Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lagere opening Europese beurzen verwacht door rentevrees

Lagere opening Europese beurzen verwacht door rentevrees

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen lijken vrijdag met verliezen te gaan openen, na de koersdalingen op Wall Street. Het sentiment van beleggers wordt gedrukt door rentevrees. President Jerome Powell van de Amerikaanse Federal Reserve heeft gezegd dat de rente volgende maand met 0,5 procentpunt verhoogd kan worden. Verder gaat de aandacht in Amsterdam uit naar kwartaalcijfers van onder meer bodemonderzoeker Fugro, beddenverkoper Beter Bed en winkelvastgoedbedrijf Wereldhave. Ook elders in Europa zijn er veel bedrijfsresultaten.

De Amerikaanse centrale bank wil met een grotere renteverhoging de sterk stijgende inflatie beteugelen. Beleggers zijn er minder blij mee, want als de rente omhoog gaat is dat slecht voor de waardering van aandelen. Dat komt onder meer omdat het dan relatief aantrekkelijker wordt om te beleggen in obligaties. De beurzen in New York gingen tot 2,1 procent omlaag. Ook de beurs in Tokio sloot behoorlijk in het rood.

Fugro zei dat vanwege de oorlog in Oekraïne de laatste tijd meer opdrachten voor gas- en oliewinningsprojecten komen. Veel landen willen af van hun afhankelijkheid van Russische energie en daardoor krijgen allerlei nieuwe investeringen in fossiele brandstoffen groen licht. Volgens Fugro was die groei sterker dan verwacht.

Heineken

Wereldhave meldde dat door het verdwijnen van de coronamaatregelen de bezoekersaantallen en verkopen in de winkelcentra van het bedrijf weer bijna op het niveau van voor de crisis liggen. Beter Bed zag de omzet in het eerste kwartaal sterk stijgen en spreekt van een sterke start van 2022.

Ook flitshandelaar Flow Traders en logistiek vastgoedbedrijf WDP openden de boeken in Amsterdam. Verder kan Heineken in beweging komen door een verhoging van het beleggingsadvies door HSBC, na de cijfers die de bierbrouwer eerder deze week publiceerde.

Kwartaalberichten

Elders in Europa is er aandacht voor kwartaalberichten van onder meer autoconcern Renault, softwareproducent SAP, optiekconcern EssilorLuxottica, supermarktbedrijf Casino en truckfabrikant Volvo Group. Verder komen er nog gegevens over de dienstensector en industrie in Europese landen en de eurozone.

De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 1,4 procent tot 102,30 dollar en Brentolie werd ook 1,4 procent goedkoper, op 106,77 dollar per vat. De euro was vrijwel onveranderd op 1,0844 dollar.

Meer uit Financieel

IMO-topman: tolheffing Straat van Hormuz is gevaarlijk precedent

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.

7 minuten geleden
Pentagon mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig aanmerken als gevaar

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.

9 minuten geleden
FT: export Amerikaanse olie naar recordhoogte door vraag uit Azië

WASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.

36 minuten geleden
Denktank: oorlog Midden-Oosten kost EU-landen al 22 miljard euro

PARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft landen binnen de Europese Unie al 22 miljard euro gekost. Dat becijfert het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.

1 uur geleden
Israël hervat productie groot gasveld na stillegging om oorlog

JERUSALEM (ANP) - Israël heeft de productie van het gasveld Karish hervat, meldt de energieminister van het land volgens The Times of Israel. Daarmee zijn de drie grote gasvelden voor de Israëlische kust weer in gebruik.

2 uur geleden
AEX-index opent licht lager na sterke stijging dag eerder

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag licht lager geopend. Een dag eerder sprong de hoofdgraadmeter op het Damrak nog meer dan 3 procent omhoog door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran en de sterke daling van de olieprijzen. Die gingen weer omhoog omdat Iran de Straat van Hormuz nog steeds afsluit voor de scheepvaart.

2 uur geleden
Japanse rederij wacht details heropening Straat van Hormuz af

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Japanse rederij Mitsui O.S.K. Lines (MOL) wacht nog even voordat ze weer schepen door de Straat van Hormuz laat varen. De rederij wil de details eerst grondig bestuderen, zei de topman in een interview met Bloomberg Television. De belangrijke zeestraat leek na zes weken weer open te gaan als onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar daar is nu toch onzekerheid over.

2 uur geleden