benadrukt de topman.
Swaak vindt dat ABN AMRO over de gehele linie een sterk jaar achter de rug heeft. De bank staat er volgens hem sterk genoeg voor om weer extra geld naar de aandeelhouders te laten terugvloeien. Dat doet de bank via een aandeleninkoopprogramma ter waarde van 500 miljoen euro. De Nederlandse staat, die voor dit programma stukken zal verkopen aan de bank om het staatsbelang in ABN AMRO niet te laten oplopen, levert dit naar verwachting 200 miljoen euro op.
Meer uit Financieel
GORINCHEM (ANP) - Damen Shipyards heeft vorig jaar voor het eerst sinds 2019 weer meer dan 150 schepen opgeleverd. Mede daardoor stegen de omzet en de winst van de scheepsbouwer. Het bedrijf stelt verder dat de rechtszaken tegen het bedrijf een grote impact hebben.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een brede groep Nederlandse organisaties wil dat het kabinet 1,5 miljard euro per jaar uittrekt om het hergebruik van meer producten en grondstoffen te stimuleren, zodat bijvoorbeeld onderdelen in kapotte smartphones vaker opnieuw kunnen worden gebruikt. Zo moet ongeveer 500 miljoen euro uit bestaande klimaatregelingen worden ingezet voor circulaire projecten, zodat meer investeringen van de grond komen.
43 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijzen voor benzine en diesel in Nederland zijn de afgelopen dagen licht gedaald. Daarmee lijkt een stabilisering van de internationale olieprijzen, zij het met veel schommelingen, ook aan de Nederlandse pomp merkbaar. Wel blijft tanken een stuk duurder dan eerder dit jaar.
48 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Maritiem dienstverlener Van Oord kan nog niet inschatten hoe groot de gevolgen zijn van de oorlog in het Midden-Oosten voor het bedrijf. Het familiebedrijf met hoofdkantoor in Rotterdam ziet veel onzekerheden voor het komende jaar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager begonnen. Beleggers bleven voorzichtig door de tegenstrijdige berichten over de stand van de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. Volgens de Verenigde Staten vinden er gesprekken plaats over een voorgesteld vredesplan. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi zei echter dat Iran niet van plan is om te onderhandelen met de VS en dat het land blijft doorvechten.
1 uur geledenZWAAGDIJK (ANP) - De Nederlandse budgetwinkelketen Action heeft plannen om eind volgend jaar of begin 2028 zijn eerste winkel in de Verenigde Staten te openen. "We gaan een eerste stap zetten naar Amerika", maakte topvrouw Hajir Hajji donderdag bekend tijdens een toelichting op de jaarresultaten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse exporteurs is gedaald naar het laagste niveau sinds de financiële crisis van 2008, hoewel de export het sterkst is gegroeid in twee jaar. Dat melden kredietverzekeraar Atradius en organisatie voor handel en logistiek evofenedex in hun jaarlijkse onderzoek over de export.
2 uur geleden