Lagere opening Europese beurzen verwacht door rentevrees
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen lijken vrijdag met verliezen te gaan openen, na de koersdalingen op Wall Street. Het sentiment van beleggers wordt gedrukt door rentevrees. President Jerome Powell van de Amerikaanse Federal Reserve heeft gezegd dat de rente volgende maand met 0,5 procentpunt verhoogd kan worden. Verder gaat de aandacht in Amsterdam uit naar kwartaalcijfers van onder meer bodemonderzoeker Fugro, beddenverkoper Beter Bed en winkelvastgoedbedrijf Wereldhave. Ook elders in Europa zijn er veel bedrijfsresultaten.
De Amerikaanse centrale bank wil met een grotere renteverhoging de sterk stijgende inflatie beteugelen. Beleggers zijn er minder blij mee, want als de rente omhoog gaat is dat slecht voor de waardering van aandelen. Dat komt onder meer omdat het dan relatief aantrekkelijker wordt om te beleggen in obligaties. De beurzen in New York gingen tot 2,1 procent omlaag. Ook de beurs in Tokio sloot behoorlijk in het rood.
Fugro zei dat vanwege de oorlog in Oekraïne de laatste tijd meer opdrachten voor gas- en oliewinningsprojecten komen. Veel landen willen af van hun afhankelijkheid van Russische energie en daardoor krijgen allerlei nieuwe investeringen in fossiele brandstoffen groen licht. Volgens Fugro was die groei sterker dan verwacht.
Heineken
Wereldhave meldde dat door het verdwijnen van de coronamaatregelen de bezoekersaantallen en verkopen in de winkelcentra van het bedrijf weer bijna op het niveau van voor de crisis liggen. Beter Bed zag de omzet in het eerste kwartaal sterk stijgen en spreekt van een sterke start van 2022.
Ook flitshandelaar Flow Traders en logistiek vastgoedbedrijf WDP openden de boeken in Amsterdam. Verder kan Heineken in beweging komen door een verhoging van het beleggingsadvies door HSBC, na de cijfers die de bierbrouwer eerder deze week publiceerde.
Kwartaalberichten
Elders in Europa is er aandacht voor kwartaalberichten van onder meer autoconcern Renault, softwareproducent SAP, optiekconcern EssilorLuxottica, supermarktbedrijf Casino en truckfabrikant Volvo Group. Verder komen er nog gegevens over de dienstensector en industrie in Europese landen en de eurozone.
De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 1,4 procent tot 102,30 dollar en Brentolie werd ook 1,4 procent goedkoper, op 106,77 dollar per vat. De euro was vrijwel onveranderd op 1,0844 dollar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
7 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
7 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
14 uur geleden