Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lagere opening Europese beurzen verwacht door rentevrees

Lagere opening Europese beurzen verwacht door rentevrees

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen lijken vrijdag met verliezen te gaan openen, na de koersdalingen op Wall Street. Het sentiment van beleggers wordt gedrukt door rentevrees. President Jerome Powell van de Amerikaanse Federal Reserve heeft gezegd dat de rente volgende maand met 0,5 procentpunt verhoogd kan worden. Verder gaat de aandacht in Amsterdam uit naar kwartaalcijfers van onder meer bodemonderzoeker Fugro, beddenverkoper Beter Bed en winkelvastgoedbedrijf Wereldhave. Ook elders in Europa zijn er veel bedrijfsresultaten.

De Amerikaanse centrale bank wil met een grotere renteverhoging de sterk stijgende inflatie beteugelen. Beleggers zijn er minder blij mee, want als de rente omhoog gaat is dat slecht voor de waardering van aandelen. Dat komt onder meer omdat het dan relatief aantrekkelijker wordt om te beleggen in obligaties. De beurzen in New York gingen tot 2,1 procent omlaag. Ook de beurs in Tokio sloot behoorlijk in het rood.

Fugro zei dat vanwege de oorlog in Oekraïne de laatste tijd meer opdrachten voor gas- en oliewinningsprojecten komen. Veel landen willen af van hun afhankelijkheid van Russische energie en daardoor krijgen allerlei nieuwe investeringen in fossiele brandstoffen groen licht. Volgens Fugro was die groei sterker dan verwacht.

Heineken

Wereldhave meldde dat door het verdwijnen van de coronamaatregelen de bezoekersaantallen en verkopen in de winkelcentra van het bedrijf weer bijna op het niveau van voor de crisis liggen. Beter Bed zag de omzet in het eerste kwartaal sterk stijgen en spreekt van een sterke start van 2022.

Ook flitshandelaar Flow Traders en logistiek vastgoedbedrijf WDP openden de boeken in Amsterdam. Verder kan Heineken in beweging komen door een verhoging van het beleggingsadvies door HSBC, na de cijfers die de bierbrouwer eerder deze week publiceerde.

Kwartaalberichten

Elders in Europa is er aandacht voor kwartaalberichten van onder meer autoconcern Renault, softwareproducent SAP, optiekconcern EssilorLuxottica, supermarktbedrijf Casino en truckfabrikant Volvo Group. Verder komen er nog gegevens over de dienstensector en industrie in Europese landen en de eurozone.

De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 1,4 procent tot 102,30 dollar en Brentolie werd ook 1,4 procent goedkoper, op 106,77 dollar per vat. De euro was vrijwel onveranderd op 1,0844 dollar.

Meer uit Financieel

Nog onduidelijk of Odido nalatig was bij lek, zeggen claimexperts

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens experts nog te vroeg om te zeggen of een eventuele massaclaim tegen Odido na het datalek succesvol kan zijn. Eerst moet gekeken worden of de telecomprovider wel nalatig is geweest en hiervoor aansprakelijk kan worden gesteld, zeggen zij.

4 minuten geleden
Rijksambtenaren staken 24 uur voor loonsverhoging

DEN HAAG (ANP) - Rijksambtenaren door het hele land leggen dinsdag het werk 24 uur lang neer. De staking is de volgende stap in het cao-conflict. Ambtenaren zijn ontevreden over het uitblijven van loonsverhoging dit jaar. Een deel van hen verzamelt zich dinsdag in Den Haag om hiertegen te protesteren, meldt vakbond FNV.

18 minuten geleden
AI-chipbedrijf Nvidia zakt op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Nvidia heeft beleggers niet enthousiast weten te krijgen met zijn kwartaalcijfers. Aandelen van het bedrijf zakten op de beurs in New York 2 procent.

28 minuten geleden
Politie probeert verspreiding gestolen Odido-data te voorkomen

DRIEBERGEN (ANP) - De politie probeert zoveel mogelijk te voorkomen dat de gestolen klantgegevens van Odido verder worden verspreid. Volgens Stan Duijf, als hoofd Operatiën verantwoordelijk voor de aanpak van cybercrime, is het al gelukt om diverse servers offline te halen die de hackers gebruikten voor het opslaan of verspreiden van data. Hoeveel van de miljoenen gestolen gegevens inmiddels toch in foute handen zijn gekomen, kan Duijf niet aangeven.

31 minuten geleden
Instagram gaat ouders waarschuwen als tiener op zelfmoord zoekt

MENLO PARK (ANP/RTR) - Instagram gaat ouders op de hoogte stellen als hun tiener meerdere keren in korte tijd zoekt naar woorden die te maken hebben met zelfmoord of zelfbeschadiging. Moederbedrijf Meta van Instagram laat weten dat ouders die de toezichtfunctie van het socialemediaplatform gebruiken, de waarschuwingen vanaf volgende week zullen ontvangen.

1 uur geleden
Overheidsinstanties gaan proefdraaien met Nederlands AI-model

DEN HAAG (ANP) - Vier overheidsinstanties en TNO gaan proefdraaien met GPT-NL. Dat is een Nederlands model voor kunstmatige intelligentie dat SURF, het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) en TNO hebben ontwikkeld. Die laatste twee gaan er ook gebruik van maken. GPT-NL moet dienen als een open en veilig AI-model op basis van Europese en Nederlandse waarden. Het wil daarmee onafhankelijk worden van buitenlandse partijen, zegt een woordvoerder van TNO.

1 uur geleden
KLM komt niet onder oude miljoenenboete voor vrachtkartel uit

LUXEMBURG (ANP/RTR/BLOOMBERG) - KLM komt niet onder een boete van vele miljoenen euro's uit die in het verleden was opgelegd voor het vrachtkartel. Elf luchtvaartmaatschappijen kregen jaren terug al voor bij elkaar meer dan 700 miljoen euro aan boetes opgelegd voor het maken van verboden onderlinge afspraken. Daar waren ze tegen in verzet gegaan, maar het Europese Hof van Justitie oordeelde donderdag dat de Europese Commissie terecht had opgetreden.

1 uur geleden